• içlerinden biri tek başına ülkenin verdiği toplam vergiyle yarışan, sanayinin başkenti olup ihracat rekorları kıran, türk silahlı kuvvetleri'nin donanmasını da barındıran bir ilken "varlığı yokluğu bir" olarak nitelenebilmiş, kara cahilleri açığa çıkarmıştır.
  • merkez ilçesinin adı izmit olan kocaeli ilinde aslında kocaeli diye bir yer yok. yani gölcük'ten kocaeli'ye gidilmez mesela, izmit'e gidilir. gölcük zaten kocaelidir, ilin bir parçasıdır. gerçi dışarıdan gelen öğrenciler falan yapıyorlar arada bu hatayı ama doğrusu kocaeli denmez.

sakarya-adapazarı için de geçerli aynı durum. arifiye'den sakarya'ya gidemezsiniz, adapazarı'na gidersiniz, hatta yerlilerinin tabiriyle ada'ya.

varlığı da yokluğu da bir olan şehirlerin arasına izmit'i koyanı cahil ilan ederim. en çok vergi ödeyen il, kişi başına düşen milli geliri en yüksek il, en gelişmiş sanayi kenti hangisi google'dan bir bakınız.
  • sakarya üniversitesi öğrencisinin ilk yılında öğrendiği şehirlerdir.
    (buna ada da eklenir tam olur )
  • (bkz: adabazar)
  • çook eskiden (ellilerde) annemle annanem adapazarı'dan istanbul'a gelmişler, dönüşte yol sormuşlar "ada'ya" (adapazarı) nasıl gidilir diye... tarif edilen vapura binmişler, vapur kıyıdan uzaklaştıkça uzaklaşmış; böylece mecburi adalar turu atmışlar.

ha şikayetçi miydiler bundan, asla! adaları da görmüş olduk diye senelerce gülerek annattılar...

çok isimli yerlerdir.
  • bilip bileni bilemem ama yaşayanlar için bile zorluk çıkaran il ve ilçe isimleri. izmit'te oturan bir arkadaşım zamanında bana mektup atarken ( ne kadar eski sen düşün ) adres kısmına kocaeli / sakarya yazmıştı. bu noktadan sonra araştırma hususuna katıldım ve öğrendim ki aslında izmit'i istanbul'un bir ilçesi sanıyormuş. kendisi şu an bir coğrafya öğretmeni. (bkz: geçmiş zaman olur ki hayali cihana değer)
  • nedendir bilinmez bazı iller sürekli merkez ilçe adlarıyla anılmış buda merkez ilçenin il adı zannedilmesine , il adının da merkez ilçe zannedilmesine yol açmış. bir başka örnek ise içel - mersin'dir. mersinliler bu duruma el atıp içel adını iptal etmişlerdir.
  • adapazarı'nın sakarya 'ya ait bir ilçe olduğunu bilmeyenler var. şöyle bi diyalog yaşadım.
    sakarya'da olduğum bi haftasonu bir arkadaşım mesaj attı.

+naber neredesin
    -iyiyim. adapazarı'ndayım
    +aa siz başka şehre mi taşındınız?
    -hee
hesabın var mı? giriş yap