• edit: abd fed 75 baz puan (%0,75) faiz artışına gitti. abd'de faizler %2,5 oldu.
  haziran ayındaki %0,75 faiz artışına rağmen enflasyon beklentileri aşarak %9,1 açıklandı.
  planlanan %0,5 artış yeterli görülmeyerek tekrar %0,75 artış yapılabilir.
 • enflasyon verisi oncesi tahminler 75 baz puan iken, %9.1 enflasyondan sonra artik 100 baz puan bekleniyor. yani %1.
 • kanımca 100 baz puan (%1) artış gelecek toplantıdır.
 • en az 75 baz puan garanti.
  100 baz puan muhtemel.
 • 125 baz puan gelmeli, takip eden ayda da 150 baz puan gelmeli.
 • tanım: kamusal alanda başlık parsellemek...

  bunların oturduğu ev kesin hazine arazisinden önce gecekondu konumuna oradan da ilk seçimde tapu alma, sonra da müteahhide verip iki daire alma sürecinden geçmiştir.

  27 temmuz 2022 fed faiz kararları ne olabilir? vs. gibi bir başlık olsa neyse...

  artık tik-tok, feys, youtube ve ekşide iki tık almak için yapılmayan entrika ve rezillik kalmadı be kardeşim... hem de okumuş-yazmış insanlar gece gündüz bu konuda tırmalıyor. nöbetleşe başlık takip edip eksileme, artılama faaliyetleri yapıyorlar (mış)... mış diyorum bir arkadaşım anlattı.

  bu ne yahu? daha 12 gün var be kardeşim...

  ben de "2071 yılında geleceğin türkiyesi" diye başlık açacağım.

  rdüzeltme:tarihi yanlış yazmışım. 27 yerine 22 demişim aşağıda.
 • son faiz artışı olmadığı için 0.75 ile 100 baz puan arasında o kadar fark olmayacak. tabi ki 0.75 açıklanması ile 100 baz puan açıklanması arasında milyarlarca dolar oynayacak, bu veriye bahis yapan binlerce fon, yatırımcı vs. trader doğrudan ya da algoritmalar aracılığıyla hızla pozisyon açıp kapatacak.

  ancak bunların net kar zararı sıfır olur. veriden 1 hafta sonra piyasaların seviyesini, fed'in burada ne kadar arttırım yaptığı değil, kalan faiz artışları için vereceği "guidance" belirler.

  veriden önce piyasa 0.75+0.50 bekliyordu. şimdi 100+0.50 olursa, on yıllıklar ve borsa daha da düşer.

  çekirdek enflasyon beklendiği kadar düşmese de gerilemeye devam ediyor. faizleri fazla fazla arttırıp sonradan indirmek çok da iyi değil. ben fed'in faiz artışlarının tavanını ufak ufak telaffuz edeecğini düşünüyorum.
 • 100 puan (%1) diyorum.

  yatırım tavsiyesi değildir.
 • dünya resesyona giriş yapmışken ve rusya adım adım istediğini alma yolunda ilerliyorken (bir yandan da avrupa'yı soktuğu enerji tedariği krizini de bunun içine katabiliriz) , 75 puan ve "enflasyon hala ciddi bir tehdit, düzelmeler var ama gerekeni yapmaktan çekinmeyeceğiz" tarzı bir alt metin bekliyorum. çünkü eğer 100 puan artırıp göreli güvercin açıklama gelirse borsa düşüşlerinin ve işsizlikteki artışların önüne geçmek için geç kalırlar. avrupa'da ufaktan başlayan protestoların kendilerine gelmelerini istemeyeceklerdir.

  kalanında da yıl sonunda 50-75 devam eder ve 2023'te tekrar parasal genişleme sinyalleri akabinde genişlemeyi başlatırlar diye düşünüyorum. tabii bu borsalarda / kriptolarda bir boğa koşusu getirmez ; ancak düşüşlerin sonunu getirir diye düşünüyorum. gidişatı belirlemesi açısından yılın en kritik fed toplantısı olacaktır aynı zamanda.
 • bu akşam türkiye saati 21:00’da açıklanacak olan karardır.

  geçen ay yaptıkları artış ile 28 sene sonra en yüksek duruma gelmişti faiz, fakat bugün %80 ihtimalle 75 baz puan daha artıracakları düşünülüyor.

  bir sonra ki toplantı 20-21 eylülde gerçekleşecek ve o toplantı için düşünülen artış tahminleri şu şekilde:
  51% = 50 baz puan
  40% = 75 baz puan

  bu akşam 75 baz puan artması hiç kimse için sürpriz olmayacak, piyasa kendisini ona göre fiyatlandırdı zaten. daha önemli olan akabinde yapılacak fed açıklamalarıdır, çünkü buna göre bir sonraki toplantıda yapılacak artışın yüzdelik tahminleri daha da sabitlik kazanmış olacak.

  avrupa merkez bankasının yaptığı 50 baz puanlık faiz artışı da bugün yürürlüğe giriyor ve bununla birlikte yıllar sonra avrupada mevduatlarda olan negatif faiz sıfır oluyor. bütün bunların euro/dolar paritesini nasıl etkileyeceği de merak konusu.

  not: ytd
hesabın var mı? giriş yap