• izmir güzelyalı'da inşaatı başlayan, 2008 yılı içerisinde tamamlanması planlanan sanat merkezi. izmir büyükşehir belediyesi tarafından şehrin kültür-sanat hayatını zenginleştirme yolunda atılan önemli adımlardan biri.

  güzelyalı fatih koleji karşısındaki eski troleybüs atölyesinin bulunduğu 29 bin 500 metrekarelik alanda inşa edilmekte olan bu kültür-sanat merkezi ile ilgili detaylı bilgi için:
  http://www.izmir.bel.tr/…adnan saygun sanat merkezi
 • bir sanat merkezine verilebilecek en guzel isimlerden bir tanesi.

  (bkz: ahmet adnan saygun)
 • inşaat safhası güzelyalı shell, fatih koleji, poligon deresi, eski trafo dörtgeni civarında oturanlar için tam anlamıyla bir işkenceye dönüşmüş kültür sanat merkezidir.

  haftanın her günü (!) sabah sekizden akşam sekize kadar metrelerce uzunluktaki beton kazıkları toprağa çakan devasa makinaların tarifi güç, sinir bozucu sesi çevre binalarda yaşayanları canından bezdirmiş durumda. sadece ara sıra kazıkları yenilemek için küçük molalar veren iki adet iş makinasının yaptığı gürültü yüzünden evin içinde ne konuştuğunu duymakta zorlanmak bir yana, her darbede resmen pencereler ve zemin deprem yaşıyormuş gibi sallanıyor.

  zaman zaman çevre binaların beş metre yakınına kadar gelerek çalışmalarını sürdüren bu makinalar yüzünden daha geçen gün üst katta oturan yöneticinin adeta hulk'a dönüşüp, pencereyi açarak ana avrat düz gidişine, ağzından salyalar saçışına, güç bela eşi ve oğlu tarafından sakinleştirilişine üzülerek tanık olduk. artık adam nasıl bir manyağa dönüşmüşse iş makinalarını kullanan işçiler bile "tövbe estağfurullah" diyen bir yüz ifadesi ile apar topar çalışmaya son verdiler. "yahu bu zulüm ne zaman bitecek?" diye sormak için şantiye görevlilerin yanına gittiğimde konuştuğum tansaş reklamındaki "nolcak kardeşim ödeyin işteeeaaa" diyen, sakız çiğneyen kasiyer ablaya benzer hanım kızımızın "valilikten iznimiz var bi kereeeaaa" şeklindeki açıklamasını duyduğumda yöneticininkine benzer bir tepki vermemek için kendimi zor tuttum. bu gürültü yüzünden hepimizin uyku düzeni bozuldu, sürekli bir huzursuzluk, bir asabiyet hali var ailede. yine de sabah kalkıp işe gidenler şanslı, ya bütün gün evde durmak zorunda olan ev kadınları, küçük çocuklar, hasta ve yaşlılar, fatih koleji'nde ders yapmaya çalışan onca öğrenci?

  tamam anlıyorum, bu kazıkların inşaatın selameti için çakılması gerekiyor ve yine anlıyorum ki bunun daha az gürültülü bir yolu yok. iyi de kardeşim, bunca yıl bürokratik engeller, mahkeme kararları, otopark mevzusu, vs. yüzünden tek bir çivi çakılmadan bekleyen inşaatı şimdi yangından mal kaçırır gibi böyle işgüzarca yetiştirmeye çalışmak da neden? seçimler mi geliyor, tribüne mi oynuyorsunuz. gıdısı yağlı amcalar gelip açılış yapsınlar diye mi bütün bu sürat?

  hadi anladım cumartesi günü de devam ediyorsunuz bu teraneye, bari pazar günü çalışmayın be yavrum, milletin bir tatil günü var! ulan hadi tamam pazar günü de çalıştınız bari sabahın sekizinde değil de öğlen başlayın! yahu halkını sikmeden halkına hizmet etmenin bir yolu yordamı, hakkı, hukuku yok mudur!!?
 • açılışını iple çekiyorum, her önünden geçtiğimde inşaatın daha bir ilerlemiş olduğunu görmek heyecan veriyor.
 • yarın saat 20.00’de törenle açılacak dünya standartlarında olan kültür merkezi.

  http://www.hurriyet.com.tr/…/10645400.asp?yazarid=4
 • 27 aralık 2008 tarihi itibarıyla hizmete açılmış olan sanat merkezidir.
 • logosu hafiten sakip sabanci muzesi'nin logosu'na benzeyen, 20 şubat 2009'a kadar istanbul modern sanat müzesi koleksiyonu'ndan levent çalıkoğlu'nun küratörlüğünde bir seçkiye ev sahipliği yapan sanat merkezi.
 • ingiliz akustik uzmanlari tarafindan eko, gürültü, berraklık, parlaklık, sıcaklık, yansıma, ses yüksekliği gibi kriterleri son kez kontrol edilerek tam not verilen sanat merkezi.
 • http://www.ekolay.net/….asp?pid=2925&haberid=597290

  16. izmir avrupa caz festivali'nin ilk iki etkinliğine ev sahipliği yapmış mekan.
  bilen bilir izmir'de kültür sanat etkinliklerinin gerçekleştirileceği fazlaca yer yok (türkiye genelinde olduğu gibi.)
  yani trafik olur, yeri güzel değil, işe yaramaz gibi endişelere yer olmamalı.
  safi meraktan bizzat gidip gördüm; etkinliğe de değil, görmek için. laz müteahhid(allahım ne zor kelime) edasıyla dıştan gezdim, duvarlara kolonlara baktım, karpuz seçer gibi tok tok vurdum... bence sağlam, bence güzel...
 • 3 nisan 2009 cuma akşamı fazıl say'ın izmir devlet senfoni orkestrasıyla birlikte konser vereceği mekan.

  http://www.aassm.org.tr/3nisankonseri.html
hesabın var mı? giriş yap