• joopun 1999 bashı femme parfumu, kokusu burberys weekendı anımsatır bana hep, kokunun ozunde de, shishesinde de elma havası vardır
  homme si de vardır (bkz: what about adam)
 • bette davisin margo channing rolüyle, new york film eleştirmenleri en iyi kadın oyuncu ödülünü aldığı 1950 yapımı film; ispanyol yönetmen pedro almodovarın annem hakkinda her sey ya da todo sobre mi madre o da olmazsa all about my mother adlı filminde alt-öykü olarak oynayan başyapıt.
 • steve vai'in fire garden albümünde yer alan bir parça...
 • joseph mankiewiczin 1950 yapimi filmi. bette davisin kadin hakkaten oynuya abicim ya dedirttigi filmde marilyn monroe hanim kardesimizin de ufak onemsiz bir rolu vardir henuz caylaktir. film tiyatro dunyasinin perde arkasi ana motifi uzerinden hareketle esas gerilim yasandigi kadinlar arasi rekabetin dunyasina yumusak bir dalis yapar. filmin hem yonetmeni hem de senaristi olan mankiewicz adam akilli kendini ispat eder. daha sonra sinema tarihinin en buyuk butceli en olayli filmlerinden olan cleopatra da dahil basaridan basariya kosar, gol olur yagar. hem senaryo anlaminda hem sinema dili anlaminda cigir acan bu film, bugun gunumuzde bir mihenk tasi degilse nedir?
 • filmde margo channing'in kariyerini tehdit eden eve harrington rolunu goturen anne baxter da ilahelesir. 1950 yilinin oscar adaylari arasinda en iyi kadin oyuncu dalinda hem bette davis hem de anne baxter'in adayliklari vardir. eve harrington icin "genc bir bayan, ama aslinda tiyatro kadar yasli bir bayan" tanimi kullanilir filmde. kapak kizi eve ve bilge bayan channing film boyunca bir tiyatrodaymis gibi hissetmemize sebep olurlar. film mary orr'nu the wisdom of eve oyunundan uyarlanmistir.
 • almodovar ayrica la mala educacionda da juan karakteriyle filme gonderme yapmaktadir.
 • altmetininde derin mi derin bir liberalizm eleştirisi yatan, anlaticiligin el degistirdigi, zamansal olarak kaydirmali, oyku olarak dairesel niteliklere sahip bir saheser.
 • margo channing rolü için önce claudette colbert ile anlaşılmış, ancak colbert o sırada çektiği film three came home'u setinde sakatlanınca, bette davis rolü kapmış. bu hikaye, filmin senaryosunu bir ölçüde andırmıyor değil. bette davies olmadan bu film yeterince güçlü olur muydu bilinmez. dvd'sinde şu bilgi de veriliyor: bette davis film çekimleri sırasında rol arkadaşı gary merrill'e aşık olmuş ve ikili evlenmişler.
  filmin bence en hoş sürprizlerinden biri o yıl yardımcı kadın oyuncu oscarına da aday olan thelma ritter'ın varlığı. channing bitchy ise ritter'ın oynadığı karakter birdie coonan da hiç laf altında kalmayan, hazır cevap ve iğneleyici diyaloglarıyla, neredeyse göründüğü sahnelerde rol çalıyor. biraz atilla dorsay'vari oldu. kusura bakmayın.
 • 1950 yapimi muhtesem bir filmdir.. alti oscar odulu almistir.. bette davis 'margo channing' karakteriyle filmde resmen oyunculuk dersi vermektetir.. butun karakterler resmen oya gibi islenmistir bu senaryoda.. mutlaka seyredilmesi gereken, sinemanin kultlerinden..

  margo -nefret ederim ucuz duygusalliktan!....... (margo hayranlarinin gereksiz yalaklanmalarina karsilik)
hesabın var mı? giriş yap