• 1995-2001 yillari arasinda snl'de yazarlik yapmis, will ferrell ile beraber anchorman the legend of ron burgundy ve talladega nights the ballad of ricky bobby filmlerini de yazmis, will ferrell ile beraber funny or die adli siteyi kurmus ve o sitede en cok seyredilen videolardan olan the landlordda basrol oynayan ufakligin `(pearl mckay`) babasi olna yazar...
 • her biri kendi filmlerinin başrolünde olan 4 usta oyuncuyu (brad pitt, christian bale, steve carell, ryan gosling) the big short adlı filminde buluşturmayı başarmış yönetmen. daha çok will ferrell'lı komedileriyle tanınır. denilenlere göre paramount, the big short'a para yatırmayı tek bir şartla kabul etmiş: anchorman 2'yu çekmesi. mckay de tamam deyip filmin 2.'sini çekti. hemen ardından the big short'u kotardı. uzun metrajlı filmlerden oluşan filmografisi şöyle:

  the big short
  anchorman 2
  the other guys
  step brothers
  talladega nights
  anchorman
 • the big short'ta hikayeyi ele alış biçimi harikaydı. çok iyi iş çıkarmış, belki de şaşırtıcı derecede.

  (bkz: the big short/@karinca beli)
 • bu gidişle müthiş enteresan bir filmografiye sahip olacak olan yetenekli herif. anchorman'i (ki çok severim) de çeken bu adam, son derece kazık bir meseleyi the big short'ta bilal'e anlatır gibi anlatan, son yılların en yaratıcı biyografik filmini (vice) çeken de bu adam. bunu diyeceğimi hiç düşünmezdim ama "takip edilmesi gereken yönetmenlerden".
 • the big short'un üzerine vice'ı da çekerek yakın dönem amerikan rezaletlerinden bir diğerine daha parmak basmış yönetmen. bakalım bir dahaki filminin konusu ne olacak.
 • (bkz: bad blood)
 • don't look up, yönetmenin netflix için hazırladığı, nisan ayında çekimlerine başlayacağı komedi projesi.
 • hbo'nun los angeles lakers üzerine olacak spor-drama dizisinde hem yapımcı hem de yönetmen olarak yer alacak. dizide jason segel, bo burnham, michael chiklis, john c. reilly, jason clarke gibi isimler de yer alıyor.

  --- spoiler ---

  even if you’re not a sports fan, you’re probably familiar with the los angeles lakers and the team’s “showtime” era of the ‘80s. that’s when you had players like magic johnson, kareem abdul-jabbar, and larry bird. and just based on that, there are likely quite a few people interested in seeing what the untitled hbo sports drama series about that team will look like. well, the full cast is finishing being announced, and the star power of the actors alone definitely brings to mind its own “showtime” status.

  according to variety, actors jason segel and bo burnham are the latest folks to join the ensemble cast of the sports drama hbo is developing about the ‘80s los angeles lakers. ın the show, segel is expected to play paul westhead, while burnham will actually portray the legendary larry bird. both segel and burnham are known best for their comedic roles, so it’ll be interesting to see what vibe they bring to the new series, which is produced and directed by adam mckay.

  --- spoiler ---
 • çok iyi projeleri berbat eden bir yönetmendir. kariyerine tuvalet komedisi ile başlamıştır. sonraları daha ciddi mesajlar veren, genelde de amerikan sağını eleştirme çabasındaki filmler çeken bir yönetmene dönüşmüştür. bu son aşamada gerçekten çok iyi oyuncuların cümbüş misali içine doldurulduğu, zekice projelendirilmiş ve önemli konuları anlatan filmler çekmiştir, ama açıkçası bunların altından kalkamamıştır. ne "the big short", ne "vice", ne de "don't look up" yeterlidir. 3 filmin de sorunu adam mckay'in çok iyi bir oyuncu kadrosunu yönetememesi ve anlatım dilini kuramamasıdır. bu yüzden izlediğimiz hikayeler hep bölük pörçüktür, yaşanan gerçek olayı veya hikaye neyse onu iyi anlatamadığı gibi özünde "demokratların gözünden cumhuriyetçiler" klişelerinin ötesine de geçememektedir. filmlerin odak noktası baştan 10-15 dakika sonra sapıtmakta ve bir daha toparlanamamaktadır. mckay'in filmografisinde aslında tuvalet komedileri hiç bitmemiş, sadece şekil değiştirmiştir. artık iktidar sahiplerinin katında geçmektedir bunlar, fark bu kadardır. çünkü stüdyo'nun imkanlarıyla en baba oyuncuları oynatıp deneysel çekim tekniklerini ve filtreleri sürekli harmanlamakla usta yönetmen olunmamaktadır.
 • yönetmenliği iyiye gittikçe çektiği işlerin senaryosu daha kötüye mi gidiyor? yoksa bana mı öyle geliyor?
hesabın var mı? giriş yap