• amerikan emperyalizminin ilk disavurumu olan savastir.william mckinley baskanligindaki kuba'yi kurtarma bahanesiyle abd ispanya'ya savas acmis,kuba'yi abluka altina alarak ispanyollari zayif dusurmus,sonra saldirmis,akabinde tum ispanyol somurge filolarini yok ederek kendi konumunu saglamlastirirken,filipinler'i bagimsizlik vaadiyle isgal ederek kendi kontrollerine alip orada 600000 filipino'yu oldurmuslerdir.bu arada bonus niyetine guam vb. pasifik takimadalarini kontrol altina almislar,ispanyol tehlikesini ortadan kaldirip karayiplerin ve pasifiklerin yegane gucu olmuslardir.bu savas,abd'nin dunyada buyuk guc olma sinyallerini ilk verdigi savastir.
 • ispanya'nin somurgesinde olan kuba'ya saldirmak ve pasifik adalarini kendi kontrollerine gecirmek amaciyla uss maine adli savas gemisinin ispanyol'lar tarafindan havaya ucuruldugunu one surerek saldirmasiyla gerceklesmistir. amerika'nin dunya uzerinde giristigi her savas icin one surdugu ezilmis halklari kurtarmak bahanesi 1898 yilinda yapilan bu savasta da gorulmektedir. amerika, ispanya'yi yendikten sonra kuba'yi kurtardim madem ki elim bulasti dur filipinli'leri ve porto riko'lulari da kurtarayim diyerek pasifik takimadalarini kendi somurgesi altina almistir.
 • (bkz: krag)
 • "(...) ispanyol filosu yenildi, eski imparatorluğun amerika kıtasındaki son müstemlekeleri de elinden gitti. ben üzüldüm. üzülmemin sebepleri şunlardı:evvela,bu devletin kralı kısa pantolonlu,fiyango boyunbağlı,kolalanmış yayvan yakalıklı bir çocuktu... saniyen bizim direklerarası tiyatrolarında son perde kapanıp halk dışarıya çıkarken mızıka gayet oynak, yarı alafranga, yarı şarkkari bir hava çalardı; bu rivayete göre ispanyol marşı idi.
  sempatimi ispanyollara sevkeden o iki amile karşı amerika hakkında gayet mühim bir antipati sebebi de mevcuttu: eski dünyada yaşayan,eski dünyalı bir çocuk olduğumdan dolayı benim dünyamın, türedi, sonradan görme bir dünyaya yenilmesi ağırıma gitmişti!"

  refik halid karay,çocukluğumun harpleri
 • theodore roosevelt de bu savasta yer almistir.
 • little splendid war diye anılır
 • her ne kadar ispanyollar yenilsede, binlerce amerikan askerinin ispanyol makineli tüfekleriyle biçildiği, amerikanların makineli tüfeklere olan ilgisini başlattığı savaştır
 • 2.abdülhamidin olayla alakası varmı beyler
  savaşı başlatan kişi olduğu söyleniyor
 • abd'ye 283 milyon dolara (enflasyon hesabı ile 72.88 milyar dolar) mal olmuş savaş.
hesabın var mı? giriş yap