11104 entry daha
  • fed parasal daralmaya gittiğinde global bir durgunluk oluşması, parasal genişleme politikası uyguladığında da ticaretin büyüdüğü gözlemlenmesine rağmen, bu ülkenin ekonomik liderliğini kaybettiğini söylenmesi tezattır.

çin merkez bankasını kim sker.

tanım: yaşanılası topraklara sahip ve diğer coğrafyaları da yaşanılası kılmak için dünyaya lider olan devlet.
  • toplam isgucu piyasasini arttirmis olan ulkedir.

fakat dikkatli bakarsaniz genelde hizmet sektoru ve saatlik calisilan islerin sayisi artmis, sigortali saglam uzun soluklu islerin sayisi azalmistir.

sayin president biden bu isleri dunya liderinden, uzmanindan ogrendi elhamdulillah.
  • bu sene ekim-kasım ayları gibi hesap kitap noktasında mantıklı gelirse konut yatırımı yapmayı düşündüğüm ülke. 250 bin $'lık konut yatırımıyla tüm masraflar çıktıktan sonra aylık ne kadar kira geliri elde edebileceğimi merak ediyorum. daha önce 4 ay kadar yaşamışlığım vardı ama o dönem bu konularla pek ilgilenemedim.kira geliri açısından hangi bölge tercih edilmeli , müstakil ev mi yoksa apartman dairesi mi tercih edilmeli vb. konularda bilgiye ihtiyacım var bilenler varsa yeşillendirsinler lütfen.
  • 31.46 trilyon dolar borcu olup ve borc limitine yaklasmis olan devletler toplulugu.
    konu ile ilgili yasanin senatodan ve baskandan gecmesini bekliyoruz.
    para basmak aklillarina gelmiyorsa demek...

edit: avrasyaci demis ya (bkz: cemalzurafa) saka gibi, ulan ben daha avrasyaci ne demek onu bile bilmiyorum.
    31.46 trilyon dolarida ucu bana dokununca ogrendim. o da zaten kendi acikladiklari rakam, sanki ben uydurdum ac bak
    para yok, maas yok labi kapatiyoruz dedi adamlar. yoksa maasimi odedikleri surece gul gibi gecinip gidiyoruz.

sadece devlet degil ozel sektorde de var kriz, sadece silikon vadisinde 10k insani isten cikardilar.
  • sözcü gazetesi ekonomi yazarı ege cansen'in deyimi ile, esasında borcu sıfır olan ülkedir. çünkü kendi ulusal para birimleri, dünyanın en büyük rezerv parasıdır. bu parayı istediği gibi kontrol etme, değerini ve piyasadaki miktarını tayin etme hakkına sahipler. bu yüzden, abd'nin dolar cinsinden olan borçları üzerine çok tasa etmeye lüzum yoktur.
  • her yaşayan şey gibi bu devlette bir gün süper gücünü kaybedecek ama bu öyle 5-10 yıl içinde olacak diyen de kara cahildir.
  • devasa dış ticaret açığı nedeniyle borçları bir gün başına bela olacak ülke.. nitekim bunun emareleri dünyada neoliberal küresel anlayışın zayıflaması ve yerel ticaret ittifakların belirginleşmeye ve güçlenmeye başlanması ile kendini iyiden iyiye göstermektedir..

ekşideki küreselci tipleri çok da ciddiye almayın artık..
  • osmanli'dan amerika'ya gocun genelde gayrimuslimler tarafindan yapildigini biliyoruz. ozellikle lubnan, suriye dolaylarindan bircok hristiyan ve yahudi amerika'ya goc ediyor 19. yy sonlarinda. ancak musluman turklerden de cok ilginc bir goc hikayesi yasanmis ayni donemlerde.

harput'ta 19. yy sonlarinda amerikalilarin actigi misyoner okullari sayesinde bolge halki amerika kitasinin varligindan ve imkanlarindan haberdar olmus. bu misyoner okullarinda agirlikli olarak gayrimuslim cocuklari bulunsa da bir miktar muslumanin da egitim aldigi biliniyor.

bu vesileyle harput halki 19.yy sonlari 20.yy baslarinda akin akin amerika'ya goc etmis. o donemde vize, pasaport gerekmedigi icin evdekilerle vedalasan herkesin kendini amerika'ya atabildigi yillar. gidenlerin bir kismi tutunamadan donmus, bir kismi muhtemelen basit islerde calisarak para kazanmis ve bir kismi da hic donmeyerek hayata orada devam etmis. geri donenlerden biri olan halit amca ile trt 1977 yilinda bir roportaj bile yapmis.

halit amca american dream'i before it was cool iken yasamis halis bir anadolu delikanlisi olarak kazandigi paranin bir kismini cihan harbi doneminde osmanli'ya bagislamis. 10 sene kadar para biriktirdikten sonra turkiye'ye donup parsel parsel arsa kapatmis bir civanmert kendisi.

nasilsin sorusuna orrayt olarak donus yapan halit amca, amerika'da evlenmeme sebebini kadinlarin gavur olusuna bagliyor. dini butun bir amcamiz oldugu icin batinin ahlaksizligini orada birakip maddi imkanlarini alarak yurda donmus.

enteresan hayatlardan biri daha. kim bilir ne hikayeler vardir boyle gun yuzune cikamadan silinip giden.
  • misal mahallenin kabadayısının sana borcu var. ufak tefek ek borç, faizi falan derken toplam borç sürekli kabarıyor. nasıl tahsil edeceksin?

abd hava kuvvetlerinden sonra dünyanın en büyük hava kuvvetleri abd donanmasına ait. hangi ülke borcunu tahsil edebilir?
  • doktorları su içinde 1 milyon dolar kazanır evet..

çünkü en büyük soygunlar sağlık sektöründe dönüyor.
    komplo dediğiniz şeylerin çoğu gerçektir.
1936 entry daha
hesabın var mı? giriş yap