• tam hali "7 aralık 2022 almanya'da darbe kalkışması planlayanların gözaltına alınması" olacak, fakat malum karakter sınırı.

  bu sabah saatlerinde gerçekleşen polis operasyonu ile ortaya çıkan gerçektir.

  --- spoiler ---

  federal savcılıktan yapılan açıklamada, 3 bin polis tarafından 11 eyalette 130 noktaya operasyon yapıldığı kaydedildi.

  aşısı sağcı reich yurttaşlar hareketi'ne yönelik yapılan operasyonda 22 alman vatandaşının 'terör örgütüne üyelikle' suçlandığı belirtildi.

  aralarında bir rus vatandaşının da bulunduğu 3 kişininse örgüte destek vermekle itham edildiği belirtildi.

  savcılık, 'zanlıların amaçlarına ancak askeri yollarla ve güç kullanarak ulaşılabileceğinin farkında olduklarını' ifade etti.

  --- spoiler ---

  https://tr.euronews.com/…erasyon-cok-sayida-gozalti
 • hayat standartları yüksek, paraları değerli, ekonomileri iyi, terör yok, çanları çalıyor, bayrakları inmiyor, darbe yapmak için ne gibi bir sebep buldular acaba ?
 • almanyada da darbe yapmazsın be kardeşim. olayın iç yüzü net değil ama zdf'nin haberine göre yakalanan 25 kişiden 1'i rus çıkmış.

  (bkz: orta avrupa'da kartlar yeniden dağıtılıyor)

  almanca kaynak

  türkçe kaynak
 • alman arkadaşlar burayı okuyorsanız, internete düşen haberlere göre;

  almanya şansölyesine, eniştesi haber vermiş darbe oluyor saklan diye. saklandığı yerden görüntülü görüşmeyle sizi sokağa falan çağırırsa çıkmayın.

  hadi lan yiyiyorsa önce sen çık diyin.
 • darbe girişimi değil nazi örgütü üyelerine karşı yapılan operasyondur. toplasan 50 kişiyi geçmeyecek faşo güruhu darbe planlasa ne, ateş olsa düştüğü yeri yakmaz..

  edit: başlığın ilk hali "darbe girişimi"ydi, ona istinaden yazdım ama şu halde de durum pek değişmiyor. emekli albaylar, kraliyet ailesinden birileri, savcılar, çikolatalar, biskevitler varmış diye mesaj atıp durmayın. avrupanın herhangi bir ülkesinde naziler örgütlenebilir ama almanya'da örgütlenemezler. almanya'da nazi sempatizanlarıı elbette var ama bunlar bir araya gelip örgütlü hareket edemezler. almanya'da naziler 60'larda ve 70'lerde örgütlenip parti kurabilmiş ama neticede bu partiler kapatılmıştır. alman yöneticiler bu işin şakaya gelmeyeceğini tüm dünyadan iyi bilir. yahudilerden bile!
 • sene olmuş 2022 ne darbesi muhterem.
  olsa olsa 3-5 kişinin, hayatına katmak istediği heyecanın dışa vurumudur.
 • (bkz: 7 aralık brandenburg şehitler kapısı)

  ulan putin bir yandan nazi diye ukrayna savaşını başlatıp diğer yandan eski nemesisi canlandırmak için almanya üzerinde oyunlar oynuyorsun. weimar republic yedirmeyiz.
 • heyecan yapmayın. gelişmiş ülkelerde darbe olmaz. ileri demokrasi söz konusudur. orası türkiye değil, almanya. buralarda ileri demokrasi çok ilerleyip gözden kayboldu.

  (bkz: olmamış olaylar hakkında olmuş gibi başlık açmak)
hesabın var mı? giriş yap