şükela:  tümü | son 24 saat
 • toplam 3 havacımızın sehit oldugu kaza. ancak halkta korkunc bir panige yol acmis, 15 dakikada butun velilerin okula* dolusmasini saglamisti. nerdeyse tüm ankara kazayi gormustu. ucaklardan biri galiba dc3 tu . beni ilgilendiren yanı ise konu ile ilgili yaptığım resmin uluslararası bir yarışmaya gönderilmesi idi.
 • çocukluk anılarının oluştuğu şehirler oradan ayrılıp uzun bir zaman oraya uğranmazsa bir sis perdesi altına gömülür. ancak çocukluk ankara'mın gözümün önünde yaşanmış öyle bir acı olayı* vardır ki o şehir gözümde o güne ait görüntüleri ile hep canlıdır.

  korkunç bir vınlama arkasından bir patlama ve kararmakta olan havayı saran duman kokusu ve alev kırmızısına boyanan gökyüzü. sonra caddede koşturan insanlar, birbiri ardına geçen itfaiye araçları ve ambulanslar.

  ulus'a yürüme mesafesi ile beş dakika süren bir yerdeydi evimiz. askeri uçağın arap uçağı ile çarpışma sonrası kopan bir parçasının evimizi sıyırarak geçişiymiş duyduğumuz korkunç vınlama. sonra da düşüşüymüş korkunç patlama. duman ve kızıllık ise ulus meydanının yanışı. bunları önce annem sağa sola koşturup öğrendi ve bana anlatmaya çalıştı. o zaman nerede son dakika haberleri veren yayın organları ! ancak saat 19 ajansında radyoda olayın ilk bilgilerini dinlemiştik. bu arada yanan yerlerde yakını olanların onları arama telaşı başlamış, sokaklar ana baba gününe dönmüştü. o gece itfaiye ve ambulans seslerine ne yazıkki komşulardan yakınlarını kaybedenlerin ağlamaları da eklendi.

  sonra resmi bir törenle kalkan 47 cenazenin gazetelerde yayınlanan fotoğrafları kaldı gözümde. o 47 kişi ankara'da defnedilenlerdi ve birçok kişi de memleketlerine götürülmüştü defin için. bu arada daha sonraki günlerde hastanede ölenlerin haberlerini okudukça annemin vah vahlarını hatırlarım. bir de istanbul bankası'nı.

  o günlerde çok konuşuldu, ulus'a düşen uçağın ateş topuna çevirdiği iş yerlerinden biri olan istanbul bankası. çalışanlar ve müşteriler dahil hiç kurtulan olmadı. arap uçağı giriş kapısının önüne düşmüş ve alevler tek kaçış yolunu kapatmıştı. bankanın dört bir etrafı demir parmaklıklarla çevriliydi. eğer bankanın bir arka kapısı olsaydı bankadakilerden kimse hayatını kaybetmeyecekti. bu olay, o günden sonra acil çıkış kapısı, yangın merdiveni olmaması nedeni ile tekrarlayan her yeni faciada aklıma gelir. bu insanların ölümünün ders bile olamamış hali beni tekrar tekrar üzer.
 • wowturkey'de gezinirken firuz altıngöz isimli bir şahsın thy'nin viscount uçakları ve bunların genellikle şubat ayında kaza yapmaları ile ilgili başlığına eklediği bir çalışmasına rastladım. kazaya karışan viscount thy uçağı olmamasına rağmen kazanın thy viscount'larında olduğu gibi şubat ayına denk gelmiş olması nedeni ile bu çalışmasına dahil ettiğini tahmin ediyorum.

  http://wowturkey.com/…viewtopic.php?p=372020#372020
 • ölenler arasında anneannemin de bulunduğu uçak kazası. nasıl bir korkunç tesadüf ki bu, havada çarpışan iki uçak çalıştığın bankaya düşüyor. bunu kaderle falan mı açıklarsın bilmiyorum, ama bildiğim geride hiç bir zaman anne nedir bilmeyecek, onun güzel kokusunu duyamayacak 7 aylık bir bebek kaldığı...
  o bebek şimdi benim annem, ve ben onun benimle olduğu her saniye için binlerce kez şükrediyorum.
 • bu korkunç kaza ile ilgili görüntüler için: https://www.britishpathe.com/…uery/ankara air crash

  https://www.britishpathe.com/…uery/ankara air crash

  buradan da kazaya tanıklık etmiş insanların detaylı anlatımlarına ulaşabiliriniz.
 • trt tarafından unutulmayan olaylar adı altında hazırlanan 6 bölümlük belgeselin içerisinde yer alan vahim kaza. belgeselin fragmanına burdan ulaşabilirsiniz.
 • görgü tanıklarından biri olan eniştemden dinlediğimde tüylerim diken diken olmuştu. aklımda kalan bazı detaylar şöyle: havada aşşağıya düşen bir kadın gördüğü, enkazdan akan benzinin gençlik parkının kapısına kadar ulaştığı, insanların yaşadığı olağanüstü panik ve çevredeki yanık kokusu.
 • rahmetli dedemin anlattığına göre, babamın dayısıyla beraber sahibi oldukları ulus'taki şarküterinin üzerine hostes düşmüş. bu ses ne ya diye çatıya çıktıklarında görmüşler hostesi. :(
  feci bir kaza.
  not: olay tamamen gerçektir. abartma yoktur.
 • adana-ankara seferini yapan f-27 tipi uçağın alçalma hatası ile düşmesi ve sonucunda 4 mürettebat ve 24 yolcunun hayatını kaybetmesine sebep olan kaza.

  http://www.britishpathe.com/…ery/ankara plane crash
hesabın var mı? giriş yap