• "cumhurbaşkanlığı forsunun üst sol köşesinde bulunan güneşi çevreleyen 16 yıldızı her kimse, birisi a priori olarak bu yıldızların 16 türk devletini simgelediğini kabul etmiş ve sonra da tutmuş her yıldıza bir devleti münasip görmüş. ancak türk tarihi hakkında, herhalde yeterli bilgisi olmadığı için, küçükleri bırakıp büyük bütün türk devletlerini saysa bile 16 sayısını çok aşacağı için hiçbir ölçüte uymayarak keyfi bir biçimde 16 devletin adını sıralamıştır. bunların içinde türk oldukları kuşkulu olanlar bulunduğu gibi, devlet kurucularının türk olmadıkları kesin olanlar da vardır. buna karşılık kurucusu da, halkı da öz be öz türk olanlar bu 16 içinde yer almamışlardır. işin daha hoş yanı bu devletler içinden birini çıkarıp yerine başkası da konulabilmiştir. 15 kasım 1983'te kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti kurulunca, bu küçük devlete 16'lar içinde yer verilebilmesi için o zamana kadar kitaplarda, broşürlerde, posterlerde yer alan panu'nun kurmuş olduğu batı hun imparatorluğu (48-216) listeden çıkarılmış ki, 16 sayısı bozulmasın"

  bendenizin değil değil prof. coşkun üçokun ocak 1987'de toplum ve tarih dergisinde türklerin kurduğu 16 devletle ilgili yayımlanmış ifadesidir bu.
 • türklerin devlet yıkma potansiyelinin de ispatıdır.
 • adı değişmiş olsa da içeriği genel hatlarıyla aynı kalmış devletlerdir.
 • içinde türkiye'nin olmadığı devletlerdir.
 • http://images.bizde.com/…dbl-mb85724_1222617_r1.jpg

  hunlardan 4 devlet çıkarıp, 1. göktürk ile 2. göktürk devletlerini bir potada eritir.
  cengiz han devletini, onun torunu kubilay'ın, çağatay'ın ve hülagü'nün devletlerini dahil etmezken dördüncü torunu batu han'ın kurduğu (ve diğerlerinden farklı olarak kuruluşunun birkaç yıl sonrasından itibaren müslüman olan) altınordu devleti bu tabloya dahildir.
  cengiz han yasası gereği hükümdar olamadığı için ancak emir olabilmiş (kukla bir hükümdar kullanarak yasayı dolanmış) asla han sıfatı kullanamamış olan timur'u devlet sahibi sayan bir sistemdir.

  devletlerin bayraklarının bm standartlarında olması ve o devirde yaşamış türk hakanlarının portrelerinin ayrıntılarına inilebilmiş olmasına hiç girmiyorum.

  sanırım buraya girecek devletlerde aranan ölçütler şunlar:
  1- coğrafyası büyük olacak (yoksa karamanoğullarından tangutlara kadar bir sürü devlet girerdi)
  2- tercihen müslüman olacak, en azından hıristiyan/budist kimliği ya da islam karşıtlığı ön plana çıkmayacak (yoksa yüenler, çağatay hanlığı vs de listeye girerdi)
  3- türkler sadece yönetici sınıftan ibaret olmayacak (yoksa memlükler, tulunoğulları falan da listeye girerdi)

  safevilerin listeye girmemesini de 2. maddeyi biraz zorlayarak (şii-sünni ayrımıyla) açıklamak mümkün. buna rağmen akkoyunluların listeye niye giremediğini çözemedim. devletin adı da karizmayı bozmayacak desek mi?
 • bayraklarını tartışmaya dahi gerek yok. m.ö. 200'lerden bu yana standart bayrakların kullanıldığını düşünmek yeterince saçma. ancak atsız'ın meşhur eleştirisinde ejderin türklerde yeri olmadığını söylemesi de doğru değil. hunlar şüphesiz üzerinde ejder resmi bulunan standart bir bayrak kullanmıyorlardı ama ejderin hsiyung-nu kültüründe bir yeri varsa buna da şaşırmamak gerek.

  bu devletlerin kurucularının veya en önemli hükümdarlarının portreleri ise tam bir komedidir. pullardaki çizimlerde mete, üzerine çekik göz giydirilmiş avrupai bir tipe sahiptir. attila'nın sakalı atlanmamış ama bilge kağan üzerine giydirilen kıyafetle, bakışı, duruşu ve saçındaki bantla bruce lee filmlerinden fırlamış bir aktöre benzetilmiş.

  başka bazı çizimlerde mete'nin iyice roma kayzerlerine benzetildiği de görülmüştür. o yüzden buna da şükretmek gerek.

  türklerden "beyaz adamlar" yaratma hevesi çok sevimli ama itiraf edelim, bu tipler, bu adama hiç benzemiyor.
 • filistin devlet başkanı mahmud abbas, cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan tarafından cumhurbaşkanlığı sarayı'nda resmi törenle karşılandığı sırada törende yer alan askerlerin temsil ettiği devletler topluluğu.
 • atatürk zamanında 20 tane güneş ışını, 16 tane yıldız, 18 şubat 1978 de ecevit hükümeti zamanı güneş ışını 16'ya düşürüldüğü söylenmektedir.
  aynı zamanda:
  "16 yıldızlı cumhurbaşkanlığı forsu bugün anıtkabir müzesi’nde bulunan bir flamada da yer almaktadır. bu flama gazi mustafa kemal atatürk’ün 1922’de izmir’e girerken kullandığı araca fors olarak çekilmişti." diye bir bilgide var.

  edit
  punkrock1907 tarafından yapılan uyarı sonucu 20 adet yıldız,20 adet güneş ışını olarak düzeltilmiştir
 • yarısına yakını pers veya kafkas devleti olan liste. 1930'larda türklere sığınacakları bir tarih ve mit tasarlama amacıyla türk tarih tezi ile beraber oluşturulmuş bu liste ilginçtir ki türk tarih teziyle ciddi manada çelişir. zira türk tarih tezinde kadim anadolu medeniyetleri (hititler, frigler, urartular vs) ve yerleşik anadolu halkı en az orta asyadan ve kafkaslardan ve balkanlardan göçen gruplar kadar türklerin atası olarak kabul edilmekteyken bu listede osmanlılar dışında anadolu devleti yoktur. listede kendilerine resmi olarak türk demiş tek devlet ise göktürkler. osmanlılar bile kendilerine tanzimata kadar türk dememiş, avrupalılar bu ismi yakıştırmıştır.

  orta asyada avrupa'da olduğundan çok daha fazla sayıda kavim ve etnik topluluk varolmuş olduğu halde, bu koca coğrafyada 1000 senelik süreçte varolmuş her devletin türk olduğunu iddia etmek bir nevi çılgınlık ve hayalperestliktir.

  ve niye 16? neden 15 yada 17 değil. anadolu selçuklu devleti diğer 16'sından daha fazla türk öğeleri içeriyor olduğu halde niye listede yok? 17 tek sayı olur simetri olmaz diye mi? hunlar'ı 4'e bölmüşüz de mesela osmanlı yıkılınca ortaya çıkan 10 küsür devleti de ekleseydik daha zengin durmaz mıydı liste? ne, türk değiller mi? hunlar türk müydü ki?
 • ''osmanlılar kendilerine türk dememiş de avrupalılar bu ismi takmış'' yahu sallarken bile biraz destekli atın be kardeşim.

  osmanlı tarihçisi solakzade,şehzade cem'in avrupa'ya kaçışını anlatırken,cem için ''konstantiniyye'yi feth eden türk'ün oğlu''diye bahseder.cem sultan'ın fransa kralıyla görüşmesini engelleyen görevliler ''bizim kralımız başkentinde türk ayağının bastığına razı değildir''

  solakzade,girit'in fethini anlatırken ''kale burçları türk bayrakları ile rengarenk hal geldi'' diye yazar.

  osmanlı tarihçilerinden hoca saadettin,osmanlının rumelideki fetihlerinden bahsederken osmanlı ordusu için ''zaferi gölge edinmiş türk askerleri'',''türk yiğitleri'',''düşmanın gözünde sanki bir afrasyab(alp er tunga) gibi bir yiğit'' ifadelerini kullanır.

  başka bir tarihçi neşri '' rumeli fetihlerini anlatırken '' nice köyler türk'ün ayin ve erkanını görerek gelip müslüman oldu''diye yazar yine neşri,sırp kralının osmanlılara vergi göndermesini sırp kralının ağzından ''biz türkler ile çıkışamayız'' diye nakleder.

  edit: memlük devletinin resmi adı ''ed-devletü't-türkiyye''dir.
hesabın var mı? giriş yap