• son dakika olarak paylaşılan bilgiye göre pasinyan puştu suşa yenilgisi ile karabağ'da mağlup olduğunu kabul etmeye ve aliyev'in tüm taleplerini kabule hazırlanıyor.

  gecenin kısa bir özeti:ne oldu paşinyan?

  önemli:bölgeye tsk barış gücü yerleşecek.
  çok önemli:aliyev: nahçıvan ve azerbaycan arasında tüm ulaşım hatları inşa edilecek. iletişim ve enerji hatları yeniden onarılacak.
  türkiye-azerbaycan arası sonunda birleşiyor...

  önemli:anlaşmaya göre karabağ'da şu ana kadar geri alınan bölgeler,türk hakimiyetinde kalacağı gibi,karabağ'ın kalan kısımları savaşa gerek olmadan azerbaycan devletine teslim edilecek.

  önemli:erivan canlı

  kaynak
  kaynak
  kaynak

  ermenistan başbakanı paşinyan:

  sizler, bizler ve hepimiz için çok zor bir karar verdim. karabağ savaşı’nın yarın saat 13.00’de bitirilmesine yönelik bir bildiri imzaladım.

  rusya ve azerbaycan devlet başkanları ile karabağ savaşının sonu için anlaşma imzaladım.

  anlaşma benim ve halkım için inanılmaz derecede acı.

  ermenistan başbakanı paşinyan:

  geleceğimizi planlamak ve geçmişin hatalarını yapmamak için bağımsızlığımızı analiz etmeliyiz.

  bu bir zafer değil ama yenilgiyi asla kabul etmeyeceğiz. bu ulusal birlik ve canlanma çağımızın başlangıcı olmalıdır.

  pasinyan resmi açıklama

  ekleme:sözde karabağ lideri arayik harutyunyan da mağlup olduklarını itiraf etti.

  ekleme:azerbaycan cumhurbaşkanı aliyev’in az sonra ulusa seslenmesi bekleniyor.

  ekleme:erivan'da kızgın halk parlementoya yürüyor.

  ekleme:bazı ermeni askerler isyan ve darbe teşebbüsü içindelermiş.

  ekleme:rusya devlet başkanı vladimir putin: “azerbaycan ile ermenistan arasında bu gece 00:00'dan (tsi) itibaren ateşkes başladı.”

  ekleme:antlaşma (resmi açıklama bekleniyor)

  1. dağlık karabağ ihtilaf bölgesindeki tam ateşkes ve tüm askeri operasyonlar 10 kasım 2020 tarihinde 00:00 moskova saatinden itibaren ilan edilecektir. bundan böyle taraflar azerbaycan cumhuriyeti ve ermenistan cumhuriyeti, kendi mevkilerinde yer alacaklardır.

  2. azerbaycan cumhuriyetinin qazax bölgesinde ağdam bölgesi ve ermenistan cumhuriyeti tarafından tutulan topraklar 20 kasım 2020 tarihine kadar azerbaycan tarafına iade edilecektir.

  3. rusya federasyonu'nun bir barışı koruma birliği, dağlık karabağ'daki temas hattı boyunca ve laçin koridoru boyunca 1.960 tüfek, 90 zırhlı personel taşıyıcı, 380 araç ve özel teçhizat vs konuşlanacaktır.

  4. rusya barışı koruma birliği, ermenistan kuvvetlerinin çekilmesiyle konuşlanıcak rusya barışı koruma birliğinin kalış süresi, taraflardan herhangi biri bu hükmü süre sona etmeden 6 ay önce feshetme niyetini açıklamadıkça, 5 yıldır antlaşma kendini yineleyecektir.

  5. ateşkesi izlemek için bir uzlaştırma merkezi kurulacaktır.

  6. ermenistan, kelbecer'ı 15 kasım'a kadar, laçin bölgesini 1 aralık'a kadar ermenistan'la bağlantı sağlayacak biçimde azerbaycan'a devredecektir.

  7. bölgedeki tüm ekonomik bağlantılar ve ulaşım bağlantıları engellenmiştir. ermenistan, azerbaycan'ın batı bölgeleri ile nahçıvan özerk cumhuriyeti arasında ulaşım bağlantıları sağlayacaktır. bu taşıma bağlantısı, rusya ve fsb sınır servisi tarafından denetlenecektir.

  8. esir takasları yapılacak ölü takasıda yapılacaktır

  ekleme:dağlık karabağ'da teslim anlaşmasını kabul etmeyen ermeni komutanlar tutuklanmaya başladı.

  ekleme: ermenistan'ın başkenti erivan'da halk, başbakan paşinyan'ın azerbaycan'la 'yenilgi anlaşması'nı imzalamasının ardından sokaklara döküldü.

  ekleme:ermenistan'da halk, hükümet binalarına ve paşinyan'ın konutuna akın etti.

  bazı protestocular hükümet binalarını kapılarını kırarak içeri girdi.

  polis bazı noktalarda kontrolü kaybetti.

  ekleme: erivan

  ekleme:aliyev: bugün 3 ülkenin vardığı anlaşma, rusya'nın süreçteki rolünü önemli olduğunu gösteriyor ve cumhurbaşkanı erdoğan'ın sözüm sürecine aktif katılımından dolayı da teşekkür ederim. bugün gururla bu tarihi an ile hepinizi tebrik etmek istiyorum.

  ekleme:aliyev: savaşın sona eriyor oluşundan memnunum. karabağ sorunu bugün çözülüyor. bugün azerbaycan halkı için tarihi bir gün.

  ekleme:aliyev: cb erdoğan’a aktif katılımı için teşekkür ediyorum. türk ve rus barış koruma güçleri bugün sevk edilmeye başlanıyor.

  önemli:bölgeye türk ve rus barış gücü sevk edilmeye başlandı. türkiye açısından çok önemli bir gelişme.

  ekleme:azerbaycan cumhurbaşkanı aliyev, kelbecer'in 15 kasım, laçın'ın ise 1 aralık'a kadar azerbaycan'a geri verileceğini duyurdu.

  ekleme:azerbaycan cumhurbaşkanı ilham aliyev, anlaşmanın ermenistan'ın yenilgisi anlamına geldiğini söyledi.

  ekleme:azerbaycan cumhurbaşkanı ilham aliyev, paşinyan'ın anlaşmayı kendi isteğiyle değil azerbaycan'ın "demir yumruğu" sayesinde imzaladığını söyledi.

  ekleme:aliyev, rus askerinin anlaşma gereği dağlık karabağ'da 5 yıl süreyle kalacağını, taraflar itiraz etmezse bu sürenin uzatılabileceğini duyurdu.

  ekleme:azerbaycan ile ermenistan arasında imzalanan anlaşmaya göre ermenistan ile karabağ arasında bir koridor ve nahçıvan ile azerbaycan arasında bir koridor açılacak. rus ordusu, barış gücü olarak bölgede olacak.
  görsel

  ekleme:aliyev,paşinya hakkında ağır ifadeler kullanıyor. aliyev: "sıçan gibi kaçan paşinyan bu sözleşmeyi ağlaya ağlaya imzalayacak!"

  önemli ekleme: ermenistan ordusunda komuta kademesinin bozulduğunu ve kontrolün kaybedildiği iddia ediliyor.ermenistan devleti iç kargaşaya sürükleniyor...

  ekleme:azerbaycan cumhurbaşkanı aliyev az önce bir kez daha türkiye’nin ateşkesin kontrolünde ve karabağ sorununun çözümünde resmi rol oynayacağını açıkladı.
  aliyev'e göre ateşkes gözlem merkezini rusya ve türkiye ortak yönetecek.

  önemli ekleme: 10 kasım'da, dağlık karabağ'daki barışı koruma ve izleme misyonu çerçevesinde bir rusya-türkiye etkileşimi anlaşmasının imzalanması bekleniyor.

  ekleme:karabağ’a intikal eden rus barış güçlerinin konvoyu görüntülendi. kaynak

  ekleme:aliyev canlı yayında paşinyan ile dalga geçiyor...

  ekleme:ermenistan başbakanlık binası kaynak

  ekleme:aliyev: imzalanan anlaşmada d.karabağ’ın statüsü hakkında hiçbir şey yer almıyor. yoktur statü falan. statü cehenneme gitti. noldu paşinyannn!
  aliyev: nahçıvan ve azerbaycan arasında tüm ulaşım hatları inşa edilecek. iletişim ve enerji hatları yeniden onarılacak.
  aliyev: ben devlet başkanı olduğum sürece d.karabağ’ın statüsü olmayacaktır.

  ekleme:paşinyan'ın, rusya'ya nın soçi kentine kaçtığı iddia ediliyor.

  ekleme:aliyev: yakında gizli bilgileri de açığa kavuşturacağım ve bunları duyuracağım. savaşı durdurmam için her gün baskıya maruz kaldım. biz topraklarımızda sonsuza dek yaşayacağız. bundan sonra da kimse bizi topraklarımızdan atamayacak.

  ekleme:aliyev: "bugünkü bildiride, rusya ve türkiye’nin ortak barış gücü görevi yer alıyor. bölge temaslarına ilişkin tümüyle yeni bir format yaratıyoruz"

  ekleme: paşinyan facebook üzerinden açıklama yapıyor:
  azerbaycan'a ve nato üyesi türkiye'ye karşı savaştık. ordumuz onurla savaştı. kurbanların yakınlarına ve arkadaşlarına boyun eğiyorum. bu kararı askeri durumu ve olası gelişmeyi dikkate alarak aldık. bildiriyi imzalamaktan başka şansım yoktu.
  nikol paşinyan: “şunu anlayın ki, azerbaycan ordusuna ve nato’nun ikinci büyük ordusu olan türk ordusuna karşı savaştık.”
  paşinyan: "aldığım karar, derinlemesine analizler ve askeri duruma ilişkin bilgi sahibi kişilerin değerlendirmeleri temelinde alındı"
  paşinyan: "ya hepten kaybedecektik yahut bu anlaşmayı imzalayacaktım. kaybetmektense haklarımızı korudum."
  ermenistan başbakanı paşinyan:
  cephede savaşan ermenistan ordusunda birçok yolsuzluk yapıldı. sorumluları kendi içimizde aramalıyız. savaşmadılar.

  ekleme:türkiye ve rusya arasında karabağ’da ortak garantör anlaşması imzalanacak, bu anlaşmaya göre türk silahlı kuvvetleri yarın saat 17:00’dan itibaren karabağ’a hareket edecek.
 • keşke öyle olsa ama vardır altında bir şey. 1 güne kalmadan yine sivillere saldırır bu kansızlar.
 • ne güzel haberler geliyor du bu günlerde ta ki maliye ve ekonomi bakanı ataması olana kadar
 • 7 rayon + şuşa şartsız azerbaycanın oluyor, türk ve rus askerleri dağlık karabağda nöbetde olacak
 • yani artık ermenistan tarafından sivil vatandaşlar bombalanmayacak öyle mi?

  çok iyi ve isabetli haber.

  edit: ekleme
 • ermenistan başbakanı nikol paşinyan açıkladı. ermenistan kayıtsız şartsız teslim oluyor. anlaşma şartlarında nahcıvan ile azerbaycan arasında koridor açılması da var deniyor.

  dün ermenistan'da 17 muhalefet partisinin başkanları paşinyan'la görüşmüşlerdi. görüşmelerde ermenistan'ın 40 günde 20.000'e yakın zayiat verdikleri(ölü+yaralı) ileri sürülmüş. nüfusu 3 milyon olan bir ülke için facia bu. o görüşmede teslim olmaya ikna edilmiş olabilir.

  edit: ermenistan hükümet kaynakları nikol paşinyan'ın başbakanlığının yasadışı olduğunu ileri sürmüşler. erivan karışır bu gece

  edit2: karabağdaki bazı ermeni komutanlar karara uymayacaklarını ve gerilla savaşına başlayacaklarını belirtmişler. yeni bir terör örgütü doğuyor olabilir. azerbaycanla iyice kader ortağı olacağız.

  edit3: bu gece ermenistan'da darbe olabilir, demedi demeyin.
  edit4: darbe olmadı, azerbaycan ordusu darbe yapacak kadar bile ordu bırakmamış ermenistan'da
 • ermenistan hiçbir şartta teslim olmaz.
  hele ki sen, rus helikopterini düşürdüğün gün.
  anlaşılan o ki rusya noktayı koymuş. kokusu bir iki güne çıkar.
  ve ben de bu entry'i editlerim.
 • inşallah azarbaycan, karabağ'ın tamamını almaktan vazgeçmez. bu şu durumda son derece saçma olur. zaten ordusu perişan edilmiş bir ermenistan var. bırak karabağ'ı imkanlar el verse erivan'a kadar gidebilirler.

  rusya'nın yarı yarıya taksim seçeneği kabul edilebilir değil. kaldı ki bu çözüm de değil. ermenistan'a toparlanabilmesi için zaman kazandırmak demek.

  umalım azerbaycan cephede kazanıp, masada kaybetmesin.
 • ermenistan'ın kayıpları o kadar fazla ki artık cepheye asker yollamakta zorlanıyor. imha edilen araçları, kaybedilen mühimmatı saymıyorum bile. en son 40-50 yaşındaki dayıları yollamışlardır cepheye savaşsınlar diye. savaşacak asker bulamayınca nasıl savunacaksın orayı? mantıklı karardır. asıl korktuğum şey türklerin diplomaside beceriksiz olduğu. biz savaşta kazandığımızı kağıt üstünde vermeyi severiz. umarım öyle bir şey olmaz.
hesabın var mı? giriş yap