• kemal dervis politikalari ile ekonomiyi bu zamana kadar idare edebilen akp'nin, dervis politikalarindan uzaklasmasi sonucu beklenendir.
  • tanım: 2019 yılına denk gelecek 3 seçim ile (mazallah) gerçekleşmesi haline daha anlamlı hale gelebilecek kriz.

ekonomik kriz tellalları ya da (sözüm ona) kahinlerince, açılan ardışık yıllık kriz başlıkları arasında 2019 yılı unutulmuş.

diğerleri için bkz:
    2008 ekonomik krizi
    2009 ekonomik krizi
    2010 ekonomik krizi
    2011 ekonomik krizi
    2012 ekonomik krizi
    2013 ekonomik krizi
    2014 ekonomik krizi
    2015 ekonomik krizi
    2016 ekonomik krizi
    2017 ekonomik krizi
    2018 ekonomik krizi
    2022 ekonomik krizi
    2023 ekonomik krizi
    2024 ekonomik krizi
    2025 ekonomik krizi
    2071 ekonomik krizi

ayrıca (bkz: entry parsellemek)
  • seçim yılı olması sebebiyle herşeye açık bir yıl. 2017 yılının ilk günlerinde anayasa değişikliğinin görüşüldüğü şu günlerde 2019 yılında heil başkanmı diyeceğiz yoksa eski sistemmi devam edeceğiz ilerleyen günlerde göreceğiz.

gidişatla ilgili olarak ekonomik veriler 2020 yılına kadar sıkıntılı günler geçireceğimizi göstermekte.
  • yıllardır tartışılan ekonomik kriz meselesinin gerçek yılıdır. mevcut durum ise ekonomik kriz değil kallavi buhran olacaktır. ekonomik kriz diyerek olumlu hale getirmeye çalışmayın durumu.
  • 2017 yılında devlet teminatı ile dağıtılan yüklü miktarda kgf (kredi garanti fonu) kredisinin geri ödemelerinin yoğunlaşmaya başlayacağı yıldır. 2017 ve 2018 yıllarında hem para hem de maliye politikaları oyun alanı kullanıldığından , 2019 yılında ekonomideki sıkışıklığın tüm bu önlemlere rağmen devam etmesi durumunda ekonomi yönetiminin elindeki barut son gramına kadar tükenmiş olacaktır. 2019 yılına kadar devlet tarafından uygulanan maliye ve para politikasındaki gevşeme ve genleşmenin sonuç vermesi ve ekonominin artık kendi ayakları üzerinde durabilecek bir seviyeye gelmesi en büyük temennimizdir. bunun gerçekleşmemesi durumunda türkiye'yi bugüne kadar tecrübe etmediği kadar farklı ve içinden çıkılması zor bir süreç beklemektedir.
  • yalnız böyle kriz gelmedi diye diye kıçımızda don kalmayacak bir gün ondan tedirgin oluyorum.
  • tahmini gerçekleşme tarihi: 20-09-2019 ;
    usd: 5,1339 tl
    eur: 6,4286 tl

tutarsa sıkıntı büyük..
  • yıldız günlüğü ekim 2017: bütün ekonomik, siyasi ve sosyal göstergeler hızla bozulma trendinde. bütün bunlara rağmen ve 2019 yılında bile bu ekonomide kriz olmazsa, oturup türkiye için ekonomi kitaplarını baştan yazmak gerekecektir. aha da buraya yazıyorum...

büdüt: 2018 bitmeden çıkmıştır hayırlı uğurlu olsun, 2018'e kadar dayanması bile mucizeydi. 2019'da konuşulacak konular daha çok bu krizin sosyo-politik sonuçları ile ilgili olacak. o sonuçların 2020'ye bile kalacağını zannetmiyorum.

"kabul et yunus'um ergen sözünü
    tezcek gelir başa, geç de değildir..."
  • 2018 mi? pardon yanlış başlığa gelmişim ben .
  • geleceğe not: komşum evini kaybetmiş ise durgunluk, ben evimi kaybetmişsem kriz, bilimum üst seviye zevat evini kaybetmişse krizden çıkış başlamıştır.
hesabın var mı? giriş yap