• üst edit 4 : son gelişmeler haber linki

üst edit 3 : uçak 30 metre yükseklikten düşmüş, başlık yüzünden lanetlendim ama ilk başkığım doğruymuş.

üst edit2 : yolculardan 3 tanesi hayatını kaybetmiş maalesef. 180 tane de yaralımız bulunuyor. hayatını kaybedenlere allahtan rahmet, ailesine sabır diliyorum. yaralılarımıza da acil şifalar dilerim.

bu yıl yaşanan son üzücü olay olur umarım.

üst edit1 : pegasus havayolları'nın filo yaş ortalaması 5 arkadaşlar, ayrıca 2013 ve sonrası bir kaç yıl avrupa' da en genç filoya sahip havayolu seçilmiştir. uçaklarla alakalı diyenler olmuş ama uçakla alakası yok bunun. thy'de 20 yaşında uçaklar var.

şirket hakkında kısa bilgi

uçak kuyruk kodu : tc-izk
    boeing 737/800 tipi uçak.
    izmir havaalanından 16.40'da havalanmış
    sabiha gökçen havaalanına 18.19'da iniş yapmış.
    177 yolcu ve 6 mürettebat taşıyormuş.

edit: maalesef 18.15 sularında gerçekleşmiş hadise. henüz zaiyat belli değil, bilgi geldikçe aktaracağım.

pegasus'un başında bir uğursuzluk var ama nedir anlamadım. çok geçmiş olsun, allah tekrarını göstermesin inşallah.

uçağın görüntüsü

edit1 : bu arada uçak düşmemiş, pistten çıkmış arkadaşlar.
    "pistten çıkması" şeklinde düzeltilebilirse iyi olur.
  • pistten çıkmıştır ancak düşse yerinde duramazsın.

pilot hatası olsa da olmasa da zorlu hava koşullarının olduğu sabiha gökçene 3 dakikada bir uçak inip kalkıyor. yahu hava şartları kötüyse ona göre hareket edilmesi gerek ne bu dolmuş hattı gibi iniş için 2 saat havada tur attığımızı biliyorum ben. madem yoğunluk var atatürk havalimanını kapatmayın, para kazanacağız diye 15 milyon istanbullu bir havalimanına yönlenmek zorunda kaldı. adamlar atatürk kapanınca 3. havalimanı yerine sabihayı tercih ediyor. sizde ne bekliyorsunuz ki televizyona da aptal aptal pilotlar çıkmış yok şu şöyleydi yok böyleydi önce kendini göstereceğine bir geçmiş olsun dile vatandaşlara. bunun üzerine bir yaptırıma gidilmezse, bir önlem alınmaz hiçbir şey yapılmazsa cidden ümidinizi kesin.ülke tavuk kümesine döndü be.

edit: 3'e ayrılmış lan uçak. umarım can kaybı yoktur veya başka bir kazanın görüntüsü falandır demek istiyorum. ne lanet bir yıl lan bu.

edit 2: can kaybı yokmuş (gelen mesajlarda pilotların vefat ettiğini söylüyorlar ne derece doğru bilemiyorum) valla kardeşim artık kurban mı kesersiniz, gusül abdesti mi alırsınız kurşun mu döktürürsünüz bilmem ama bir an önce ülke batmadan birileri müdahale etse çok iyi olur. adamların yediği haram paraların hesabını biz veriyoruz lan resmen.

edit 3: 3 kişi hayatını kaybetmiş, bir başka 3 kişinin de durumu ağırmış. uçağın pistten çıktığı anki hızı 120 km/saat, fizik yasalarına göre düşürseniz 120 km hız ile böyle bir kazadan çok daha fazla kayıp verebilirdik. çok büyük geçmiş olsun umarım artık gerektiği gibi önlemler alınır da canımızı emanet ettiğimiz havayolları sırf yakıt uğruna böyle şeyleri göze almaz.
  • esenyalı havalimanı bağlantı yolunda inanılmaz itfaiye ve ambulans trafiği var . umarım kimsenin burnu kanamamıştır. geçmiş olsun.

edit: kaza olduğu dakikalarda yemek yiyordum mutfakta va çok fırtına vardı . ambulans ve itfaiye seslerini duyunca aklıma geldi ama başka birşeydir dedim. kaza yerine yaklaşık 1 km mesafedeyim ve saat 10 a kadar sürekli ambulans geçti .

ayrıca trafik polisleri o saatte yoğun olan trafiği açmak için tersane köprüsünün altında yol kapatma yapmışlar ki çok iyi düşünmüşler , 8.30 gibi hiç trafik yoktu şaşırdım . pendik köprüsü altında da trafik ekipleri otobüs hariç hiçbir araca duraklama yaptırmadı trafiği etkilemesin diye.
  • ulke olarak artik kurban mi keseriz , adak mi adariz , fakir mi doyururuz bilmem ama bu ugursuzlugu atmamiz gerektiginin kanitidir. elazig depremi ,suriye'de sehitler , çığ faciasi ve simdi de bu.

insallah can kaybi yoktur.

edit : ekleme
  • uçak ciddi pert olmuş. umarım ölü ve yaralı yoktur.
  • uçağın ön atrafı yerinde değil, hoş görünmüyor.
  • ilk gelen bilgiler pistten çıktığı yönünde. uçağın ön kısmı yok resmen.
  • ntv'deki görüntülere göre pistten çıkmışa benziyor ama tablo vahim. uçağın ön kısmı parçalanmış. arka bölümü kuyruğa yakın bölüm de kırılmış.

uçak içerisindeki yolcular kırık bölümden tahliye ediliyor.

bu kadar vahim olayın bir anda meydana gelmesi... bilemiyorum altan.
  • yanlis bir iddia. pistten cikma vakasi. sevdiklerimi emanet edip durdugum pegasus havayollarinda kazalar eksik olmuyor. umarim kimsenin burnu kanamaz. ama gercekten tedirgin edici olan biten. merakla bekliyoruz gelismeleri.
hesabın var mı? giriş yap