• tanım: sanayinin iç yüzünü gördüğümüz rezalet.
  donanımhaber forumunda dolaşırken denk geldiğim rezilliktir. sanayilerin nasıl bir yer olduğunu anlamama yardım ettiği için paylaşmak istedim.

  özet isteyenler için: tamir edilebilecek radyatör yerine yalan söyleyerek sıfır radyatör takmışlar, radyatördeki soruna sebep olan olayı çözmemişler.

  link:
  https://forum.donanimhaber.com/…ezilligi--133770825

  birebir kopyala yapıştır yapıyorum:

  ankara şaşmaz özlem oto rezilliği

  merhaba;

  bugün sizlere sanayide nasıl kazıklandığımı anlatacağım :)

  bahsi geçen ankara şaşmaz özlem oto'yu asla tavsiye etmiyorum, etik denen bir şey yok.

  olayın geçtiği yer:
  auto özlem
  oto özlem otomotiv servisleri sanayi ve ticaret limited şirketi.
  adres : oto sanayi sitesi .bahçekapı mah.2472. cad. no:17/f
  şaşmaz - etimesgut / ankara
  tel : 0312) 278 50 50
  0312 278 18 27
  fax : (312) 278 29 76
  yol yardımı : 0 532 563 13 75
  : 0 532 621 34 29
  mail : [email protected]
  site: http://www.ozlemotomotiv.com.tr/ http://ozlemotomotiv.com.tr/ilet.asp

  09.07.18 tarihinde bir akrabamın 2000 model otomatik focus aracını, samimi bir dostumun tavsiyesiyle auto özlem (oto özlem) ankara'ya götürmeye karar verdim. öncelikle şunu belirtmek isterim ben sanayiye hayatım boyunca 3-4 kere gitmiş biriyim. bu nedenle aracın sorunundan net olarak emin olmadığım ve ola ki araç hararet yapmış da motora zarar gelmiştir diyerek eli yüzü düzgün bir servise götürmek istedim.

  araçtaki problem radyatörü suyunun tamamen boşalması ve su konulunca sol ön taraftan suyun direkt akması. bu sebeple aracı çekici ile oto özlem'e çektirdim. çekici ücretini verdim kurtarıcıya.

  gerekli kayıt işlemi sonrası ustanın yanına gittim. usta 2 dk sık inceleme sonrası radyatör de sorun olduğunu ve bu radyotörün al-at radyatör olduğunu, dünyanın neresinde olursa olsun değiştirilmesi gerektiğini söyledi. ben de radyatörün 1 sene önce değiştiğini o zamandan beri herhangi bir hasar olmadığını görünen bir taş vuruşu olmadığını dolayısıyla 1 senelik parçanın nasıl bozuluğunu anlamadığımı ifade ettim. kendisi de halledeceğini merak etmem gereken bir şey olmadığını söyledi.

  fiyat olarak: radyatör (kale marka, valeo'yla aynı fabrikada fransada üretildiğini ifade etti.), antifriz, tampon sökme işçiliği, mekanik işçiliği 600 tl denildi ve tanıdık vasıtasıyla geldiğim için bu fiyat olduğunu kenan bey ifade etti. ben de tamam başlayalım dedim. aracın başında bekledim.

  15-20 dk sonra tampon sökülmeden radyatörün yenisi yerine takılmıştı bile. ben de eski radyatöre baktım ve kabaca bir hasar göremediğim için ustaya "bu radyatördeki sorunu görmek istediğimi belirttim". usta da sinirli bir tavırla el altından çekilmem gerektiğini işi bitince ilgileneceğini söyledi. peki dedim bekledim. aracın işi bittikten sonra tekrar sorunu görmek istediğimi söyledim. kendisi "bana git kendin radyatörcüde baktır, bunlarla uğraşacak zamanım yok benim" dedi. bu tavır karşısında sesimi yükselttim; "eğer işi bilmiyorsan tamir yapmayacaktın en baştan radyatörcüye gönderecektin beni" dedim.

  sesimi yükseltince hemen oranın baş ustası olduğunu düşündüğüm şahıs geldi. beni bir elemanla radyatörcüye yolladı. radyatörcüye gittiğimizde ağzımdan tek kelime çıkmadı. radyatörcü testi yaptı ve kaçağı gösterdi. bende kaçağın sebebini sordum, kendisi bana arkadaki fan pervanesinin sürtmüş olabileğini oranın tıraşlanması veya ayarlanması gerektiğini ve radyatördeki sıyrık izini gösterdi.

  varan-1: özlem oto aracı tamir etmemiş sadece geçici çözüm üretmiş. o pervane oraya yine sürtecek ve kısa süre sonra aynı problem tekrarlayacak.

  teşekkür edip radyatörcüden radyatörü alırken; radyatörcü "abi tamir etmeyecek miyiz?" dedi; ben de yok abi değiştirdik diyince; radyatörcü "yazık olur abi" dedi.

  varan-2: tamir edilebilecek radyatörü, bana yalan söyleyerek; tamir edilemezmiş gibi anlatarak değiştirdiler.

  dolayısıyla sinirlendim. ve geri gidince durumu hem ustaya hem baş ustaya hem kenan bey'e ilettim. bu sırada yanımda gelen elemanda onları kenara çekerek önden durumu anlattı tabi, uyanıklık yapmak için.

  sesimi yükselttim ve ustanın işten anlamadığını, aracı tamir etmeyip sadece parça değiştirerek beni kazıklamak istediklerini açıkça ifade ettim.

  kenan bey "aracınızı tamir etmiyoruz eski radyatörü takacağız istediğiniz yere götürün" diyerek çözümsüz bir çözüm sundu. bu sırada benim laflarım da aynen tekrarladım tabiki. kenan bey'de aynı şekilde aracı tamir etmek istemediğini ifade etti.

  o sırada yanımda bulunan bir aile büyüğüde "taktırdık artık sökme olmaz diyerek" olay da büyümesin kavga çıkmasın diye konuyu kapatmak istedi. ben susmadım elbette ancak büyüklerime saygıdan yapacak bir şeyim kalmadı.

  ödeme için yukarı çıktım 560 tl olduğunu düz 500 tl yeterli olduğunu sözledi. (400 tl radyatör, 100 tl işçilik, 60 tl antifriz). parayı öderken fatura istedim. çıktık.

  eski radyatörü kendi aracıma aldım. sonra tekrar o radyatörcüyü aradım ama bulamayınca başka bir radyatörcüye girdim "adam direkt ayıp etmişler kendi araçları olsa değiştirirler mi acaba " dedi. eski radyatörü de 60 tl ye tamir ettirip faturamı aldım. bilirkişi görmek isterse diye.

  konuyu öncelikle tüketici haklarına gerekirse de mahkemeye götürmeye niyetliyim.

  bu sanayi denen illetin nasıl bir ortam olduğunu sizlerin de bir kez daha anlamasını istedim.

  radyatör fotoğrafları aşağıda. isterseniz faturaları da atabilirim.

  teşekkürler.

  anahtar kelimeler: özlem oto, özlem oto ankara, şikayet, tavsiye, kazıklanmak, dolandırılmak, sahtekarlık, oto özlem, özlem otomotiv, özlem otomotiv ankara, şaşmaz özlem oto.

  edit: donanımhaberdeki linkteki konu silinmiş, anlamadığım bir şekilde ekşisözlük bu mesajı da silmiş. tekrar canlandırdım. tarafıma herhangi bir açıklama yapılmadı.
 • kendi rezaletlerimiz yetmiyor artık donanımhaberden rezalet devşiriyoruz. ne dertler var yahu
 • ileride başımıza gelmesi ihtimalinden dolayı ilgimi çeken bir rezalettir.

  en iyi usta kendi bulduğun usta olmalı bence.

  tanım: sanayi dolandırıcılığı
 • sanayide her gün bilmeden onlarca insanın yaşadığı mağduriyet. donanım haber den olur başka bir yerden olur fark etmez. böyle dolandırıcıların bir şekilde internete indexlenmesi lazım.

  özlem oto. bizimle değilsin.

  rezalet puanım: 10 üzerinden 10.
 • hayatında 3-4 kez sanayiye gitmesine, arabanın sorunundan anlamamasına rağmen olayı çözme şekliyle beni dumura uğratmış bir adet donanımhaber kahramanı içerir. donanımhaber forumundakilere bu özellikler doğuştan default olarak mı geliyor bilmiyorum da adamdaki uyanıklığa hayran oldum, takdir ettim.

  ben de telefonda 1200 tl dedikleri araç bakımına 2500 tl bayılarak yetkili servisten çıkayım :(
 • bu sanayicilerin çoğu o.ç. geçen gün arabayı babam bakıma göndermiş, almaya ben gittim. 1500 tl fatura çıkardı. baktım arabanın yağını ve filtrelerini değiştirmiş babam arabadan anlamaz bunu bildiği için kitlemek istemiş sanırım. ben dedim ki bu arabanın yağı değişeli daha 6 ay bile olmadı dedim. bana 12000 km olduğunu söyledi hayret ettim sustum. eve gidince aklıma geldi bakım defterine baktım daha 4000 km olmuş. bu adam ben sanayide arabayı beklerken işi bırakıp namaz kılan adam. ya arkadaş bu namazı gösteriş için mi kılıyorsunuz. hiç mi utanmıyorsunuz yalan söylemeye hayret. bir daha bakıma götürürsem oraya bunu anlatacağım bakalım cevabı ne olacak.

  konya fil oto servis audi, volkswagen servisi

  edit: imla
 • bu ülkede her ne iş için olursa olsun girdiğiniz işyerlerinin %99 unda kazıklandığınız için şaşırtmayan durumdur.

  kural, kanun, bilir kişi, hakem heyeti vs. hiç farketmez, sana karşı kaybedeceği tazminatı ertesi gün gelen müşteriden çıkaracaktır çünkü. hırsız geldik hırsız gideceğiz.
 • sanayi denen yerde maalesef ki denetimin imkansız olması (aslında imkansız değil tabi bizim ülke için konuşuyorum) sebebi ile kim kime ne denk getirirse geçiriyor. o yüzden zaten "dürüst" usta bulmak gerçekten çok zor, bulursanız da bir hayli beklemek gerekiyor adamın başı kalabalık olduğu için.

  eşim için almış olduğumuz 2009 model 45.000 km deki renault modüs ün otomatik şanzımanı biraz sıkıntılı çıktı. bir arakdaşımın ustasına götürdüm. ertesi gün "abi şanzıma revize edilecek 4-5 bin arası tutar" dedi. o kadar nakitim olmadığı için bir başka zaman tamir ettirmek üzere idare etmeye karar verdim.
  arada başka bir usta buldum (arkadaşın akrabası) ona da bir gün bıraktık, ertesi gün arabayı gelin alın bir problemi yok dediler.

  ben de en azından ustalarla aynı dili konuşabilmek için bu şanzıman (dp0 veya al4 diye geçer) ile ilgili dökümanlar indirip videolar falan izledim. imkanım ve vaktim olsa komple söküp takarım şu anda belki de öyle diyim.

  henüz sorunu çözebilmiş değilim ama sanayiye hiç bir şekilde güvenmediğim için ve parayı da kolay kazanmadığımız için arabayla ilgili teşhisi bizzat kendim koymam gerektiğini düşünüyorum.
 • anılarımı hatırlayıp sinirlenmeme neden olmuş sanayi rezilliğidir.

  3 yıl önce passat aracım bir anda teklemeye başlamıştı. bulunduğum şehirde servis olmadığı için, kasko şirketimin önerdiği özel sevise götürdüm. tam 6 saat sorunu bulmaya uğraştılar bulamadılar. bujileri söküp takmalar vs vs. sonra enjektörlerde problem olabileceğini, aracın kalması gerektiğini ve daha fazla zaman ve paraya ihtiyaç olduğunu söylediler. adamların bir halt edemeyeceğini anlayınca ben gidiyorum dedim. dur dediler. neden dedim 100 tl vermen lazım dediler, o kadar uğraştık? peki dedim verdim.
  arkadaşlarımın tavsiyesiyle hemen başka ustaya gittim. abartmıyorum 5 dk içinde sorunu çözdü. sorun bobindenmiş. yenisini taktık bitti gitti.

  şimdi ben ilk ustaya güvenmiş olsaydım anamı ağlatmıştı. sanayide iyi ustalar da var başlıktaki gibi ustanın u'su olamayacaklarda var. şansınız yaver giderse iyisine denk gelirsiniz,, yoksa da köpek gibi süründürürler.
 • oto tamiri ilginç bir alan olayı birde diğer taraftan dinlemek lazım. bazen ucuz diye yapılan tamirler çok ağır masraflara yol açabiliyor. yazarın araçtan mekanikten anlamadığını diğer ustanın dediklerine itibar etmesinden anlayabiliyoruz. bazen o kadar ufak ayrıntılar olabiliyor ki. birde servis masrafını katlanamadiginiz arabayı alıp, ucuz olsun diye sanayide usta aradığınız için oh olsun diyorum. yetkili servislerde en dandik marka dahil teknik personel her yıl düzenli eğitime gider. kalite ucuz bir şey değildir. bakım masrafına katlanamiyorsaniz bir alt segment alın ite köpeğe yem olmayın
hesabın var mı? giriş yap