• çocukluğumdan, 90'lardan gelen bir ses. bu adamın sesini duydum mu bi garip hisseder, duygusallaşırım lan sözlük. şu bir gerçek ki bu adamın sanatı bu çağa ait değil. "eski"lerde bir yerlerde. açıp bir arkadaşımın yanında dinlesem deliymişim gibi suratıma bakar herhalde. ama dediğim gibi ben de başka bir yeri var. dertlendim mi özel olarak bulup dinlemişliğim vardır. aha da şurda tesadüfen nazli yarim diye bi türküsüne denk geldim, sen de dinle.

http://www.youtube.com/…v=lgrh_bpacwa&feature=share
  • gelme mezar taşıma,koyunlar kuzuladı yayla zamanı,nur günüm,yaz geldi,bir kuş konmuş da ziyaretin başına gibi mükemmel eserlerin sahibi şahsiyet..
  • fevkalede harika uzunhavalariyla, halk muzigindeki kâmilligi herkes tarafindan kabul edilmis, anadoluda en az bir refik basaran ya da mahzuni serif kadar taninan, mühim mahalli ozanlarimizdan. (bkz: refik basaran)(bkz: neset ertas)(bkz: mahzuni serif)
  • türkiyeme kurban olam albümünde şöyle seslenmiştir; ''halk ozanı demek, halkın dertlerini dile getiren bir kişidir. sazıyla sözüyle halkın dertlerini dile getirdiğimiz zaman, herkesin memleketinde halk ozanları ödüller alırken bizim memlekette halk ozanlarının ödülü hapisler, zindanlar, hücreler oluyor. benim de aldığım ödül hapishane köşeleriydi, en büyük ödülüm bu, fikrimden şaşmadım, hapishanede gene çaldım sazımı. benim en büyük ödülüm budur.''
  • kürt'üyle, türk'üyle memleket insanımızın tanımadığı büyük ozan, âşık. papur'u tanıyanlar, dinleyenler, sevenler kaldı m'ola?

babam, papur'un öldüğünü haber alınca oturup ağlamıştı. kurt cobain, john lennon vd. bir kuşak için neyse abdullah papur da doğu'da, güneydoğu'da bir kuşak için odur. türk entelijansiyası, edebiyat ve sanat dünyası döne döne neşet ertaş'ı, barış manço'yu, livaneli'yi, zeki müren'i manşet yapar, kapak yapar, konu yaparlar ama ( sonuna kadar hak ediyorlar o başka) abdullah papur'lar, hasan durak'lar, teslim budak'lar, malatyalı fahri'ler, seyfettin sucu'lar kör olasıca dünyada o zaman da fukaraydılar, kimsesizdiler, yetimdiler şimdi de öyleler. sahipleri yok. adamcağızların türküleri herkesin dilinde ama adlarını anan yok.

90+ doğumluların hadi zaten akli dengeleri yerinde değil de aklı başında insanlar hep aynı isimleri tekrer be tekrar ortaya koyuyorlar. kürtler'e gelince bir ozan, sanatçı illa sizin davanızı dillendirince mi onu fark edeceksiniz, ona deger vereceksiniz. papur'u sevmez kürtler. daha doğrusu siyasal kürtler. bizim kirvelerimiz yedi kuşak kürttüler, apocu değillerdi, papur'u severler, tutula tutula dinlerlerdi. şu coğrafya'da tek zulüm tek acı diyarbakır'da yaşanmadı. papur'un türkülerine az kulak verin neler varmıs hele.
  • muhtesem biyiklari vardi bu amcanin..
  • bu sabah bindiğim takside dinlemek zorunda bırakıldığım ama bundan pişman olmadığım halk ozanı. taksici abinin dediğine göre öldürülmüş bu ozan'ımız hatta dediğine göre mahzuni şerif kadar hatta daha fazlaymış... ne demek istedi anlayamadım orasını. ondan daha iyi demek istedi sanırım.
  • çocukluğumun travması.
    dayım çok severdi abdullah papur'u, bize sık sık gelip kalırdı her geldiğinde kaseti yanında olduğundan bize dinletirdi, teypten dinletirdi. baya bir arşiv oluşturmuştu adam.
    dayım genç bir adam aşık tabii , acardı bunu dinleyip efkarlanırdı. ah be yeğen derdi...
    arabesk türkü karışımı söylerdi, pek fazla bilinmez ama dinleyenler epey fanıdır,
    öyle öyle yer edinmiş bilinçaltımda.
    o zamanlar pek anlamazdım, dinlemeyi de sevmezdim ama geçenlerde aklıma geldi böyle bir adam vardı diye açtım baya baya dinledim, kendime şaşırdım da dinlerken, öyle garip bi adam işte.. acıklıdır türküleri, yoksulluk ve yoksunluk türkülerine işlemiştir. çocukken pek anlamazsınız ama büyüyünce anlarsınız.
    çift camlardan ses gelmiyor diye bir türkü söylerdi arka fonda kadın ağlama sesi falan, ağır travma sebebi, bir de sık kemeri zam geliyor diye türküsü vardı, zam geliyor zam geliyor geldikçe de tam geliyor diye sözleri. eğlenceli ama günümüzde hala geçerliliği olan türküydü

velhasıl enteresan bir adamdı ruhu şad olsun öyle aklıma geldi yazayım dedim.
  • sivas-kangal'a bağlı iğdeli köyünden yetişmiş sanatçı..
hesabın var mı? giriş yap