3499 entry daha
  • şu haber gelen eylemdir.beşiktaşdan haber var.dostlar arkadaşımla konuştum."evlere insanları alıp yardım edyorlar.dışarıda acayip gazlar atılıyor, biber olmadığı kesin.ambulanslar ile portakal gazı olduğu sanılan gaz taşınıyor.ambulansların içine mutlaka bakılması lazım deniliyor.beşiktaşa tarafına ambulans girmeye çalışıyorsa önce içine bakın.biber gazı taşınıyor olabilir.beşiktaş etrafında provakatör çok fazla yani sviller orda cirit atıyor.ellerinde bıçaklar var onlardan uzak durun onlar polis.direnişçiler pasf direniş yapıyor ve kesnlikle şiddet kırıp dökme yok.eğer bir grup bıçaklıysa provakatör yaklaşmayın!!evlerinizi birbirinize açın yardımcı olun.yanınızda sirkeli su mutlaka bulunsun.ve sosyal medyadan destek alın.her habere inanmayın dikkatli olun."lütfen kadıköy moda anadolu destekleyin size çok ihtiyaçları var.beşiktaş yangın yeri cehenneme döndü.gidin yemek tıbbi malzeme götürün.teyit için hlk tv ye bakabilirsiniz canlı veriyor.
  • okul ve işlere gitmeyerek protesto etmemiz gereken işgal.
  • pek alakadar olmadığım eylemdir
  • bugun izmirden katildigim, saglam gaz yedigim daha sonra kim yapti bilmiyorum birisi yuzume ilac sikti ve acildim. dayanisma budur. kimse kim olduguna aldiris etmeden yardim ediyor elindekileri kullaniyor
  • birkaç dakikanızı alır... ben üşenmeden yazdım, siz de üşenmeden okuyun.

arkadaşlar gördüğüm kadarıyla herkes taksim'deki olaylar hakkında kendi fikrini beyan etmiş ve çoğu kişi maalesef yalan veya yanlış birşeyler de yazmış. o yüzden ben de 3 gün boyunca olayları çok yakından yaşayan biri olarak sadece bilgilendirme amaçlı gördüklerimi sizlerle paylaşayım.

öncellikle herkesin gözden kaçırdığı bir başlangıç noktası var. birçoğunuzun bildiği gibi, bu eylemlerin başlamasının ilk sebebi, yeşili ve oradaki parkı korumak adına günlerdir, sessizce parkta çadırının içinde uyuyan halka, sabah 05:00 yapılan sert polis müdahalesi. ama asıl sebep ise, bu olaydan sonra, yapılan sert müdahaleyi protesto etmek amacıyla çoğunluğunu gençlerin (birçoğu da çocuk yaşta) oluşturduğu sağcı, solcu, a partili, b partili vs. grupların, kısacası sıradan halkın taksimde toplanması ve toplanan grupların tekrar daha da sert bir polis müdahalesi ile karşılaşmış olması. kısacası olayların başlamasında ne ideoloji, ne de particilik var. bu ikinci olaydan sonra olaylar çığırından çıkıyor ve zaten hepiniz devamını biliyorsunuz. ama olayın devamında da, medya tarafından yansıtılmayan veya yansıtılamayan bazı noktalar var. bunu da bugün olayları sadece medyadan takip ettiğimde anladım. gördüğüm kadarıyla, medya olayları genel sıradan bir haber olarak sunuyor. tabii bazı çıkarcı partiler de medyayı rant amaçlı kullanmaya çalışıyor. bu kadar politikaya girmeye de zaten hiç gerek yok. belki politika yaptığımı düşünenler olacak ama politika yapmıyorum, sadece gördüklerimi sizlerle paylaşıyorum.

bilmelisiniz ki, taksimde veya başka bir bölgede toplanan kişiler sıradan halk. ama polis, tasması kopmuş it misali her gördüğü topluluğa bildiğin saldırıyor. bunun da nedeni türk insanının genel psikolojisi olabilir (ya da aldıkları emir o yönde). bu yüzden de halkın tepkisi giderek daha da artıyor. polis müdahaleyi bıraksa, belki iki gün sonra tüm olaylar sona erecek. ama sanırım polislere başka emirler veriliyor veya yukarıda da belirttiğim gibi adamların gerçekten psikolojileri bozuk. belki abarttığımı düşüneceksiniz, ama, elinde tek bir sopa bile olmayan ve sadece slogan atan topluluğa polis silah doğrultarak gaz bombası atıyor ve panzerlerle tazyikli su atarak üstlerine gidiyor. bunların hepsi benim gözümün önümde yaşanmış olmasa, bana anlatsalar abartı derim ve bunlara inanmam. çünkü biz yunanistan'da senlerce aşırı solcu grupların polise molotof kokteyli atarak saldırmasına, polisin can güvenliğinin tehlikede olmasına, bankaları veya büyük yabancı markaların mağazalarını yağmalanmasına ve polisin bu olaylardan sonra karşılık vermesine alıştık. durup dururken saldırabileceğini düşünmüyoruz. buna benzer olarak, sadece turistlerle dolu olan sokağın içine, polislerin hiç düşünmeden elindeki silahı doğrultarak gaz bombası attığına da şahit oldum.

bana göre olayların asıl sebebi, tekrarlıyorum bana göre, polisin sıradan halka şiddet kullanarak saldırması. çok derinlere girmeye gerek yok, olayların arkasında parti veya ideoloji aramaya gerek yok. çünkü bu vurdum duymazlığa tepki göstermek amacıyla çoluk çocuk, genç yaşlı tüm herkes oraya gidiyor, herkes taksime yemek, su, ilaç götürüyor. gidemeyenler internet üzerinden sipariş verip oraya pizza, içecek vs. gönderiyor. çünkü olayları yakından takip edenler oradaki halkın sıradan sen veya ben gibi biri olduğunu biliyor. devlet hastaneleri acil servislerinden malzeme gönderiyor, tıp öğrencileri yardım amacıyla seyyar hastane kuruyor. siz bu yazdıklarıma inanmayabilir, bana karşı fikir belirtebilir hatta hala partinizin, ideolojinizin peşinde koşmaya devam edebilirsiniz. ama orada senin benim gibi sıradan kişiler yaralanıyor hatta ölüyor.
  • direniştir

bahçeşehir üniversitesi
    http://www.facebook.com/…to.php?v=10151619558122480
  • bambaşka siyasi görüşe sahip insanlar bir arada, hükümetin, aslında sadece bir kişinin tavrına tepki koyuyor bu olayda. madem hepimiz bu dayatmalardan, irrite edici konuşmalardan bu kadar rahatsızdık, bu adamlar şimdiye kadar bu oyları nasıl aldılar diye merak etmeden duramıyor insan. bir de oylar açıklanırken yaşanan elektrik kesintileri geliyor akla. eğer bunca yıl onlara güvenen, gerçekten destek veren birileri var sandıysak ve işin kötü yanı boşu boşuna sandıysak bunu, çok fena, yazık o kadar yıl'a.
  • avcılar yanyol da son durum şu şekildedir bu durumla ilgili;

https://www.facebook.com/…o.php?v=10151448826763937
  • köprü şu anda iki yönde de açık. kameralardan canlı izlenebilir. yalan haberin çok olduğu işgal.
9071 entry daha
hesabın var mı? giriş yap