• çağdaş besteci. in memoriam adlı orkestra için yazdığı eser pek güzeldir.
 • sovyet asilli besteci (1934-1998).
 • 1985 te yazdığı viyola konçertosunun prömiyerini ve ilk kayıdını yuri bashmet yapmıştır.
 • viyola için en çok eser yazan bestecilerdendir.
 • 1975 yılında çok sıradışı bir requiem'e imza atmıştır schnittke. öncelikle, "normal" requiem dizilimini pek önemsememiş, bazı parçaları kısaltıp diğerlerini*` : lux aeterna` toptan atmıştır eserden. ikinci olarak, enstrüman seçiminde hayli ilginç kararlar vermiştir. yaylı çalgıların bulunmadığı requiem'de şu enstrümanlar dikkat çekmektedir: piyano, vibrafon, marimba, celesta, glockenspiel, elektro gitar, bas gitar, (evet) bateri, tamtam, vs.

  ortaya çıkan eser, fazlasıyla karanlık, hatta iç karartıcı denilebilecek bir yaratı(k)tır. öyle ki, dies irae'de bile bir gölge düşmüş gibidir bestenin üzerine, bütün önemli parçalar tek sesten başlayarak yayılır, sanki uzaklardan gelen tekinsiz bir bulutun gökyüzünü kaplaması gibi insanın ruhunu kaplar. gerilimi müthiş sağlamıştır schnittke.

  fakat ne zaman ki, (normalde bir requiem'de bulunmayan) credo bölümüne sıra gelir, bütün iş değişir işte orada. koronun (yine tek sesli başlayarak) yürütüp götürdüğü melodiyi, nefesliler devralır, büyük bir kreşendodan sonra bir de bakarsınız, bölüm bitmiş... hayır bitmemiştir o, tam en umutsuz anında yeniden bütün gücüyle girer melodi. üstelik elektro gitarlar ve baterinin eşliği ile. tam bir kopma noktasıdır bu işte. dinleyicinin gösterdiği eyüp sabrının ödülüdür, bütün umutsuzluğa karşın elde tutulan inancın zaferidir...

  sonrasında geriye bir tek requiem aeternam demek kalır son bir kez, ardımızda bıraktıklarımıza bakarak, ve başımız dik yürürüz, "zum sterben und zu unserer ruh*"
 • beethoven keman koncertosu icin cadenzalar bestelemistir. gidon kremer calar.
 • 1998 yazinda bir seminerde in memoriam eserini analiz ettigimden bir gün sonra hayata gözlerini yummus olan bestecidir. eserde bach´in b.a.c.h. (alm. si bemol, la, do, si) temasi kullanilmaktadir ve bach bu temayi ölümü sebebiyle tamamlayamadigi die kunst der fuge eserinin yarim kalan son bölümünde de kullanmisir.
 • izlenimcilik döneminin sovyet asıllı bestecisidir,aslında çok yakın bir tarih sayılan 1998 de ölmüştür.bıraktığı eserlere ve faust kantatına bakılırsa,eserlerinde o çok işlediği cehenneme gidip gitmeme olasılığı tartışılır,kim tartışır onu bilmem ama normal bir insan nasıl böyle eserler bırakır diye kafa yorup, tartışanlardan biri ben olabilirim..bırakılan güzel eserlerin yoğunluğuyla dikkat çeken izlenimcilik dönemine o da göz ardı edilemeyecek katkılarda bulunmuştur,iyi ki de bulunmuştur.
 • arvo part'in, albümüyle aynı adı taşıyan tabula rasa adlı eserinde prepared piano çalmışlığı vardır.
hesabın var mı? giriş yap