• he amk 20 milyon insanı öldürelim demiş. acaba attığınız gol olmasın biraz nüfus kontrolü yapın, 3 çocuk zırvasının peşinden koşmayın yoksa daha beter oluruz demeye getirmiş olabilir mi?
  • açıklamalarına katıldığım,memleketin %1 kaymak tabakasına mensup şahsın beyanı. ülkeyi biraz daha az somürürseniz daha iyi olur ayrıca.
  • prevervatif kullanın her sevişmede çocuk yapmayın demiştir.
  • yanlış olduğunu pek düşünmediğim düşünce. ne sanayide istihdam baskısı olurdu, ne de devletin nüfus yoğunluğundan kaynaklı giderleri olurdu. daha az bir nüfusa daha çok ücret verilebilirdi. insanlar tüketimi krediyle değil kendi kazandıklarıyla yaparlardı. tasarruf bile yapardık.

bunları kaldır at. çocuk yapın diyen kim? tayyip erdoğan. üniversite diploması bile meçhul. yönetip de sonradan kaos olmayan bir yer yok. istanbul'un hali ortada. türkiye'nin hali ortada.

bunu diyen kim? rahmi koç. iyi kötü amerika'da yüksek öğrenim görmüş. yıllarca koç grubunu başarıyla yönetmiş kişi.
  • 1-2 çocuğa eğitim vermek, +3 çocuğa göre çok daha kolay ve makuldur. rahmi bey buna işaret etmek istemiş. bangladeş olmamızın bir faydası yok sonuçta.
  • 2 milyon suriyelileri de halkın beslediğini düşünürsek doğru söylenmiş bir beyanat.işsizleri de topla...

onlar hiç olmasa gerçekten de zenginlikten bahsedilebilirdi.

edit:ayrıca adam kendi zenginliğinden değil halkın zenginliğinden bahsediyor.ha ben fakir yaşamak istiyorum diyorsan o ayrı.
  • bakın oecd rakamları açıklandı daha yeni, türk insanı oecd ülkeleri arasında en çok çalışan insan.

evet hani kendimizi tembel falan görürüz, ama süre olarak en çok tr insanı çalışıyormuş oecd ülkeleri arasında.

peki bunun sonucu ne oluyor ? çok çalışma, çok başarı çok zenginlik getirdi mi ?

maalesef hayır. neden ? çünkü verimsiz çalışıyoruz.

işte akp'nin ekonomik modeli tam olarak böyle, ortadoğu'nun çin'i olmayı hedefliyoruz. acayip bi işgücü nüfusu ile işgücü ucuzlayacak, bu sayede ayak işlerini yapacağız büyük şirketlerin. para gene büyük abilere gidecek.

oysa, daha verimli bir üretim modeli ile böyle olmayabilir. chp'nin zaten bu seçim kampanyasında bahsettiği şey de bu idi, yani üretim dönüşümü. bunun sağlanması lazım.

tabii ki daha verimli bir ekonomide bu kadar fazla nüfusa da gerek olmayacak, o nedenle doğru açıklamadır.

bu insanları öldürelim mi denmiş, hayır, sadece düzgün bi doğum kontrol politikası ile orta/uzun vadede her şey rayına oturur.
  • kesinlikle doğru açıklamadır. bu kadar nüfusun bize hiçbir faydası olmadı, olmayacak. hayır bir de nüfus iş gücüne katılsa yine gam yemeyeceğim. bizim nüfusumuz artıyor ama iş gücüne katılan nüfusun yüzdesi artmıyor. çünkü ülkede nitelikli insan sayısı kısıtlı. çünkü ülkenin eğitim sistemi berbat. televizyonların her gün bu durumu haber yapması lazım aslında. konuşan kafaların o tartışma programlarına çıkıp önce bunları tartışması lazım ama nerede?

çok komik bizim ülkede yunanistan'ın krizi bile tartışılıyor ama kendi fakirliğimiz tartışılmıyor. eğitim sisteminin bir çöpten farksız olması tartışılmıyor. köyden kente göç adı altında yaşanan garabet tartışılmıyor. rahmi koç gibi bir kişi daha çıkıp bu kadar kalabalıkla bir yere varamayız demiyor, diyemiyor.

unutmayın, akıl ve bilimden nasibini almamış hiç kimsenin yönetimine karışmadığı bir ülke inşa etmeye mecburuz. bu toplum yapısıyla, niteliksiz kitlelerle yola devam edemeyiz. cehaleti kutsayarak, 3 çocuk tavsiyeleriyle ortadoğu'nun pespaye ülkelerinden biri olmaktan öteye gidemeyiz.

bize bugünden itibaren belki de en az 100 yıl lazım. başarabilir miyiz? aslında evet. başarmamıza izin verirler mi? işte orası meçhul.
  • gelir adaletsizliğinin akp döneminde arttığını bilmeyenler tarafından eleştirilen açıklama.

hayır, adam isterse akp politikalarına %100 destek verir zaten, kendi adına bi kaybı olmaz ki, burada düzgünce bi laf etmiş. bu söylediğinin nesi yanlış ? kimseyi kandırdığı falan yok, çok nüfus verimsiz bi ekonomide bi halta yaramıyor.

edit: şimdi baktım ki eleştiren insan akpliymiş. nedeni anlaşıldı.
hesabın var mı? giriş yap