• galatasaray'ın kurucusu diyebileceğimiz bi adam, gs'de futbolculuk ve 14 yıl başkanlık yapmıştır. sembol bi insandır gayrı.
 • "amacimiz ingilizler gibi toplu halde oynamak, bir renge ve isme sahip olmak, turk olmayan takimlari yenmek" gibi onemli bir sozu 1 ekim 1905'te soyleyen tek imparator.
 • ali sami yen: '' 1 ekim 1905'te mektebin beşinci sınıfında edebiyat öğretmenimiz merhum mehmet ata bey'in dersi esnasında birkaç arkadaş başbaşa vererek galatasaray'da bir futbol kulübü kurmaya karar verdik. ''
 • galatasaray lisesinde okuduğu yıllarda bir edebiyat dersi sırasında kurmuştur galatasarayı.ilk maçlarını saint josephe karşı oynamışlardır.renkleri de önceleri kırmızı beyazmış.
 • ayrıca ilk başkanının soyadı "yen" emir kipiolan başka da bir takım yoktur dünyada.
 • en cok havalara uctugum, en cok takla attigim, en cok bagirdigim, en cok sigara ictigim, ara sira agladigim dunyanin en guzel futbol mabedi, evimiz. ayrica bugun bize gururlardan en buyugunu yasatan kurucumuz.
 • bir de ilk türk hakemi imis kendisi, aldığım istihbaratlar doğrultusunda.
 • sonradan yen soyadını alan ali sami bey, 20 mayıs 1886'da istanbulun kandilli semtinde doğdu. babası, ünlü edebiyatçılarımızdan şemsettin sami'ydi. galatasaray lisesi'nde okudu ve futbol oynadı. ali sami yen, sadece galatasaray kulübünün kurucusu olarak kalmadı aynı zamanda türk futbolunun önde gelen örgütleyicilerinden biri oldu.
  yen, 1923 yılında kurulan türkiye idman cemiyetleri ittifakı'nın kurucuları arasında yer aldı ve başkanlığını yaptı. 1924 paris olimpiyatlarına katılan türk kafilesinin başkanlığını yaptı. 1926-1931 yılları arasında türkiye milli olimpiyat komitesinin başkanlığı görevini yürüttü.
  galatasaray'da 1905-1918 arasında 13 yıl, 1925'te 1 yıl olmak üzere iki dönemde 14 yıl başkan olarak hizmet verdi.
  ali sami yen'in sarı kırmızılı kulübe önemli bir katkısı da galatasaray müzesinin kurulması oldu. 1905 yılında yönettiği moda-kadıköy karşılaşması nedeniyle, ali sami yen'in ilk türk hakem olabileceği de çeşitli kaynaklarda yazılıdır. mili takımın romanya ile yaptığı ilk maçta, teknik adam olarak takımın başında o vardı. bu görevi de bir süre yürütmüş, yani türk milli takımın ilk teknik direktörü olmuştur. türk spor tarihinin en seçkin kişilerinden biri olan ali sami yen feriköy mezarlığında toprağa verildi.
 • gelecekteki eski sokağımın ismi... çocukluk ve gençliğimin büyük bir kısmının geçtiği yer...
hesabın var mı? giriş yap