sorunsallar (1)
 • bugün haberlerde şöyle bir söz söyledi çember sakallı amcanın biri.

  "allah, peygamber, tayyip erdoğan, topbaş. bu kadar."

  sanırım bu cümle, hepsinin değil ancak belli bir kesimin görüşünü anlayabilmek için yeterince açıklayıcı.
 • türkiyede'ki her beş kişiden ikisidir ama kendini belli etmeyendir. etrafımdaki insanlara soruyorum. "kime oy verdin?" aldığım cevaplardan biri bile akp değil. nasıl bir kamufledir bu nasıl bir hidding ability anlayamadım. en az 100 kişiye sorduysam bunun en az 40 tanesi ben demelidir. ama yok daha itiraf eden duymadım. yoksa böyle bir seçmen yokta bizi mi kandırıyorlar? birileri bu partiye oy verilmiş gibi mi gösteriyorlar?

  edit: şimdi cevabını buldum belkide verdikleri oy için utanıyorlardır. son seçimlerde gene verikleri için ağızlarını bıçak açmıyordur. *
 • örneğin, melih gökçek'tir.
 • analarını eve kapatmışlardır. analarını alıp cleveland'a gidemezler.
  birileri gemiciklerini rahat yüzdürebilsin diye askerde yan gelip yatamazlar. kendilerini sadakaya muhtaç edene one minute diyemezler. idrak yolları tıkanıklığından mustariptirler.
 • tehdit edilendir. hükümet düzeyinde "bize oy vermezseniz, nah size hizmet" diye gözü korkutulandır.

  edit: istisnalar yok mu? var. (bkz: antalya) (bkz: şanlıurfa)
 • kimi zaman kömüre ve makarnaya oy verecek kadar aptal, kimi zaman da boy boy ihalelere, 4x4 jiplere oy verecek kadar akıllıdır.
 • yerel secimler ve istanbul icin konusacak olursak, nankor olmayandir. balik hafizali olmayan, haftanin 5 gunu camiden su tasidigi, komur soludugu, yasli dedesine oksijen tupu almak zorunda kaldigi, cop daglarinin yanindan igrenerek gectigi gunlerin hukum surdugu nuretttin sozen zamanini hatirlayip, simdi de aldigi hizmetlerin hakkini veren, beyefendi bir insan olmasina ragmen istanbul'u tanimayan ve belediyeceilik yapip yapamayacagindan emin olmadigi, dogru durust bir plan proje aciklamayan aday yerine, hizmet verdiginden ve vereceginden emin oldugu partiye oy verendir.
 • altı tip akp seçmeni vardır.

  1. çakallar. bu kesim kendi cebine bakar. para nerdeyse, daha doğrusu paranın kontrolü nerdeyse oraya kayarlar. mevcut düzenin değişmesinden, para kaynaklarının, bir süreliğine de olsa, kesilmesinden yana değillerdir.

  2. şeriatçılar. bu kesim akp'nin köklerinin neye dayandığını, amacını bilir. yeri geldiğinde münferit olayların piyonu olurlar. nihai hedefleri dört kadınla beraber özgürce yaşayabilmektir.

  3. cahiller. en kalabalık kesimdir. fikirleri basittir. hayatları ucuzdur*. kolay manipule edilebilirler. sürü psikolojisiyle hareket ederler. genelde maddi durumları ve toplumdaki yerleri iyi değildir.

  4. dinciler. parasal olarak nispeten güçlüdürler, toplumun üst katmanlarında yer alırlar. cahil kesimi kandıran, şeriatçı kesimi kullanan bunlardır. nihai hedefleri, çakallar gibi, para, para, paradır.

  5. iyimserler. ülkenin kalkınması, ileriye gitmesi için en iyi alternatifin akp olduğuna inanırlar. sayıları her geçen gün tükenmektedir.

  6. bir de bütün bu kesimlerin dışında kalan akp seçmeni vardır ki, kime sorsanız bu adı konulmamış altıncı kesimdendir.
 • sanırım umutlu insanlardır, işkenceyi uzatırlar. bilerek ya da bilmeyerek... neresinden tutsan elinde kalır. ama bu tamamen onlara özgü değildir. maalesef.

  azimli çalışmaların meyvesidir bu kitle. takdire şayandır, örnek alınasıdır. fakat bir kitle olarak ele alınırsa gerçekten, benign ve malign oluşumlar açıkça gözlemlenebilir.

  zamanın ötesinden editli-yorum: entariyi ilk yazarken de aklıma gelmişti ötelere gönderilir bu diye. netekim böyle oldu. anlamadığınız şeye tu kaka dediniz. bravo! çok beklendik ve çok yakışan bir davranış oldu. buradaki nesnelliği anlamanızı, salt akp seçmeninden bahsetmediğimi kavramanız olanaksızdı zaten. dediğim gibi bekleneni yaptınız. ve böylece size dair kimi tespitleri de haklı çıkardınız. deney başarılı oldu. malign oluşumlar açıkça gözlemlendi.
 • destekçisi ile köstekçisi arasında sidik yarışına sebebiyet veren seçmen.
hesabın var mı? giriş yap