• ozgur ruhlarin ortaya cikardigi bill amcanin tercih ettigi yontemlere kafa tutarak tam zitti hareket eden; degistirilebilir, kisilerin gelistirmelerine acik tek tarafli yonetilip gelistirilmeyen yazilimlardir. ayni zamanda bu yazilimlar ucretsiz olup bir nevi amme hizmeti yapilmaktadir, bir baska degisle belestir yemesi guzeldir**. daha ayrintili bilgi icin:

  (bkz: open source)
  (bkz: gnu)
  (bkz: gpl)*
  (bkz: linux)
 • kişinin kendine güvendiğinin simgesidir. zira bugün 2-3 haftadır c# la uğraştığım bi yazılımı web sitemdeki üyelere söz verdiğim için koymak durumundaydım ama 3-4 gündür erteliyorum sürekli zira programla ne zaman biraz uğraşayım desem bir yerinden bir açık çıkıyor tabi bunu böyle koymak da biraz karizmayı çizdirmek gibi geliyor insana aslında programı direk koysam kimsede farkedemiycek o açıkları.
 • birçoğu cacıktır, ne varsa kapalı kaynak yazılımlarda var.
 • bir araştırmada şirketlerinin %78'inin şu veya bu şekilde kullandığının gösterildiği hakkında şok edici bir şekilde az entry girilmiş olan yazılım türü.
 • linux işletim sistemi de açık kaynak kodlu bir yazılım, yukardaki tanıma göre linux amatör bir yazılım mı oluyor yani!!??
  ilk defa böyle bir tanım görüyorum hayretler içindeyim.
 • gayet de kullanışlı yazılımlardır.

  atıyorum bir gimp tabi ki bir photoshop değildir ama gimp'e amatör demek de haksızlık olur.

  zirâ açık kaynak kodlu yazılımlar da yeterli parasal desteği alsa muadillerinin yeteneklerine erişebilirler. yine de bu halleriyle gayet işlevsel yazılımlar.

  ekmek yiyorsanız sektörden seve seve para bayılmalısınız ama.
 • os x ortamında da kullanmayı tercih ettiğim yazılımlardır.
 • 'açık kaynak kodlu yazılım demek ücretsiz yazılım demek değildir.'
 • açık kaynak kodlu yazılım, sadece kodunu açık (bkz: github)`a koyduğunuz yazılım değildir. bir yazılımın açık kaynak yazılım olarak ciddiye alınabilmesi için öncelikle tüm testlerinin yazılmış olması ve tüm sistemin dökümante edilmesi gereklidir ki ekosisteme dahil insanlar girdiğinde tüm kodu okuyup anlamakla uğraşmasın, projeye dahil olma süreci hızlı olsun, müdahalesi kontrollü olabilsin. yazılımcılar olarak oturup her açılan kaynağı okumuyoruz, kaldı ki biz yazılımcılar olarak döküman ve test`i olmayan yazılımı ciddiye almadığımız zaman da o yazılım katkı yapacak insanlar bulamayıp son kullanıcılara pek ulaşamıyor.

  yukardaki sığır arkadaş için de şöyle bir şey söylemek isterim. sayın sığır; microsoft`u bile dize getirmiş bir kültür var ortada, senin gibi sığırlar daha kullandığı telefonun, bilgisayarın nasıl çalıştığından bi haber olduğu için kalkıp böyle hadsiz hadsiz konuşabiliyorsunuz. açık kaynak yazılımlar ve (bkz: açık bilim) tüm kapalı sistemleri eninde sonunda tamamiyle dize getirecek. hatta sizin anlayacağınız dille konuşmak gerekirse; çatlasanız da patlasanız da açık kaynak.
hesabın var mı? giriş yap