• woody harrelson, tommy lee jones, kevin kline, lindsay lohan, virginia madsen, john c. reilly, maya rudolph, meryl streep, lily tomlin ve filme ismini veren radyo programının yaratıcılarından garrison keillor'ın oynadığı 2006 yapımı robert altman filmi.

  bir gösteri salonunda seyirci önünde gerçekleşen ve radyodan canlı yayınlanan programın farazi son yayınını anlatıyor film. sonun sorumlusu, yıkmak ve yerine yeni bir yapı kurmak üzere salonu satın alan büyük bir amerikan şirketi. bol bol country şarkılarının çalındığı programın son yayını, neşeli olduğu kadar hüzünlü parçaların geçidi. gerçek country müzisyenleriyle birlikte şarkıları söyleyenler ise ünlü kadronun birçok üyesi.

  her şeyden önce, son yıllarda seyrettiğim en eğlenceli filmlerden "a praire home companion". ilk 15-20 dakikasında içine girmesi zor olabilir ancak bir kez karakterlere ortak olundu mu türlü hisleri de yaşatabilir. nedendir, ben yer yer gözlerimi yaşlı buldum, abarttım. kaptırmışım öylesine.

  muhtemelen bunun en büyük nedeni, filmin sonla ve dolayısıyla ölüm ile olan ilgisi. sembolik olarak da bulunmuyor ölümün kokusu, bizzat geziniyor tiyatroda. kimilerine göre virginia madsen ve kevin kline'lı alt hikaye yeterince doyurucu değil ama işte bana gelen odur ki filmin kalbi orada atıyor. bir arabanın penceresinin açılması, ilahi adaletle birlikte kaçınılmazı getiriyor.

  artık 80 yaşında olan bir sinema efsanesinin sonlarla ilgili bir hikayeyi anlatıyor olması ise belki de kasten orada olmayan bir anlam katıyor filme. ömrü uzun olsun, o başka ama sanki altman'in veda mektubu bu film. daha da güzel yazılamazdı.

  hüzün kalsın derseniz eğlence bol. dolly parton aromalı meryl streep ve lily tomlin sanki 60 yıllık kız kardeşler, fıstık gibi tamamlıyorlar birbirlerini. yok, bayat laf ama usta oyunculuk gerçekten gösteriyor kendini ve işte bu iki kadın hayran bıraktırıyorlar kendilerine. woody harrelson ve john c. reilly'de öyle. sonlara doğru söyledikleri bad joke adlı şarkı artık öyle saçmasapan bir hal alıyor ki, sinemada nadiren kahkaha atan ben, kendimi gülmekten boğulmuş buldum. garrison keillor çok başarılı yürütüyor gösteriyi, maya rudolph harika bir asistan, kevin kline eğlenceli bir eski nesil komedyen temsilcisi ve hatta streep'in kızı rolündeki lindsay lohan dahi evinde hissediyor kendini bu kadroda. daha ne olsun.

  "a praire home companion" country şarkılarından hoşlanmayanlara göre pek değil çünkü mütemadiyen çalınıyorlar. müziğe dayanamayıp filmi terk edenler olmuş. bir de kimi avrupalılar filmin espri anlayışını fazla amerikan buldular ancak bu anlaşılır olsa da kanaatimce pek eleştiriden sayılmaz.

  ve neyse. filmden çıktım, garip bir çoşku var içimde. koca bir sinemanın en ön koltuğunda seyrettim. normalde kötü bir seçim ancak filmle aramda hiçbir şey olmadığı için belki daha rahat verdim kendimi. kaptırdım, eğlendim, birleştim, daldım ve bilimum geyikler ama işte capcanlı çıktım. ölümle ilgili izlediğim en hayat dolu filmdi nitekim.

  şimdi şurada olsa da yeniden izlesem.
 • woody harrelson'un karşımıza hi-lo countryden sonra ikinci kez kovboy kılığında çıktığı, ancak bu kez çoğunlukla güldürdüğü filmdir. günümüzde geçen bir hikaye anlatmasına karşın, mekan, kostüm ve kamera/ışık kullanımı o kadar yerindedir ki, sanki 30-40 yıl öncesini yeniden yaşatmıştır. öyle ki, bir noktada, lindsay lohan'ın elindeki cep telefonunun veya tommy lee jones'un son model arabasının nereden çıktığını sorgulatır seyirciye.

  country ağırlıklı soundtrack filmin kah hüzünlü kah neşeli yapısına cuk diye oturmuş, bu arada, country'yi salt hareketli parçalardan ibaret sanan allegretto kulunuzu da yanıltmıştır. o hüzün ki, ölüm ve ayrılık temalarıyla, bir de virginia madsen bonusuyla, bu gösteride hep etraflardadır, sanatçıların icraatlarının ardından sahnede kalan bir hoş sada misali...robert altman'a veda edercesine...

  meryl streep için söylenecek tek şey ise, iki vasat komediyle** oyalandıktan sonra, bu filmle 2005-2006 sezonunu müthiş bir şekilde kapattığıdır.

  --- spoiler ---

  "her program son programdır. bu benim felsefem." - garrison keillor

  --- spoiler ---
 • robert altman'ın ölmeden önce yönettiği son film.
 • abd'de am bandından yayın yapan radyolardan (pbs) haftasonları dinleyebileceğiniz program.
 • 26. uluslararası istanbul film festivali programından son anda çıkartılan altman'ın veda filmi.* yerine yönetmenin daha önce programda yer almayan short cuts (sosyeteden insan manzaraları) adlı filmi gösterilecekmiş.
 • filmin sonuna doğru woody harrelson ve john c. reilly'nin söyledikleri ve kahkahalar eşliğinde seyrettiğim bad jokes şarkısı için :

  http://www.youtube.com/watch?v=o35iphfimhs
hesabın var mı? giriş yap