• ilk ve son sayfalarını okumuştur.
  yok paşalar gibi hepsini okuduysa helal olsun.
 • ben bu videonun kurmaca ya da bir viral olmamasını istiyorum, lütfen öyle olsun... ancak şu da bir gerçek ki bu çocuk toplumdan ve hayattan aşırı derecede kopuk yaşayacak. şimdi bile giyiminden ve ahlaktan bahsetmesinden belli. ilk kopuşunu da, birkaç sene sonra; elde ettiği birikimler sonucunda; kendi eleştirel akılcı muhakemesiyle ahlak ve özgür iradeyi değerlendirdiğinde yaşayacak. sonra birer birer parçalar kopacak, birer birer yitirecek her şeyi. en sonunda aidiyetliğini yitirecek ve sınıfsızlaşacak, etiketlerinden arınacak. etiketsizlik yüzünden kendini tanımlamayla uğraşacak, nesneyi-özneyi sorgulayacak, ayrıntılar içinde boğulacak. işte eğer yönlendirilmezse, anlam yüklediği her nesne ve öznede hayal kırıklığına uğrayıp, başlangıç noktasına dönecek, her dönüş ve hayal kırıklığı depresyona sebep olacak; bu yüzden münzevileşerek; iyice yalnızlaşacak. oturup bir köşesinde sadece olan bitenleri izleyip, kendi dünyasında yaşayacak. o yüzden sahip çıkılması ve yönlendirilmesi gerekiyor. daha bu yaşta nihilizmden bahsediyor ki; bu da onu birkaç sene sonra varoluşsal sorgulamalara götürecektir. ergenlikte ise bu tür "nihilizm" eksenli sorgulamalar, travmaya yol açabilir ve fevri davranışlarda bulunmasına sebep olabilir çünkü bu tarz sorgulamalar belli bir olgunluğa işaret eder ki; bunlar da toplumdan ve özellikle yakın çevreden radikal kopuşlara, marjinal düşüncelere yerini bırakır. işte o yüzden yönlendirilmeli. bilmem anlatabiliyor muyum? ben bu çocukları bir köşede sefalet içinde varoluş ve ahlak sorgulaması, tanrı-birey ve doğu-batı çatışması yaşarken değil, üniversitede ders anlatırken, topluma kazandırılmış bir şekilde görmek istiyorum. umuyorum ki; iyi bir üniversitede yoluna devam eder ve toplumda varlığını sürdürebilir. yoksa celal yalınızlar gibi telef olur gider...

  aşağıda da şöyle bir yorum var;

  "10 yaşında bir çocuk, dış dünyada keşiflere odaklanmalı, yaşıtlarıyla oyunlar oynamalı, değerler eğitimine, hayatın farklılıklarına hoşgörüye odaklanmalı. 10 yaşında nihilizm falan sağlıklı değil,eğer bilinçli bir çevre ve maneviyatla desteklenmezse, allah saklasın..."

  ne olur ha? bu çocuk "maneviyatla" desteklenmezse ne olur? hayır, zaten bu çocuğun yaptığı direkt olarak maneviyat. tabii sizin maneviyattan anladığınız sadece "din" olduğu için çok normal böyle söylemeniz. allah saklasın, ateist falan olur değil mi? sonra topluma ahlaksızlık falan gelir neme lazım... yazık. bırakın insanlar dogmalarla çizilen sınırları aşsınlar, bırakın insanlar sizin gibi düşünmesin. bırakın insanlar kendilerini ve hakikati keşfetsin. bırakın insanlar kendilerini gerçekleştirsin.

  edit: abartma diyenler olmuş. arkadaşlar bu çocuğun okuduğu kitaplar; ayşe tatile çıkıyor, bal arısı bıcır, dombili kötü bir şey yapıyor tarzı kitaplar değil. 10 yaşında nihilizm diyor, özgür irade ve ahlak diyor neyse...

  edit 2: okuduklarını anlıyor ya da anlamıyor tartışmasına girmeyeceğim. ancak o yaşlarda öğrendiği her şey belleğe olduğu gibi kazınıyor ve ileride mutlaka bunlara geri dönecektir. birkaç sene sonra okuduğu bir şey ya da yaşadığı bir olay bunları hatırlatacaktır. bu süreçler "ha" deyince yaşanacak süreçler değildir. bunlar birikir birikir ve bir olay ya da bir durum neticesinde patlak verir ve açığa çıkar. bir bakıma düğmenize basmış olurlar. bu tür durumları ve süreçleri hafife almamak gerekiyor ve yalnız bırakmayıp, doğru yönlendirmek gerekiyor. atakan'da bu durum ne zaman gerçekleşir bilinmez ancak beyin bu yaşta öğrendiklerini de asla kolay kolay unutmaz.

  ben istiyorum ki; atakanlar ve celal yalınızlar bu cehalet karanlığında yitip gitmesin, kaybolmasın. bu çocuklar doktor olmuş, mühendis olmuş, akademisyen olmuş ne fark eder? bu üretken çocuklar bir meslek erbabı olarak topluma/insanlığa kazandırılmalı. onlar da anlaşılmaktan, verimli olmaktan mutlu olacaklardır. o yüzden bu çocuklara, bu insanlara kulak verin. vermeseniz de aşağıdaki insanlar gibi alaşağı etmeyin, deli muamelesi yapmayın, üzmeyin, dalga geçmeyin ve onları ötekileştirmeyin...
 • el örgüsü yeleğini severim çocuk:)
 • say lan!?
  tanım: skor yapma çabasında olan çocuktur.
 • okumak için ya da burada bahsedildiği gibi istatistik kasmak için okumamış.
 • normal değildir. muhtemelen barış özcan gibi bir ailesi var ve çocuğa aşırı yükleme yapmışlar. bu yaşta bir çocuğun spinoza’yı anlaması mümkün değil. platon’un devlet kitabındaki soyut bağlantıları kuramaz. çocuğu telefondan, tabletten uzak tutalım diye bokunu çıkarmışlar. verirsin yaşına göre kitap onu okur. 150 günde 250 kitap nedir allah aşkına?

  artık insanların kitaptaki kelimeleri içinden teleffuz ederek bitirmenin kitap okumak olmadığını anlamaları lazım. kısa zamanda çok kitap okumanın hiçbir faydası yoktur. aslında kitap okumanın da hiçbir faydası yoktur. kitap sizi düşünmeye sevk ediyorsa faydalıdır aksi halde izlenilen filmden farklı değildir, kısa zamanda uçar gider. birkaç kitabı sindirerek okuyun.

  kitap okuyan ama kendi fikri olmayan yığınlar çoğalıyor. kitap kutsanıyor.

  edit: schopenhauer
 • cok yuklenilmemesi gereken cocuktur. sonra "ben amerikan baskan prezintinizim, valla 70 milyonu vuracam, ankara beni bulsun" diye cikmasin 15 sene sonra. tip, hal, tavir da benziyor hafiften. demedi demeyin.
 • baştan aşağıya şov.

  gerçekten şu videonun gerçekliğine inan insana bişey demiyorum.
 • atakan isimli çocuk, 5 ayda 250 kitap okumuş, jean-jacques rousseau'dan, platon'a kadar.platon'un devlet kitabını bile okumuş.
  nihilizm'in tanımını yapıyor kendince. yolu ve bahtı açık olsun. kendisini yıllar sonra iyi yerlerde görmek dileğiyle.

  edit: açtığım başlık taşınmış, düzenleme yapıldı.
hesabın var mı? giriş yap