*

 • düzeltme: bu entryi kelebek yazari sanarak açtım madem, dogrusunu yazmayı görev bilirim: bu adamın okudugum kitabı gulag takımadaları idi.
 • 1918'de rusya'nın don kıyılarındaki rostov'da doğdu. rostov üniversitesinde fizik ve matematik okudu. doğu almanyada askerlik yaparken stalin aleyhine konuştuğu için 1945'te tutuklandı. kısa bir yargılamadan sonra 10 yıla mahkum edildi ve çalışma kamplarına yollandı. 1953'te stalin ölünce cezası sürgüne çevrildi.
  1970'te elli yazar tarafından nobel ödülüne aday gösterildi ve aynı sene ödülü aldı.
 • ivan denisoviç in hayatından bir gün, ile rusyada ki hapishanelerin ve insanların dramını sergilemiş bir yazardır.bu arada kitap isminden de anlaşılacağı üzere sadece bir gün'ü anlatır ve bana ilk okuduğumda demek böyle de roman yazılabiliyomuş dedirtmiştir.
  azmettim ben bir saat i anlatacam nobel alacam.
 • rus, sosyalist yazar.
 • matematik okumuş, stalin düşmanı olduğu için hapis yatmış, tırstığı için nobel ödülünü alamamış bir yazar olmalı kendisi. kitaplarında hapis ve matematik etkisi belirgindir.
 • ivan denisovic'i soljenitsin calisma kampinda iken sabun kaliplarinin uzerine kaziyarak yazmis idir, haliyle sonra bu sabunlar bir sekilde disari cikartilip basima verilmis olmalidir. azmine hayran olmakla birlikte yazar icin casus olduguna dair suclamalar yapilmistir (bkz: ben soyleyenlerin yalancisiyim)
 • gulag takim adalari kitabini okuduktan sonra, stalin rejimi, katliamlari , toplu tutuklamalari,soy kirimi, sovyet kimligi yaratmak icin yok edilmeye cali$ilan halklari, ozgur du$unce ve her turlu alternatife olan du$manliklarini iyice goreceksiniz, bagnaz solcu gecinenler ne kadar reddetseler de anlatilanlarin hepsinin gercek oldugu sonradan kanitlanmi$tir. eger birisi size yalan olm bunlar inanma diyecek olursa ona soy isminin sonuna -ov , -inski gibisinden bir ek eklemeyi isteyip istemedigini sormalisiniz.
  her kitap fuarinda arkalarina stalin resmi asarak pos biyiklarini bura bura orada duran solcu gecinen pezevenklere dayak yeminim var, hitler resmi as daha iyi karde$im , kimi kandiriyosun sen, solcu fa$ist beyni yikanmi$ guce tapan ezik.
 • anti-stalinistti ama fasist derecesinde bir rus milliyetcisiydi. nobeli aldiktan sonra a.b.d'ye yerlesmistir. sovyetler dagildiktan sonra da hemen rusya'ya donmustur. 70'te anti-stalinist solijentsini ayakta alkislayan a.b.d universiteleri, rus milliyetcisi oldugunu cakar cakmaz soylem degistirmislerdir. ayrica, yalcin kucuk daha ileri gidip solijentsin'in yazar bile olmadigini iddia etmistir.
 • ozellikle kanser kogusu ile olum karsinda insanlarin acizligini ve esitligini sorgulayan muhtesem yazar.
 • (bkz: mother russia)
hesabın var mı? giriş yap