• i.ö 610-547
  dünyamızın belirsizden ortaya cikmis ve burada varolan pek cok dünyadan yalnizca 1 tane oldugunu sölemish.
 • miletoslu 2. filozof
 • ilk haritayi yapmış, dünyanın yuvarlak olduğunu söylemiş ilk adam..
 • thales'in sınırlı, belirlenmiş arkhesinden sonra neredeyse bütün felsefe tarihçileri apeiron'un bir ilerleme olduğu konusunda birleşirler. ayrıca bir de heisenberg'in (evet kendisi felsefeden de anlar:) yorumu vardır. apeiron kavramı 20. yüzyıl fiziğinin enerji kavramına çok benzer şeklinde. tartışmaya açıktır...
 • evrim teorisinin en ilkel şeklini ortaya atmıştır. ona göre ilk insanlar suda balıkların karnında yaşıyorlarmış sonra karaya çıkmışlar. bu varsayımı insanın küçükken yaşaması için olağanüstü bakım zorunluluğundan yola çıkarak kurmuş. bugün antropolojide halen tartışma konusu olması muhtemel?.
 • ilkcag doga felsefesinde cok banal bir soru olan evrenin anamaddesi nedir sorusuna herkes sudur topraktir hedehododur derken bu yuce filozof cikagelir... evren aperion adli sonsuz sinirsiz maddeden olusmustur der... ve bu degisik gorusunden dolayi baya ilgi gormustur...
 • yunan doğa filozofu. miletos'da doğmuş olan anaksimandros, astronominin kurucusu ve ilk kez bir kozmoloji ya da dünya üzerine sistematik felsefe görüşü getiren filozof olarak kabul edilmiştir. thales gibi dünya tarihinde ilk kez doğayı metafizik, mistik ya da mitolojik düşüncelere sapmadan, akılcı ve objektif bir yöntemle araştırmıştır. güneş ekseninin eğriliği, özellikle güneş saati gibi bir çok keşif ona mal edilir. bilinen ilk dünya haritasının onun yaptığı, göklerin kutupyıldızı etrafında döndüğünü onun belirttiği söylenir.

  thales'den sonra miletos okulunu yöneten, karadeniz kıyılarında, apollonia'da bir koloni kuran aniksimandros, evreni açıklamaya çalıştı ve onu sonsuz (apeiron) diye tanımladı. anaksimandros'un sonsuzu belirsiz bir maddedir; içinde çeşitli karşıtlar bulunur (soğuk ve sıcak, kuru ve yaş gibi). bu karşıtlar ancak ortaya çıktığı zaman birbirlerinden ayrılır. her doğumun karşıtların ayrılışı, her ölüm karşıtların sonsuzda birleşmesidir. anaksimandros'a göre insan balıktan gelir; çünkü balığın kökenini insanlarınkinden daha kolay açıklanabilmektedir. bu bakımdan anaksimandros, evrim kuramlarının öncülerinden sayılabilir.
 • düşüncelerini ve kuramlarını yazıyla da ifade etmiş ilk filozof. yazarının, doğa üzerine kuramlarını, görüşlerini ifade ettiği peri physis (doğa üstüne) isimli deneme yazmak, kendisinden sonra diğer doğa filozoflarına örnek olmuştur.
 • thales'in öğrencisi miletli filozof.
  her kara parçası sonunda bir su kenarında son bulur,thales bunun bütün yeryüzünün suyun üzerinde yüzdüğü anlamına geldiğini düşündü.anaksimandros şunu fark etti:eğer yeryüzünü su tutuyorsa,suyu da başka bir seyin tutması gerekir ve bu böyle sonsuza dek gider.bu durumda mantıksal olarak geriye gidebiliriz.anaksimandros, bu sorunu şöyle çözdü:"yeri tutan bir şey yoktur!"
  ona göre;yeryüzü boşlukta herşeyden eşit uzaklıkta ki bunun için şeklinin küresel olması gerekir,asılı durmaktaydı.ama dünyanın düz olduğu onun için bariz bi gerçekti,bundan dolayı dünyanın silindir şeklinde olduğunu düşünmüştür.
 • felsefe tarihine ilk soyut kavramı kazandıran filozoftur.

  (bkz: apeiron)
hesabın var mı? giriş yap