• mali'li blues gitaristi ali farka efendi. gitarinin sesi, insani en hassas noktasindan yakalar, sesi ayri bir alemdir, huzur verir. ulkesi disinda, en azindan world music ve blues piyasasinda taninmasi, 94'de unlu amerikali blues gitaristi ry cooder ile yaptigi, tuyleri diken diken eden talking timbuktu adli albumle oldu. ry cooder'in her zamanki gibi, beraber caldigi muzisyendeki cevheri ortaya cikarma potansiyelini gormek mumkun albumde, ozellikle diaraby diye bir sarki var ki, derinden vurur insani. ry cooder ile california'da kotarilan album, 1994'de world music dalinda grammy odulu almisti.
  99'da da bu defa buyuk sahra colunun hemen guneyindeki koyu niafunke'de yerel muzisyenlerle kaydettigi, koyun adini tasiyan album geldi ki, bu da muhtesem. huzur verici afrika vurmalilari, enfes gitar tinisi ile tadina doyulmaz. mali dje, tulumba ve allah uya adli sarkilar [evet ucuncusu bir dua gibi, kendisi musluman] tekrar tekrar sikmadan dinlenme potansiyeline sahip.
  mississipi deltasi'nin efsanesinden mulhem, nijer deltasi'nin robert johnson'i diyorlar kendine.
 • unfaithfulda ahlaksız çiftimizin dansettikleri ai du adlı şarkıyı ry cooderla birlikte yaratmış kişi
 • ispanyol pansiyonu adli filmde manitayla bir cinsel munasabet kurmak isteyen elemanimiz bu agbinin kasetini gorur..kendisi en son berdan mardini kaseti almasina rahmen "woooouuuuuuw sen ali farka toure mi dinnion?" die ablamiza sorar.. lakin bir sorun cikar ve elemanimiz duslerine eremez..
 • su anda 2-3 mp3 unu indirdim ve dinnedim ki bu adam musluman bir santana.. tabii bunun kliplerinde santananin kliplerindeki citir kizlar yerine bas ortulu kadinlar oldugu icin gereken ilgiyi gorememistir.. tez zamanda ilgi gosterelim..
 • kendisinden once dogan tam dokuz karde$i ce$itli sebeplerden dolayi daha bebeklik donemlerinde vefat etmi$ oldugundan ebeveynleri icin neredeyse kutsal sayilan biridir ali farka toure.. aslinda dogdugunda kendisine "ali ibrahim" ismi verilmi$ ama afrika'daki gelenege gore bir ailenin daha once kaybettigi bir cocugu varsa yeni dogan cocuklarina "garip" bir gobek ismi takilirmi$, ali'ye de "e$$ek" anlamina gelen "farka" ismi verilmi$, bunun sebebi de e$$egin guc* ve kararliligi* temsil ettigiymi$.. ama sanki bu isim ali'ye biraz koymu$ ki, $oyle diyor kendisi $akayla kari$ik: "ben oyle bir e$$egim ki, kimse uzerime binemez."

  gencliginde taksi $oforlugunden, araba tamirciligine bir cok i$ yapmi$ toure.. kutsal nijer nehrinin kiyisinda katildigi ayinlerde caldigi afrika muzigi tinilariyla bezeli ilk bestelerinin 1970'li yillarda mali radyosunda calinanlarini topladigi "radio mali" adli albumunde, sonraki yillarda cikardigi (ve onu uluslararasi arenada bir yildiz yapan) niafunke ve talking timbuktu'ya gore akustik gitar yogun kullanilmi$ ve daha bir "african" duruyor.. $ahsen talking timbuktu'dan daha bir zevk almi$ olmama ragmen yine de buyuk bir ustadan enfes afrika ezgilerini dinlemek isteyenler icin kacirilmamasi gereken bir albumdur radio mali..

  1939 dogumlu toure, gitari ve perkusyonlari ile halen dunyanin dort bir ko$esine afrika muzigini ta$imakla gorevli bir elci konumundadir..
 • kendisini methiyeleri okuyarak degil de bizzat kulagimla kesfettigim için çok mesudum. harika bir müzisyen ali farka toure, hele de diaraby adli parça insanin aklini basindan alir götürür.. öylesine gerçek ki bu söyledigim, hakkinda hiçbirsey bilmiyordum bu parçaya rast gelmeden önce. onca parça arasindan öylesine dikkatimi çekti ki o sakin haliyle.. harikulade anlar yasatti bana.
  (bkz: müzik dinleme tarifleri)
 • cheikh lo'nun, 11 mart darphane konserinde, seyircilerle birlikte adina bir dakika sessiz saygi durusunda bulundugu onemli muzisyen.
 • derdini mırıl mırıl anlatan, gereksiz tek bir note basmayan, insanı saran sarmalayan malili müzisyen. kendi yaptığı müziğe blues denmesinden hoşlanmayan ve otantik afrika müziği olduğunu iddia eden, meşhur olmak durumundan hoşlanmadığını defalarca belirten büyük gitar kişisi. amerikadaki köle sisteminin ağırlıklı olarak mali ve çevresinden beslendiği gözönüne alınırsa iddiası pek de yabana atılır görünmemektedir. afrikada bizdeki neşet ertaş gibi babadan oğula geçen halk ozanı geleneğine ters olarak afrika standartlarına göre orta üst sınıf bir ailenin müzisyen olmaya karar veren oğludur. çok güzel bir insandır ve de süper çalar. bu yıl içinde hakka yürümüştür.
 • denildiği gibi müslüman santana..ölmesi hasebiyle allah katında umarım bir değeri vardır yaptığı kaliteli işlerin,rahmet diliyorum.. diaraby 'nin yanı sıra timbarma ya da saygı duruşunu ihmal etmeyelim derim.
hesabın var mı? giriş yap