• sabitlenmiş entry
    merhaba,

yaşananlar ve yansıtılanlar üzerine oluşan kanaat neticesinde açıklama yapmak isteriz. londonphile nick'li yazarın uçurulma sebebi moderasyon tarihçesidir. daha önce nefret söylemi sebebiyle çaylak edilen yazar, sonrasında da nefret söylemine devam etmiş fakat bu sebeple tekrar silinen entry'sine yönelik olması gereken uçurulma işleminin uygulanmadığı fark edilmiştir. ayrıca, yazar kendi tercihiyle hesabındaki entry’leri silip tek entry’sini bırakarak hesabını "yetersiz entry profili" haline getirmiştir. bu doğrultuda, hesabı iddia edildiği üzere kişisel sebeplerle değil yetersiz entry profili ve tarihçe sebebiyle kapatılmıştır.

torpille yazar alımı olarak ifade edilen konu ise ekşi sözlük'e emek vermiş kişilerce referans verilen, bildiğimiz ve tanıdığımız kişilerin yazarlığa kabulü 2004 yılından bu yana var olan bir durumdan ibaret.

ekşi sözlük, her kesimin düşüncelerini özgürce dile getirdiği bir oluşum ve biz de bunu koruyabilmek adına çok dikkatli çalışmaya gayret ediyoruz. bu sorumluluğun her zaman bilincinde hareket ettiğimizi paylaşmak isteriz.
    • 13 ekim 2020 editi:

"çaylaklık süreci bir olgunlaşma süreci değil, yazarlık çaylak olarak bekledikçe hak edilen bir şey değil. çaylaklık durumu, yazarların oluşturduğu ortalama moderasyon yüklerinin moderasyonel kapasitemizi aşması nedeniyle uzayabiliyor çünkü yazar alımlarını bu sebeple yavaşlatabiliyor hatta durdurabiliyoruz. kimi zaman da günde binden fazla kişiyi alabiliyoruz. moderasyonel kapasitemiz arttıkça alımı hızlandırıyor, kalabalıklaştıkça da alımları yavaşlatıyoruz. durum bundan ibaret."

(bkz: #114029926)

ve:

"henüz yazarlığı onaylanmamış çaylakların yazar olması laneti bitenlerin otomatik çaylaklıktan çıkarılmasına dair yapılan bir değişiklikteki hatadan kaynaklanmıştır. her ne kadar ekşi sözlük'te herkesin yıllarca beklemeden, onaylama gibi aşamalardan geçmeden yazmasını istesek de içerik kalitesini belli bir seviye üzerinde koruyacak değişiklikleri yapana kadar onay sistemiyle ilerlememiz gerekecek. anlayışınıza teşekkürler."

(bkz: #42345484)

sakin bir dille, gerçekten haklıymış gibi güzel güzel açıklamak sıvamayı başarıya ulaştırmıyor. çaylak arkadaş s.'ye uyarı için teşekkürler.

7 ekim editi: tberk adlı yazar aşağıdaki eklentiyi sunduğu için uçuruldu. kendi entry'mizi silmek isterken bile keyfî yönetimden zarar görüyoruz.

https://chrome.google.com/…femlkoibogenkdijibpdjnpi

(bkz: ekşi sözlük entry silici)

6 ekim editi: yazdığım entry'ye sansür uygulandığı, entry'nin tarayıcıdan girişte gizlendiği söyleniyor.

ön edit: boykotun nedeni (bkz: kanzuk'un eşini torpille yazar yapması)

(bkz: yolun açık olsun paşam)

an itibarıyla başlattığım boykot.

londonphile kendisinden özür dilenerek sözlüğe geri alınana ve alexandraarzat tekrar çaylak yapılana kadar sözlüğe yeni bir şey yazmıyorum.

torpil yetmemiş, bir de keyfî yönetim devreye sokulmuş. benden şimdilik bu kadar.

edit: sözlüğe hiç yazılmaması değil de sadece bu konu ile ilgili başlıklara yazılması şeklinde bir boykot önerenler var. o da olumlu. ama ben bu mide bulandırıcı durum karşısında hiçbir başlığa yazmamayı tercih ediyorum.

3. edit: çok sayıda mesaj geliyor, hepsine cevap yazamadığım için özür dilerim.

entry silme fikrine çok sıcak bakmıyorum çünkü yazdıklarımız aynı zamanda bizim kişisel hafızamız.

adblock (reklam engelleyici) kullanabilirsiniz. belki bilmeyenler vardır diye androidde chrome için şunları bırakıyorum:

https://play.google.com/…spaceship.netprotect&hl=tr
      https://play.google.com/…freeadblockerbrowser&hl=tr

ayrıca chrome yerine deebrowser kullanıyorum, öneririm. reklam engelleme özelliği var.

yazar arkadaşlar ublock origin, adguard ile nano adblocker'ın çok iyi olduğunu söyledi.

ayarlar kısmından entrilerinizin ekşi şeyler ve pena'da kullanılmasını engelleyebilirsiniz.

selam bebeksi sözlüğe uygulama üzerinden değil de tarayıcı ile girmenin daha iyi olacağını söyledi.

eleştirel beyanlarda bulunan `@s2min3u`'ın uçurulduğu söylendi. konu ile ilgili bilgim yok.

son edit: başka yazarların da uçurulduğu bilgisi geldi.

genel bir iki şey söylemek istiyorum:

arkadaşlar, bazılarınızın söylediği gibi sözlüğe gereğinden fazla anlam yüklemiyoruz. adalet duygusunun yer ve zamana göre değişen bir yapısı yok. ülke yönetimi ve küçük bir çocuk oyununda karşılaşılan haksızlık aynı duyguları uyandırır.

"benim şirketim benim kararım" düşüncesine sahip olabilirler. bu, onların tercihi. yazarlar olarak bizim (en azından bazılarımız) aksi yönde düşüncelerimiz var. kişisel olarak, keyfî yönetime tahammül edemiyorum. keyfî yönetimi umursamayanları da saygıyla karşılıyorum, bu da özgür bir tercih.

bugünkü son keyfî debe lisesinden sonra dünkü kararımı değiştirdim. entry'lerimi silmeye başlayacağım. bunun için özel yapılmış entry silici botlar varmış. ama ben ara ara sözlüğe girip öyle sileceğim, malum, dakikada 1 entry silmeye izin veriliyor.

benim açtığım başlıkta ilk sıraya kendi entry'sini koymuş kanzuk :) kimden izin aldın?
    • tam destek
      ssg gittiğindendir kanzuk denilen çaylak mevzu yapıyor. evet bir çaylağım toplamda 300 falan entry'm var ben çekip gidiyorum bu diyarlardan
      sen anlat kanzuk

adreste veriyorum, https://www.uludagsozluk.com/

son entry sözlükteki, ha belki kanzukun manitası çaylak olur o zaman bakarız.
    • destek!
    • önemli edit: (bkz: #114029926) @kanzuk açıklama yapmış, hala bana yetmedi, devam. la vittoria sara nostra!

aklımı tamamen bulandıran bir cümle kurmuş kendisi.

"bu entry silindiği halde uçurulmamış olması, bu yaptırımın unutulmuş olması moderasyonumuzun hatası"

daha önce silinmiş olan bir entry için mi uçurulmuş londonphile? yani bu ne demek? basbayağı uçurmak için hesabını incelemiş ve bahane bulmuşsunuz demek değil mi?

üst edit: açıklama gelmiş kendileri tarafından. bir yazarın daha önceki hatalarını, kanzuk beyin eşine olan eleştirisinden sonra araştırıp, dur bakalım bir açığını yakalayabilecek miyiz gibi bir düşünce ile incelendiğini anlıyoruz. bu bizim için yeterli bir açıklama değil! boykota devam, direnişe selam!

not: entry silme olayına sonuna kadar karşıyım! bunca emek heba olmamalı diye düşünenlerdenim. gerçek anlamda bir açıklama yapılmaz ise entrylerimi silmeye başlayacağım.

edit: boykota edit ile ara verip tekrar devam edeceğim. 5 ekim tarihinde çokça yazar arkadaş 4 kasım tarihine kadar çaylak yapılmış, bu tarihte çaylak yapılan arkadaşlar bana ulaşırsa buradan paylaşacağım. artık iyice sansüre döndü olay, buradan boykota katılmayan arkadaşlara duyurulur! o başlığa entry girerek, boykota katılan yazar ve çaylak arkadaşlarımı küçümseyenler de haksız bir şekilde çaylak yapılırlar ise bana ulaşsınlar.

burası babanızın çiftliği ise söyleyin biz de ona göre davranalım, yok burası demokratik bir alan ise, alexandraarzat'ın uçurulup, londonphile ve haksız şekilde uçurulan diğer yazarların özür dilenip tekrar yazar yapılmasını istiyor ve isteklerimiz yerine getirilene kadar başka bir entry girmeyerek bu kampanyaya destek veriyorum.
    • katıldığım boykottur. siktirtmeyin sözlüğünüzü, bir tirandan kaçarken ötekinin kucağına mı oturacağız?
    • dahil olduğum boykottur. haklının yanında olmak bunu gerektirir. birtakım gold digger'ların bitmek bilmeyen istekleri uğruna koca sözlük'ü ayaklar altına alan embesiller* utansın. umarım kafanızı, utançtan gömdüğünüz topraktan çıkarabilirsiniz. ya da çıkaramazsınız çünkü umrumda bile değilsiniz.

ekşi sözlük'ün ölüm fermanı birkaç ay öncesine dayanıyor aslında. sansürcü kafanın sisteme entegre edildiği döneme. yapılan eleştirilerin birer birer silindiği ve yazarların uçurulduğu zamanlara. polis devletinde şaşırtmayan dürümcü eylemleri sonucu ortaya çıkmış boykottur.

biraz aklınızı kullansanıza? sizin burada yazarları ya da entry'lerini yok etmeniz realite'de neyi değiştirebilir? günün sonunda çeşitli hitaplarla insanlar arkanızdan bir güzel sövecek ve ruhunuz bile duymayacak. sözlük'te meydana gelen bir şeyin unutulacağını beklemeniz ise asıl ahmaklık.

edit: 3.5 yıl çaylak olarak beklemiş, 2 yıldır da yazan biri olarak naçizane düşüncelerim bunlardır. 48 saat içinde bu yanlıştan dönülmezse tüm entry'lerimi silip tabiri caizse siktir olup gideceğim. mesele benim için, yıllarca bekletilen çaylaklar ve haksız yere uçurulan yazarlar adına bir onur savaşına döndü. madem sözlük senin malın ve istediğini yazar yapıp istediğini uçurabiliyorsun, al başına çal birader.

edit2: yedeğimi aldım, alternatifin yok sanma ekşi. böyle böyle azalarak bitecek, popülariteni yitireceksin. burası son yıllarda türlü manipülasyonların ve bilgi dezenformasyonlarının döndüğü mide bulandırıcı bir yere evrildi, kanzuk ve arkadaşları yüzünden. sizi bilmem ama ben bu kendini bilmezlere 1 kuruş bile kazandırmayacağım. yıllardır eleştirdiğimiz hükümetten ve güç sahiplerinden ne farkları var? bir allah varsa dilerim hepsinin misliyle belasını verir.

edit3: boykotumu sonlandırmaya karar verdim, saçma salak sebeplerden insanın kendini üzmesi gerçekten anlamsız geldi. şu mecrayı kimi zaman gündemdeki olaylara ilişkin fikirlerimizi paylaşmak, kimi zamansa başlıklara tanım girmek için kullanıyoruz. sonuçta bir araç, bundan fazlası değil.
    • boykota gerek yok, ekşi sözlük köy haline geleli çok oldu, kanzuk da sataram köyü ha diye dolaşıyor.

sözlüğün miadi zaten doldu, çöp ortam oldu, twitter'ın gökkuşağı bayraklı beyinsiz çarlarının profili bile buradan daha kaliteli.

bunu bilerek takıldığınızda hiç bir sıkıntı kalmıyor. kafaya takmıyorsunuz.

sözlük oynaktır. iktidar ve trendlere göre değişir. yarın iktidar değiştiğinde liyakat trendi başlayınca buralarda da kalite trendi başlayacak. favla bu entryi al kenarı, olacakları seyret...

yalnız yengenin verdiği cevapla şunu görüyoruz ki kadın her yerde kadın... kezban diye türk kadınlarını boş yere harcamışız... kocişkoma akşam yemeği fotosu eksik bi tek.

tabi mutluluğunuz daim olsun ama işte format falan vardı ya bi ara, insanlar o yüzden şaabıyo kanzukçum. senin bilmediğin işler biliyorum kanka... takma o yüzden kafana boşver.
      köy senin...

entryi yazdıktan sonra olan bitene biraz daha baktım da, özgür ortam falan denmiş. lan olm ne özgür ortamı. sözlükte o hiç bir zaman yoktu. sözlüğün ilk beş yılında bile yönetimin biçtiği yazarlar oldu? ne özgür ortamı? sözlükte pelikan trolleri fink atıp keyfine göre yazar uçurtuyor? ne özgürlüğü amq.

daha komiği, bekleyin akp'den sonra burası cumhuriyetçi kaynayacak, götünüzle güleceksiniz. lan dün akp hdp trolleri kaynıyordu diyeceksiniz...
    • (bkz: #113895164)
    • önceki tüm boykotlar gibi azalarak bitecektir.

akp, chp ve kadınlar hakkındaki mühim görüşlerinizi nereye yazacaksınız sanki? günlüğünüze mi?

(bkz: kanzuk lincindeki inanılmaz mantık hatası)
    • azalarak biteceğini düşündüğüm boykot.

bunun yerine (bkz: 05.10.2020 kanzuk ve alexandraarzat'a açık mektup)
    hesabın var mı? giriş yap