• deprem tatbikatı yapalı kaç gün oldu. hani afad acil uyarı mesajımız nerede? bu saatte bu kadar kişinin hissettiği depremi için niye bilgilendirme mesajı geçmiyorlar. deprem gibi afet zamanı bu sistem kullanılmayacaksa biz ne sikime ülkece tatbikat yaptık? demek ki tatbikat bahane bütün telekomünikasyonu kontrol etme şahane imiş.

edit: bir sürü mesaj gelmiş, entry üzerinden cevap vereyim benzer soruları olan arkadaşlar için. ne zaman gönderselerdi mesajı diye soran çok olmuş. deprem anı itibariyle ilk 5 veya 10 dakika içinde gönderilebilirdi. deprem anında gönderilmesi biraz ütopik biliyorum. kandilli rasathanesine bilgi düştükten sonra etki bölgesinde kalan vatandaşlara bilgilendirme mesajı gönderilebilirdi. bana afad tan önce googledan bildirim geliyor. tahmini olarak deprem merkezi, merkeze olan uzaklığım, depremin şiddeti, etki alanını gösteren görsel, doğalgazı kontrol edin, artçı olabilir vb uyarılar gibi bir sürü bilgi içeren uyarı mesajı geldi. depremin olduğu an atmasına gerek yok dediğim gibi sistemlerine düştükten itibaren 5 dakika içinde atabilirler. ya bu öncü deprem olsaydı ve ardından daha şiddetlisi gerçekleşseydi. herkes sokağa çıksın da demiyorum ama ülke çapında o kadar deprem tatbikatı yapacağız diye her yerde bildiri yayınlayıp gerçek bir deprem anında hiç bir şey yapılmaması canımı sıktı sadece. etki bölgesinde kalan insanlara mesaj gitseydi bari.

@hermenotik nihilist 'e de bilgilendirici mesajı için teşekkür ediyorum. halkta yeterli bilinç olmadığı için panik ve izdihama sebep olmaması açısından mesaj gönderilmediğini ama altyapıyı ilgilendiren kurumlara (elektrik, doğal gaz) mesaj gittiğini söyledi. aynı şeyi üçüncüye tekrar edeceğim. halka haber verilmeyecekse ne diye bütün ülke çapında tatbikat yaptık? deprem anında belirli kurumlara bildirim gidecekse onlarla yapsalardı. halkı bilinçlendirme çalışması güzel ama o gün amacın bu olduğuna inanmamıştım bugün emin oldum.

depremden etkilenen herkese geçmiş olsun.
  • tam yatağa yatıp yorganı üstüme çekmiştim ki sallamaya başladı, tek düşündüğüm şey babamı nasıl taşırız.. allah kimseyi elden ayağa düşürmesin , hiç kimseye acı vermesin inşallah
  • haber kanallarında “depreme alışığız aslında” falan diyen geri zekalı uzmanlara bağlanılıyor. neye alışığız? biz depremde ölmeye alışığız sayın .mcık, japonya mıyız biz? 17 ağustos'un üstüne önlem mi alınmış? hükümetin umurunda mı mevzu?

bir sürü salakta rabbim daha kötüsünden korusun falan yazıyor. gerçekten memleket sirk gibi.
  • istanbul anadolu yakası, 40 saniyeden uzun sürdü, ya da ardarda birkaç darbe olabilir, şiddetli değildi ama uzun süre sallandi ev.

tahminim 6.1 -6.2 düzce

edit: sonuçlar açıklandı, resmen sismik bir gote sahipmişim
  • ya bilader nasıl insansınız, hadi siddeti tahmin ettin falan da merkez üssü nasıl tahmin edebilirsin delircem sinirden. adamın teki tahmin 6,2 düzce yazmıs anasını satim ya.

edit: merkez üssü, lokasyon değiştirildi ayrıca kimse uyarmadam oldu bu iş.
  • görsel

bu orospu çocuğunun birisi anasına böyle şeyler düşünse ortalığı yıkar ama kendisi işte böyle bir orospu çocukluğu yapıyor entryi silerse diye kullanıcı adını da ifşa ettim.

nefret ettirdiniz bu ülkede yaşamaktan da bu ülkede kadın olarak yaşamaya çalışmaktan da soğuttunuz insan gibi yaşamak çok mu zor orospu çocukları sizi.
  • bu saatte derin uykularımızdan bizi çekip alan deprem !
    bından yirmi sene önce binlerce insan betonların altında can verdi.
    peki biz ne öğrendik?
    kocaman bir hiç.
    herkes istanbul depremi mi oluyor diye korktu.
    ben eskişehir’deyim. deprem anında sanırım istanbul yıkılıyor dedim.
    bakın hepimiz felaketi bekliyoruz.
    elimizde kocaman bir hiçle bu ülkenin felaketini bekliyoruz.

yirmi senedir deprem vergileri ne oldu?
    istanbul’a deprem için ne yapıldı?

kocaman bir hiç.
    o koltuklarda oturanlar, o oturanları şak şaklayanlar…
    hepiniz bunun sorumlusu olacaksınız.

şimdilik ucuz atlattık diye sevinelim.
    dua edelim biz kendimize acımadık, allah acısın.

düzce’de olanlara geçmiş olsun
  • şimdi sakin olun ve avm'ye gidin.

çünkü siyasal islamcılar deprem toplanma alanlarını hep talan etti.

deprem paralarını da yedi.

(bkz: deprem paraları ne oldu)
    (bkz: 128 milyar dolar nerede)

ayrıca allah bu kez kimi niye cezalandırıyor lan biriniz açıklasın. yine hanginiz seks yaptınız ?! her kimse ölmediyse çekip vuralım da bir daha deprem olmasına sebep olmasın.
  • kuzey anadolu fay hattı üzerindedir. 12 kasım 1999'da yaşanan depremin merkez üssü kaynaşlı idi. enerji aktarımı yine batı yönünde oldu. kaynaşlı'dan istanbul'a doğru giderken gölyaka var.
    1939'da erzincan depremi işe başlyan kuzey anadolu fay hattı yırtılması devam ediyor.

deprem olmuş,korku ve panik halinde insanlar. hala arada goygoy yapanlar görmek öyle üzücü ki. böyle marjinal olamazsınız. insanlar bilgi almak istiyor.

herkese geçmiş olsun. can kaybı yaşanmasın inşallah.
  • o tatbikat öyle olmaz, böyle olur dedirtmiştir ve kimse çöküp, kapanıp, tutunmamıştır. malak gibi yatağımızda etrafa baka kaldık. evin neresi güvenli de neresine kaçalım diye bile düşünemedik. o zaman ne yapmak lazımmış? depreme dayanıklı binalar ve denetim.

umarım artçı olmaz, uyuyan fay hattı uyanmaz. geçmiş olsun.
hesabın var mı? giriş yap