• benim için hikayesiyle bir başyapıt olmuş bir oyun.

hikayenin sunumuna ve müziklerine şapka çıkarıyorum. umarım benzer kalitede oyunları daha sık görebiliriz. oyunu burada yeren arkadaşlara katılmıyorum. ben çok beğendim. dikkat bundan sonrası spoiler içeriyor.

--- spoiler ---

hugo final sahnesinde ablası amicia'ya kendisini öldürmesi gerektiğini kastederek yapman gerekeni biliyorsun diyor. abla da oyun boyunca onun için canını ortaya koymuş haliyle yıkılıyor. çok zor bir durumda kalıyor insan. ben olsam varsın yansın bu dünya çok da umrumda der geçerim. hugo'yu yine kurtarmaya çalışırdım ama işte oyun boyunca hep acı hep keder hep sıkıntı, nefes alamıyorsunuz. bir seçenek daha hugo'yu öldürdükten sonra amicia kendisi de intihar edebilirdi. bence böyle daha vurucu bir son olurdu.
    --- spoiler ---.
  • ps3 xbox360 720p
    ps4 1080p
    ps5/xbox series x 4k cihazı değildi. hep yalan söylediler.

biraz fizik, görsellik, açık dünya, patlama çatlama koy. anında cihazların nefesi kesiliyor. bir kere de konsolları tanıtırken doğruları söylemediler.

ps4 tanıtılırken hiç unutma. tanıtımda artık, oyunlar için tek engel yapımcıların hayalgücü demişlerdi. olan oyunları bile 1080p 30fps yaptığında ps4 can çekişiyordu. kısaca bir siktirsinler.
  • 30 seneden fazladır oyun oynarım. atari, commodore ile başlayan bir serüven. beni bu kadar etkileyen bir oyun olmamıştı. başı, ortası, sonu 40 yaşında adamı ağlatmıştır.

senaryo, müzik, atmosfer, grafikler müthiş. hele seslendirmeler için ayrı bir ödülü hak ediyordu.

spoiler'sız oynamayan çok şey kaçırır.
  • oyunun müzikleri içerisinde, çok özgün bir parça bulamadım açıkçası, ilk oyunun değişik varyasyonlarını kullanarak yeni şeyler üretmeye çalışmış olivier deriviere abimiz. ha, kötü mü değil, baya başarılı ama ilk oyunun albümüne baktığımızda çok daha iyi gibi geldi bana. oyun biter bitmez zaten ilk oyun albümden little brother açıp dinledim. :/ :/

--- spoiler time ---

o son neydi lan?! sonu çok kötüydü gerçekten, beni çok etkiledi. story tarafından bakıldığında, aslında hugo'yu bizim öldürmemiz "aaa çok güzel düşünce, böyle bitirek kesin" demişler gibi gelebilir ama bütün oyun boyunca 20 saat hugo da hugo.. her olayda peşinden koştum her yerde yardım ettim küçük kardeşim gibi, ayağına taş değse üzüldüm çocuğun. iki oyunda da çok güçlü bi bağ kuruyorsunuz hugo ile, oyunların merkezi zaten. bu oyunda eski carrier ile ilgili şeyleri öğrenince zaten seni bırakmayacam lan hugo seni bırakmayacam!! demeye başladım. sonra bir tane orosbu mentally unstable countess yüzünden neler oldu, aşağılık karaktersiz gahpe. bana sonra başka bi veledin macula olduğunu gösteriyor oyunun sonunda. la naaapayım benim hugom gittikten sonra yansın her yer, hepinizin canı cehendeme (burn them all! - aerys targaryen).

amicia karakterini baya seviyorum ilk oyundan beri, ama devam oyunu gelirse eğer, tek amicia ile nasıl olur hiç tahmin edemiyorum yani. napacak amicia, ev ev dolaşıp selamun aleykum burada macula gördünüz mü acaba hacular diye gezecek mi? bu oyunu hiç düşünmeden satın almıştım ama şimdi şüphelerim var seri devam ederse. asobo biraz serinin ayağına sıktı gibi geldi bana. gerçi yenisi çıkması da en az 3 yıl sürer şimdiden bunları düşünmeye gerek yok.

şimdi oyunu 100% bitirmeye gidiyorum ng+ ile. crossbow ile taraya taraya gideceğim hepinizi, arkada şu müzik açık. this entire city must be purged.

--- spoiler time ---
  • müthiş bir oyun. gerçekten etkileyiciydi. hikayesi ilk oyundan beri benim için çok sürükleyiciydi.

x box series x'te an itibari ile oyunu bitirmiş bulunuyorum. teşekkürler microsoft. teşekkürler gamepass. teşekkürler bu oyuna emeği geçen her bir kişi. teşekkürler bize senfoni orkestrası eşliğinde saatlerce konser yaşatan ekip.

daha duygusu çok yeni. çok etkilendim. son sahne… duygulanmamak elde değildi. bu yapıta sadece oyun diyemeyiz. bir sanat ürünü bu. senaryosu ile, müziği ile, çekimleri ile gerçekten bir sanat eseri.
  • canım hugo!

--- spoiler ---

bu oyunun hikayesinde kimin emeği varsa meşalesiz, farelerin arasında kalsın.

babayım ulan ben.
    hugo'nun akranı, onun gibi duygusal, naif, üzüldüğü zaman duygularını kontrol etmekte zorlanan ve ota boka mutlu olan bir oğlum var benim.

kahroldum, ertesi gün oldu uyanıp ağladım ulan. oyunun sonunda durdurdum, yapamadım, çıktım balkona hıçkıra hıçkıra ağladım bebem ve eşim uyanmasın diye.

çiçek ve kuş tüyü bulunca, pazar ve panayır görünce deli gibi mutlu olan çocuk. yan karakterler ile kurduğu bağ falan. ah canım hugo. chicken deyip pıtı pıtı koşan ayaklarını yediğim hugo.

engizisyon alıp kullanmak istedi, tarikat alıp kullanmak istedi, deli karı ve kel kont alıp kullanmak istedi. bırakmadılar yavrum bi mutlu olsun.
    --- spoiler ---
  • 30 fps ne lan allshsızlar!

en baba ekran kartıyla bile 60ları anca görüyor (25000 tl lık kartlardan bahsediyorum), series x, ps5 de filan 30 fps...

ama oynayacaz mecbur napalım.

gideyim de amiciayla daş atayım birilerinin kafasına, engizisyondan kaçayım...
  • ulan orospu cocuklari boyle son mu yazilir? oyunu yeni bitirdim neredeyse aglicam. sizin yuzunuzden 2 gunum, bu oyuna uzulmek ile gececek.

yalniz oyun, her yonden bir sahaser. ilk oyun da cok guzeldi ama bunda kusur yok. sinema, muzik dekor, gameplay, seslendirme, renkler hepsi harika. gow ile elden ring olmasaydi cok rahat alirdi goty ödülünü. oyundan ekstra haz almak isteyenlere tavsiye, fransizca seslendirme ile oynayin.
  • bu oyunun grafiklerine "8 sene öncesinin uncharted 4'ü kadar bile değil" demek için %90 kadar falan katarakt olmak lazım. atmosferi, grafikleri inanılmaz. çamurlu suda evlerin yansımasını bile görebiliyorsunuz. dağlar, kayalar ve bitki örtüsü inanılmaz. unreal 5 ile yapılmış gibi. ışıklandırma, partiküller de keza aynı derecede güzel. ilk oyunda yer alan farelerin de 20 katını falan görüyorsunuz aynı karede. konsollarda 30 fps kilidi varmış, ben pc'de oynadım ancak optimizasyon sıkıntısı olan bir oyun. ultrada frame dropları yaşadığım yerler oldu sık sık.

hikayesi de, isminde belirttiği gibi inanılmaz vurucu. ilk oyunun hikayesini de sevmiştim, zaten mekaniklerine rağmen devam etmemi sağlayan hikayesi ve atmosferiydi. bu oyunda da ayn şekilde devam etmemi sağlayan hikayesi ve atmosferi oldu, çünkü mekanik olarak çok ilgi çekici değil. bolca yürüme simülasyonu yerleri var. gizlikik oyunlarını severim ancak ilk oyunun üstüne mekanik olarak çok fazla bir şey koyamamış. ilk oyunu tekrar ediyormuşum gibi hatta sahip olduğumuz mekanikler ile oyun gizlilikten daha çok aksiyona yönlendiriyor bizi çoğu kez.

bazı sahnelerde diyaloglar ise ilk oyunun gerisinde kalmış bence. hollywood filmi tarzında yapalım demişler. bu da diyaloglar arası gerçekçiliği azaltmış. ilk oyunda hugo ve amicia'nın aksanları daha fransızken burada aksanları daha amerikan ingilizcesi gibi olmuş. bence iyi olmuş çünkü amicia'nın aksanı biraz iğrelti duruyordu ilk oyunda. yeni tanıştığımız karaktler ise fena değil.

ilk oyun gibi gereğinden biraz fazla uzun sürüyor, tadında bıraksalardı daha güçlü bir etki yapabilirdi. yine de güzel vakit geçirdiğim bir oyun oldu. herkese tavsiye ederim.
  • günümüzde çoğu oyun birbirine benzemeye başladı.

-konulmak için konulan senaryo.
    -nadiren zevkli tekrar eden yan görevler.
    -önemsenmeyen müzik/ambiyans/sinematografi
    -sığ karakterler.
    -kocaman ama bomboş harita

abi ben işten geleyim bir saat oyun oyniyim insanıyım ben ıki günümü yan görevine veremem. aynı şekilde online oyun da oynayamıyorum. dediklerime ayıp olmasın diye senaryo modu eklenmiş online oyunları da ekleyebilirsiniz.

velhasıl özlemişiz hikayeli lineer oyunları. a plague tale requim de akşamları stres attirmak yerine üstümüze stres atsa da gayet keyifli bir deneyimdi.
hesabın var mı? giriş yap