8022 entry daha
 • bitip çökmesinden çok endişe duyduğum ülkedir. milyonlarca karl-heinz, petra, florian refah içinde yaşamak için ülkemize göç edip sığınmacı olursa ev bulmak zorlaşabilir, her şeyin fiyatı artar, güçlü ülkemize bile sıkıntı yaratabilir ;(
 • "geçmişle yüzleş(eme)mek: almanya’da ne oluyor? (ı)" başlıklı yazısında volkan çıdam alman devleti ve ana akım medyasındaki israil karşıtı söylemlere karşı gelişen yasaklayıcı tonu analiz etmiş:

  https://birikimdergisi.com/…k-almanyada-ne-oluyor-i
 • işledikleri soykırımın insanlık vicdanında affı mümkün değil tabiki ama heralde affettirecek birşey varsa o da başka bir soykırımı engellenmeye çalışmalarıdır. ama bu salaklar bunu yapmak yerine soykırım yaptıklarının soykırım yapmalarına destek olarak kendilerini affettirmeye çalışıyorlar. sonunda ikimiz de aynı bokuz diyecek heralde
 • 2. kavimler göcü yasanacagi sebebiyle roma gibi cökecegini öngörmek cok da yanlis olmaz.

  roma cökmüs, avrupa/ almanya cökemez mi? gönül ister ki cökmesin ama dogudan ve güneyden aldigi göc ile cökmemesi imkansiz.
 • anabin
  bu siteden diploma denkliğinin olup olmadığına bakılabilir. bildiğim kadarıyla h+ eki olan diplomalar herhangi bir ek işlem olmadan tanınıyor.
 • h+ eki olan diplomalarin taninip taninmadigi hangi islem icin kullanacaginiza göre degisiklik gösterecektir.

  - is sözlesmeniz zaten var ise konsolosluk sadece h+ ile islem yapabilir
  - is arama sürecindeyseniz mesleki taninirlik alip is aramaniz gerekir ki ( daha avantajli olabilmek adina yoksa hicbir sey yapmadanda is arayabilirsiniz (bkz: ben) )bu h+ degildir. 200 euro basvuru ücreti olan eyaletten eyalete degisiklik gösterebilen yaklasik 4 haftalik bir sürectir ve türkiye´den de yapilabilir.
  - mühendis ve mimar gibi kendi mesleki kuruluslari/odalari olan meslekler icin yukarida ki ikisi de yeterli degildir. kendi odaniza kayitta tekrar mühendis/mimar olarak denklik yaptirmaniz gerekecektir.

  özetle lisans diplomasinin denkligi/taninmasi konusu aslinda cok genis bir sorudur. spesifik olarak nerede ihtiyaciniz oldugunu söylemezseniz ya cevap alamazsiniz ya da aldiginiz cevap sizi tatmin etmez.

  almanya´nin kötüye gitmedigini veya gitmeyecegini düsünenlerin yanildigini görmesi bence cok uzun sürmeyecek. maks. 10 yil icinde her yerden hissedilen bir degisiklik görülecegini düsünüyorum ki zaten gelismis ekonomiler icinde su an büyümeyen sanirim tek ekonomi almanya´dir.

  avrupanin lokomotifi düsük dogum orani, görece yasli nufüs ve yabanci entegrasyonuna gösterilen yüksek direnc sebebi ile kendi kendine zarar veriyor. farkinda olanlar var ama maalesef yeterli degil. bu türkiye´yi övme entarisi degildir.
 • her allahın günü yağmur yağan ülke
 • yeni bir siyasi oluşum ile kaderi tehlikeye giren ülke.

  geçtiğimiz hafta almanya’da yeni bir popülist parti ilan edildi. iran kökenli siyasetçi sahra wagenknecht önderliğindeki hareket zaten onun adıyla anılıyor ki bu, hareketin ne denli şahıs merkezli olduğunu gösteriyor. peki sahra wagenknecht kim de bu kadar yankı uyandırdı?

  alman siyasetinin en solunda yer alan die linke (sol parti) ve öncellerinde siyaset yapmış bir isim. linke döneminde partinin en sol hizbi olan kommunistische plattform (komünist platform) içinde yer alıyordu. avrupa parlamentosu mv, federal meclis mv ve federal mecliste parti eş grup başkanlığı gibi önemli konumlarda bulundu. kendisi hala federal mecliste milletvekilliği yapmakta.

  sol parti'yi yeterince sol olmamakla eleştiriyor ve diğer sol partiler spd (sosyal demokrat parti) ve die grünen (yeşiller) ile iş birliğine karşı çıkıyor. ancak kurduğu oluşumun çizgisi çoğu siyaset bilimci ve gazeteci tarafından otoriter, popülist, milliyetçi ve muhafazakar olarak tanımlanıyor. parti en başta sol parti ve yeşilleri hedefe koyuyor. ayrıca bu partilerin “normal insanlar” yerine “ucube insanlarla” ilgilendiğini iddia ediyor. elbette ucube derken en başta göçmenleri, feministleri ve lgbtqia+’ları kastettiğini anlıyoruz ki bu nefret söylemi içeriyor. nato'ya karşı. nato yerine rusya ile bir askeri ittifakı tercih ediyor, putin'e karşı tutumu oldukça sempatik. ayrıca venezuela'daki maduro yönetimini de olumlu karşılıyor.

  diğer tüm otoriterlik yanlısı olan "solcular" gibi söylemleri antisemtizm dolu, holokost anmasına katılmayı reddeden bir isim. skandallarından bir başkası, federal meclisteki putin rusyası yanlısı konuşmasının aşırı sağ afd (almanya için alternatif) sıralarından alkışlar toplaması sonucu yaşandı ve bunun üzerine kendi sosyalist partisinden birçok isim, bu utanç sonrası partiden istifa etti. kendisi aynı zamanda göçmen karşıtı. ülkedeki antifaşist grupların protestolarına uğramış birisi. ayrıca amerikan alt-right söylemlerini (mesela "sol liberal", “woke”) satın almayı seviyor. aşılama politikalarına ve yeşil dönüşüme de karşı. iklim krizine inandığı söylenemez. aynı diğer popülist aşırıcı gruplar gibi kendisinin ve takımının putin tarafından el altından desteklendiğini düşünmemek yüksek derece bir naiflik olur.

  parti içinde istenmeyen bir kişilikti, ihracı isteniyordu ve nihayetinde partiden ayrılıp kendi oluşumunu ilan etti. bu oluşumun, bsw - für vernunft und gerechtigkeit (bsw - akıl ve adalet için birlik, aslında wagenknecht ile ilişikli olduğu yeni ortaya çıktı sayılır. linke üyelerinin bir kısmının bsw’ya da üye olduğunun ve bsw’nun açılımın ("sahra wagenknecht için birlik") ortaya çıkması sonrası partide kriz çıktı. şimdi ise kartlarını daha açıktan oynamak zorunda. linke artık kamburundan kurtuldu ancak bir sonraki seçimde seçmeninin ne kadarını koruyabilecek ve ne kadar yeni seçmen kazanabilecek meçhul. anketler ise bu konuda iyimser değil.

  federal meclisteki 10 mv böylece bsw’yu temsil ediyor ancak hala linke sıralarında oturuyor. hareketin lideri wagenknecht olmakla birlikte şu anki başkanı mısır kökenli hukukçu amira mohamed ali. yakından tanıdığımız türkiye kökenli kürt siyasetçi, pkk ve pyd destekçisi sevim dağdelen de hareketin bir parçası. 10 vekilden 6’sının göçmen kökeni var. bu da göçmen karşıtı bir parti için hayli ironik bir durum.

  biraz da kişisel hayata girelim. aslında pek de kişisel değil çünkü bu durum herkesi ilgilendiriyor. sahra hanım önceleri bir iş adamıyla evliydi. şimdi de 80 yaşında ve epey zengin bir adamla, sol parti’nin eski genel başkanıyla evli, ki muhtemelen partide önünü açan kişi de kendisiydi. ikametgahları ise “sosyal adalet sarayı” olarak anılan bir tür köşk. çift, zengin olmalarının sosyalist olmalarıyla çelişmediğini belirtiyor. şimdiki eşi oskar lafontaine de skandal açıklamalarıyla meşhur bir isim. ifadelerine göre kendisi, bir nazi terimi olan “fremdarbeiter” terimini (yabancı işçiler) kullanıyor ve bu insanların (elbette türkiye kökenliler de hedefinde) alman işçilerine tehdit oluşturduğunu belirtiyor. oskar bey de geçen seneye kadar sol parti üyesiydi.

  alt-right afd'nin anormal yükselişi ve üstüne kdp/nsdap melezi bu partinin 2024’e kadar kurulmasıyla almanya tam anlamıyla kaos içine girebilir. zira bu oluşum modern dünyanın evrensel değerlerine karşı durmayı ilke ediniyor. her ne kadar şimdiye kadar müspet bir söz çıkmasa da afd ile koalisyon kurmak isteyeceklerini görmemek için saf olmak gerekir. afd tarafı kendisine ve olası partisine sempatisini şimdiden ifade etti. almanya mahkemeleri, afd'nin, tüm demokrasi karşıtı düşüncelerine rağmen, yüksek destek bulamadığı için kapatılmamasının tehdit oluşturmadığı kanısına varmıştı. şimdi afd anketlerde ikinci görünüyor ve bu olası partiyle birlikte %30'luk bir demokrasiye tehdit bloku oluşmuş oluyor.

  popülizme karşı artık bildiğimiz klasik öğretilerin ötesine geçmek gerekiyor ama sanırım bunu gören veya buna karşı eyleme geçmeye hazır fazla kişi yok. vesselam.

  not: bu entry, sahra wagenknecht başlığındaki iki entryimin sentezine eklemeler ve düzeltmeler getirilerek yazılmıştır.
 • ekşicilerin üstün siyasi bilgileriyle entry girdigi ülke. lan olm çok komiksiniz amk*

  gidin bir partiye üye olun, çabalayın baden württemberg meclis başkanı bile olursunuz. burada kendinizi heba etmeyin!

  yeşillere üye olun hersiki bilen olarak kesin alırlar! hatta cem benim hayırsız dayım olur deyin*
  https://www.gruene-landtag-bw.de/…on/sprecherinnen/
 • sahra wagenknecht hareketi bu ülkenin son umudu olabilir. gender dayatmasını ilkokul düzeyine indirmeye çalışan politikacılar alman sanayisinin içine etmiş durumda. yeşiller gibi bir parti iktidar ortağı ve açık kapı politikası ile ne kadar başıboş varsa almanya’nın sosyal sistemine kakalamaya devam ediyorlar.
84 entry daha
hesabın var mı? giriş yap