• ispartanin sutculer ilçesine baglı sagrak koyu yakinlarinda bulunan psidia antik kenti. cevresindeki ormanlar ve ula$im zorlugu nedeniyle iyi korunmustur.
 • vahşi batı konulu film ve çizgi romanlarda geçen bir kızılderili saldırı çığlığı.
 • dokuzuncu nesil çaylak.
 • red kit çizgi romanlarındaki apaçilerin (ama illa ki apaçilerin. komançilerin, siyuların falan değil) saldırma nidası. adadadadada diye arka arkaya söylenir.
 • ısparta'nın sütçüler ilçesi/ sağrak köy sınırları içinde bulunan pisidya kentidir. görsel

  görsel / görsel / görsel / görsel

  ayrcıa st. paul yolu diye adlandırılan (ki pek bir alakası yok, bu da aynı likya yolu gibi turistik bir uydurma ama hoj olmuş) taş yol da bu antik kentin içinden geçmektedir. görsel / görsel

  ulaşım iki farklı yoldan sağlanabilir:

  antalya 'dan ıspartaya giderken sütçüler levhasından sağa doğru 36 km devam ederseniz ulaşabilirsiniz. mis gibi dağ yolu, virajlı tabiat rotası sevenler için de güzel, hoş ama 2 km asfalt - 200 metre taş, 1 km asfalt - 300 metre taşlıklı yol şeklinde neredeyse 10 km bu şekilde devam ettiği için epey sinir bozucu ve zaman alıyor. yolun tamamına asfalt atılırsa tadından yinmez.

  diğer yol ise ısparta merkezden, eğirdir istikametinden de gelebilirsiniz. yol neredeyse bomboş. hatta yol boyunca yüzlerce dana ve buzağılardan başka bir şey yok. mis gibi de asfalt.
 • adada antik kentine genel olarak bir bakış, yapılarının bazılarının açıklaması, hemen yanındaki halen sapasağlam duran antik yol ve biraz da yazılı kanyona dair belgesel.anadolu arkeolojisi 10. bölüm
hesabın var mı? giriş yap