• 2002 dünya kupası dendiği zaman 3 şey anılarımda canlanıyor

1. annem hayati bir ameliyat olmuştu, yoğun bakımda yarı baygınken bir tek beni aldılar yanına, bana ilk cümlesi şu olmuştu, "brezilya maçı noldu, yendik mi?"
    2. ilhan mansız'ın enfes çalımı ki biz bunu sokaklarda bol bol yapardık, sıkıysa o maçta yap derler adama...
    3. hasan şaş'ın içinde uranyum varmışçasına durmaksızın koşması...

dikkat ettimde hepsi aynı gün ve aynı maç ile ilgili :)
  • gerçek ronaldonun ve ümit davalanın saçı.

topun şekli.

ilhanın roberto carlos'a attığı efsane çalım. o çalım 13 yıldır atanı gördüğümü hiç hatırlamıyorum.

sipik lan kaptan. ayrıca hasan'ın olağanüstü performansı.

bazı istisnalar hariç yıldızlı futbolculardan şut çektiğinde toptan ateş çıkması.(bkz: fifa 2002 world cup).

son olarak o zamanlardaki milli takım havası futbolun havası çok ayrıydı. o güzel şarkılar, maç olduğunda sokakların bomboş olması çok güzel detaylardı.
  • ahn'ın italya'ya gol attığı için takımı perugia'dan kovulması.

tabi bir de milli takımın turnuva dönüşü türk hava sahasına girdiğinde savaş uçaklarının eşlik etmesi var. ne heyecan vardı o zamanlar.

https://youtu.be/5i5szlaradm
  • - ilk brezilya maçındaki koreli hakem. bu yaşıma geldim, hala izlediğim en taraflı hakem olma özelliğini koruyor.

- brezilya'nın bizi gruptan çıkarmak üzere vefa borcunu ödemek için kostarika'ya 5 tane atması. bu arada kostarika demişken, muhtemelen bütün ülke kostarika diye bir ülke olduğunu bu kupa ile öğrendi.

- senegal'in fransa'yı yenerek sürpriz bir başlangıç yapması. son dünya şampiyonunun gruplarda veda etmesi.

- güney kore'nin önce ispanya'yı sonra italya'yı elemesi ve yarı finale çıkması.

- tabii ki de bu listenin olmazsa olmazı ümit davala saçı. ancak bu saçın ismi her ne kadar ümit davala saçı olsa da aslı öyle değildir. ilk olarak alman futbolcu ziege tarafından yapılmıştır bu saç modeli. ümit davala ondan görüp özenmiştir. hatta ziege bu özentiliği gördükten sonra saçını tamamen kazıtmıştır.

- ronaldo saçları. final maçında kahn'ın inanılmaz hatasını ronaldo'nun affetmemesi. kahn final maçına kadar sadece 1 gol yemişti. finalde tek maçta 2 gol.

- almanya'nın 8-0'lık suudi arabistan galibiyeti.

- maçın santra vuruşuyla patlayan flaşlar.

- dünya kupası tarihinin en erken golünü kaydetmemiz.

- şenol güneş'in dökümlü takım elbisesinin eleştirilmesi.
  • üçüncülük maçını izlemek için evde toplandığımızda, daha biz yerlerimize oturamadan hakan şükür'ün attığı gol.
  • bira-cips-çerez üçlüsü ile degil de çay-ekmek-reçel üçlüsü ile izlenilen dünya kupası olması.
  • ilhan mansız'ın formasının arkasında i. mansız yazması üzerine imansız, dinsiz, ateist bu yakıştırmalarına karşı ilhan mansız'ın babasının haberlere çıkarak biz elhamdülillah müslümanız, türküz diye açıklama yaparak kamuoyunu rahatlatması.
  • ilhan mansız'ın senegal'e attığı golden sonra babamın sevinçten zıplayarak ayağını kırması.
  • keşke hiç kalmasa dediklerim.
    üniversite öğrenci evinde ilhan mansızın golünden sonra 4 arkadaşla hep beraber sevinçten halay çekerek üst komşuya çıkışımız unutulsa yeridir. hayır nasıl bir kafaymış, merdivenleri bile ortada müzik yokken halay çekerek çıkmışız, garip. sırf kızların evine bir bahane ile dalacağız diye üstelik. bahaneye bak amk! off aklıma geldi yine utandım şimdi. kızlar 3 kat yukarıdaydı üstelik, nasıl bir gazla başladıysak kimse yorulmadı. asansörle gelen 5. tipitipi saymıyorum. ne bekliyordun amk? hemen "lilililiiiiiiiiiiii" diyerek zılgıtlarla halaya katılmalarını mı? halay ortasında "merhaba merveydi di mi adınız? nasıl çaktı i.mansız yav ehuehueheu. bize gidek mi? çay yaparık?" mı diyecektik bilmiyorum.
    eh elbette böyle salak bir denemeyle rezaletin yanında gerisin geri halay çekerek niye iniyosun? hadi sefer başarısız oldu, adam gibi götün götün sürterek in! yok! bari inerken asansörü kullan? o da yok. taşınamadık da o evden 2 yıl, kızlardan birisi de şimdi bu başlığa 5 tane salak kapıyı çaldı halay çekiyorlardı salaklar deyip kapıyı kapattık diye yazarsa yer nerede yarılıyor lan içine giricem derim.
    yaktın bizi ilhan mansız. ama güzel attı hıyar.
hesabın var mı? giriş yap