• silmarillion'a oranla çok daha akıcı ve rahat okunabilir olan tolkien kitabı
 • (bkz: sauron)
  (bkz: gorthaur)
 • normalde tek bir kitap bile olmayan ve silmarillionun içinde bir bölümü oluşturan, 6 45in para hırsı yüzünden apayrı bir kitap olarak türk okuyucusunun karşısına çıkan kitap (!).
 • türkçe çevirisi korkunçtan daha korkunçtuır.
 • türkçe baskısı, 6 45 yayınlarının yüz akı olan bir kitaptır. çevirisi, önce ve sonra bu yayınevi tarafından yayımlanmış en iyiye yakın tek eserdir çünkü. öyleyse, fundü önkol ve çetin şan'a saygılarımla...
 • internetten nerden temin edebileceğimi merak ettiğim kitap. nereye baksam satış dışı yazısıyla karşılaşıyorum
 • ingilizce isme sahip olmasına pek anlam veremediğim kitap, normalde silmarillion'un bir bölümü iken biz de güç yüzüklerine dair diye kitap olmadı mı bu? yanlış biliyorsam düzeltilsin isterim de niye ingilizce amk?

  onun dışında, kara numenorluların sıçışı, sauron'un zehiri ortamlara bırakışı, ilk 3 yüzük tayfının soyu, haradrimlerin tiranlık usulü düzeni hakkında bilgi verir.

  ha bir de evet silmarillion'un son iki bölümünden derlenmiştir, 6.45 “akallabêth” ve "güç yüzükleri’ne ve üçüncü çağ’a dair" adlı bölümleri “güç yüzüklerine dair” isminde başka bir kitap halinde satışa sunmuştur.
 • akallabeth'in öyküsü:

  --- spoiler ---

  insanoğlunun çoğu morgoth için savaşırken, sadece edain valar'ın yanında savaştı. edain'in yerleştirilmesi için bir diyar yaratıldı. valar bu diyara andor, armağan edilen ülke ismini verdi. yüce eldarin dilinde ise númenor diye isimlendirildi. işte gri elf dilinde; dunedain, númenoreanlar, insanlar arasındaki krallar diye isimlendirilen halkın başlangıcı böyleydi. kral olarak earendil seçildi ve sonrasında oğlu elros kral oldu. valar tarafından númenoreanlar'a batıya yelken açmaları yasaklandı. sauron bu çağda orta dünya'da tekrar harekete geçmişti. númenor kralı olan kibirli ar-phazaron, sauron'u kulu ve hizmetkarı olmaya zorlamak için savaş hazırlıklarına başladı ve doğuya yelken açtı. sauron, númenoreanları henüz yenemeyeceğini bildiği için kralın huzuruna gelerek sadakat etti ve rehin olarak númenor'a götürüldü. sauron üç yıl boyunca kral ar-phazaron'u zehirledi ve halkıyla beraber morgoth'a tapmaya ikna etti. hala sadıklar vardı kralın divanından amandil ve oğlu elendil ve oğulları ısildur ve anarion. sauron'un zehirlemesiyle kral ar-phazaron valar'la savaşmak için yasaklı olan batıya yelken açtı. ıluvatar bu ihanet karşısında kudretini gösterdi ve dünyanın biçimini değiştirdi, kral ve ordusu öldü, númenor toprakları yıkıldı. sauron orta dünya'ya mordor'a döndü ve balad-dur'da yüce yüzüğü takarak korkunç göz suretine büründü. akallabeth, çöküş böyle gerçekleşti. sadıklar ise gemileriyle birlikte orta dünya'ya savruldu. kuzeyde arnor, güneyde ise gondor krallığını kurdular.

  --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap