• atatürk'ün unesco'nun sözlüğündeki tanımında cok güzel bi sıfatı vardır. sömürgeciliğe ve yayılmacılığa karşı ilk önder. en büyük degil bakın ilk onder. gandhi'nin "ingilizler çanakkale'de mustafa kemal ile karşılaşana kadar tanrı'yı bile ingiliz zannederdim" cümlesi çok şeyi ifade ediyor. çanakkale savaşı sadece türk ulusu icin degil ezilmiş tüm halklar icin bir örnek olmuştur. (ki türkiye cumhuriyeti kurulduğunda nerede ezilmiş devlet varsa ilk konsolosluğu da onlar açmıştır.). nasıl kurtuluş savaşının temelini atan savaş çanakkale savaşıysa tüm dünyada emperyalizme başkaldıran devletlerin örnek aldığı mücadele çanakkale savaşı olmustur. atatürk'ün bu başta bahsettigim sıfatının temelinde bu vardır. kısaca ataturk bu yüzden emperyalizmin ilk dusmani, çanakkale savaşı ise emperyalizme karşı direnişin özgürlüğün sembolü haline gelmiştir dünyanın hasan tahsin'i olarak görülür. son olarak savaşın yerel ve global öneminden sonra ödenen bedele gelirsek atatürk'ün "biz çanakkale'de bir darülfünun gomduk." sözleri çok şeyi ifade ediyor. cok ağır bir cümle bu. dile bazen kolay gelebilir savaş icin liselerin mezun verememesi. bu olayı bir de su an düşünsenize. akıl alır gibi değil yeryüzünde bir tane destan varsa o da çanakkale'dir...
 • atatürk o savasta galibiyeti getiren buyuk faktorlerden biridir. bayagi bildigin ordunun kahramani gibi bir sey olmustur. bu durum da yalnizca askerlik ilmine ickin teknik ayrintilarla degil subjenin yani mustafa kemal'in kisilik ozellikleriyle de mumkun olmustur. adam serinkanlilik, inisiyatif kullanabilme (gerekirse emri dinlemiyor adam. "yardim istiyorsunuz ama gonderemem cunku gercek cikartmayi yiyen benim, sahteyi yiyen sizsiniz" diyebiliyor) ve kararlilik konusunda kendisinden sonraki asker kusagini etkilemistir.

  (bkz: #150422368) bu entryde bazi tezlerden (patton'unki dahil) alintilar bulacaksiniz. lutfen okuyun ve 2016 gibi yakin bir tarihte bile yabanci asker kisiler nasil anmis gorun.

  olm kolay mi bunlar? hicbiri olmasa bile adami asarlar lan sen albay halinle karargaha bu cevabi gonderip belki tum savasin sorumlulugunu ustune alir misin? ben alamam. cunku icinde olamam ki o donemin kumanda anlayisinda bunun gibi bir kac radikal orta rutbeli subay disinda boyle isler yapan komutan yok. sahaya inen de ölüyor hemen.

  oyle bos adam olsaniz general patton gibi bir adam sizi tezinde anar mi sizce?

  anma demisken diyanet anmamis dun. ya birakin anmasin zaten onlar ansalar hakaret olurdu.

  bu arada genclerin deyimiyle, karadan gecirtmeyip devrime sebep oldugun ulkeden sonra yardim alip muttefikleri bi kere daha tokatlamak cok based degil mi? resmen kendi gobegini kesmis adam.

  onun acisi iste bu gecmeyen. nasil oldu da din tarim toplumdan iyi kotu soyle bir sey cikti da milletin kanini ememediniz degil mi amkdumun haci fettahlari? yani emdiniz de nasil hala ben, biz falan kaldik degil mi ses cikaran?

  mun evladi gicik, uyuz herifler.

  debedit: sesimizi kesemeyeceksiniz. interneti sansurleseniz kitapliklarda olacagiz. bundan 50 sene sonra baska bir oc cikip tarihi kicindan uydurdugu sekilde anlatacak ama, iste, orada ne adi, ne serefsiz, ne yalanci oldugunuzu soyleyen metinler hep olacak.

  (bkz: dayısızlığa övgü)

  alin kitapliginizda bulunsun.
 • “karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8 metre, yani ölüm muhakkak.

  birinci siperdekilerin hiçbirisi, kurtulmamacasına hepsi düşüyor. ikinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerine gidiyor fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz?

  bomba, şarapnel, kurşun yağmuru altında öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. sarsılma yok. okuma bilenler kur’an-ı kerim okuyor ve cennete gitmeye hazırlanıyor.
  bilmeyenler ise kelime-i şehadet getiriyor ve ezan okuyarak yürüyor. sıcak cehennem gibi kaynıyor. 20 düşmana karşı her siperde bir nefer süngüyle çarpışıyor.

  ölüyor, öldürüyor. işte bu türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren dünyanın hiçbir askerinde bulunmayan tebriğe değer bir örnektir. emin olmalısınız ki çanakkale muharebeleri’ni kazandıran bu yüksek ruhtur.”

  - 19. tümen komutanı mustafa kemal
 • ingiliz subay şöyle diyor du;
  "ölü askerleri vardı 14, 15, 16 yaşlarında ve inan ki gülüyorlardı.
  ilk kez kaybedeceğimizi o gün hissettik"
 • tarihin kalemle değil kanla yazıldığını bilen, sadece savaşmak için değil ölmek için orada olup savaşan gerçek türklerin kazanmış olduğu zaferdir.

  düşman askerlerine ve annelerine "“bu memleketin topraklarında kanlarını döken kahramanlar!

  burada, dost bir vatanın toprağındasınız. huzur ve sükun içinde uyuyunuz. sizler, mehmetçiklerle yan yana koyun koyunasınız.

  uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! gözyaşlarınızı dindiriniz. evlatlarınız bizim bağrımızdadır. huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. onlar bu
  topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”" diyebilen başkomutan'dan, kendi partisine oy vermediği için kendi vatandaşına "hain" diyenlere kaldık... tininiz şad olsun büyük kahramanlar...
 • emperyalizme karşı dünya'nın gördüğü, en büyük 2. zaferdir.

  1. ise kurtuluş savaşı'dır. çünkü; çanakkale'den sonra, daha büyük bir zafer olmuştur.

  bunların ortak noktasıysa mustafa kemal atatürk'tür.

  cumhuriyet'e geçiş çanakkale geçilemediği için mümkün olmuştur.

  minnetle, özlemle anıyorum.
 • turizm bakanlığının hala dünyaca ünlü bir aktöre, senariste, yönetmene bütçeden para ayırıp, masraftan kaçmayarak çekilmesini sağlayamadığı, bu büyük destanı bütün dünyaya duyuramadığı, 104 ncü yılını kutlayıp ölenleri andığımız türk ulusunun zafer günlerinden birisi.

  elin oğlu 300 spartalı'yı, truva'yı bütün dünyaya anlattı.emin olun köprü ve otobanların 1 haftalık hasılatı şu filmi çekmeye yeter.ama nerde?

  bizim bu bayrak altında yaşamamıza vesile olan, başta atatürk olmak üzere, lazı, kürdü, kadını, erkeği, yaşlısı, genci bu bayrak uğruna göç eden, gazi olan herkese şükranlarımı sunarım.

  affedin bizi.boynumuz önde size karşı.bu güzel ülke elden giderken hepimiz öküzün trene baktığı durumda olduğu için.affedin bu kadar asalak ve vurdumduymaz bir millet olduğumuz için, affedin yarın siz değilde çukur dizisinin yeni bölümü daha çok konuşulacağı için.
 • keşke bu zaferden 104 yıl sonra ingiltere vizesi alabilmek için tonlarca evrak biriktirmemize gerek olmayacak prestijli bir devlet haline gelebilseydik. keşke sözlüğün en sık gündeme gelen başlığı türkiye’den siktir olup gitmekolmasaydı. keşke kazandığımız milli paramız ingiltere’nin, amerika’nın üç beş manipülasyonuyla değersizleşecek kadar güçsüz olmasaydı.

  malesef bir çoğumuz bizim için muhafaza ettiğiniz bu ülkeyi ingiliz pasaportu için bırakıp gitmeye hazır. bu zaferde şehit olan, gazi olan herkese mahçubuz.
 • “ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum. biz ölünceye kadar geçecek süre içerisinde yerimize başka birlikler geçecektir.” *

  mustafa kemal atatürk
 • bu ülke evlatlarının umutsuzluğa kapılma gibi bir lüksünün olmadığını gösteren zafer. ayrıca tüm vatandaşların umudunu cephane gibi düşünüp, tükendiği anda süngüsünü takıp yere yatarak, ölüm pahasına mücadele etmeye devam etmek zorunluluğunu hatırlatır. hemde 106 yıl önceki ruh ile...
hesabın var mı? giriş yap