546 entry daha
  • "ve bir anarşist olmak için aynı zamanda anti-ableist olmanız ve nöroçeşitliliği desteklemeniz gerektiğini söylemeliyim.

[...] anarşizm, tahakküm araçlarından ve sürünün hayaletlerinden kurtarıcı, özümde hissettiğim bir şeydir ve bunun çoğunu otistik olmaya bağlıyorum. bir otistik olarak anarşizm, «ben olma» özgürlüğünü sunan şeydir. bir otistik olarak hiyerarşi bana tiksindirici geliyor. herhangi bir biçimde hiyerarşi, ben «engelli» bir insan olarak konuşulacağım, sınır dışı edileceğim ve devletin hegemonyasının gazabıyla yüzleşmek zorunda kalacağım anlamına geliyor. hiyerarşi, yıkımımın ideolojisinin yeniden üretimi anlamına gelir. nietzsche, yönetilmenin ölümcül bir trajedi olduğunu belirtti: «iyi ve kötü herkesin zehir içtiği yere devlet diyorum; devlet, herkesin, iyilerin ve kötülerin kendilerini kaybettiği yer; herkesin yavaş intiharına <<hayat» dendiği eyalettir.>> hiyerarşi, nörotipikliğin tercih edildiği ve bu nedenle nörodiverjansın (nöroçeşitli insanların) bastırıldığı anlamına gelir. hiyerarşi, yöneticilerin sanki arkadaşlarımmış gibi benim çıkarlarım doğrultusunda hareket ediyormuş gibi davranması anlamına gelir. nietzsche'nin devlet hakkında yazdığı şey, autism speaks hakkında söylenebileceklere benzer: «soğukkanlılıkla yalan söyler... ve ağzından şu yalan sürünür: 'ben, devlet, halkım.'» devlet, alistik (allistic - otistik olmayan) kişiler, hiyerarşi.. . bunların hiçbiri otistiklerin yaşamını doğrulayamaz.

[...] anarşizm sadece politik bir ideoloji değil, aynı zamanda bir felsefedir. otistik olmak, birinin ne zaman kendi şeridinde kalması gerektiğini anlama yeteneğimi geliştirdi. otistik olmak, ezilen halkların gerçek deneyiminin önemini bana açıkça gösterdi. otistik olmak, kendini özgürleştirmenin önemini açıklığa kavuşturdu. fakir, güçsüz, otistik ve engelli olmak, kesişimselliği çok açık hale getirdi. her yerde baskı ve boyun eğdirme var. otistik olmak beni büyük bir anarşist yaptı, anarşizm otistik olarak özgür hissetmemi sağladı ve anarşist felsefe ise kaos yerine zihnime yapı kazandırdı."

riley olson, anarcho-autism - anarchism & autism acceptance, 76 ve 106-107. sayfa
  • demokratik devlet, anarşistler açısından bir çelişkidir. devlet gerçekten katılımcı değil, daha ziyade bazılarının yönettiği ve diğerlerinin yönetildiği bir yönetişim sistemidir. hiyerarşik kurumlardan ve seçilmiş veya başka bir şekilde (tüm toplum yerine) birkaçının bağlayıcı kıldığı güç ilişkilerinden oluşur, geri kalanımız için değer yüklü kararlar alır ve bu kararları doğrudan veya altında yatan şiddet tehdidiyle uygular. kendimizi devlet olmadan yönetmek için, anarşistler, daha fazla sayıda insanla diyalog, müzakere ve uzlaşmaya girmeleri için doğrudan demokratik meclisleri (yani meclisten herkesin belirli görüşlerini ve oylarını getirmeleri gerekir) ve derhal geri çağrılabilir delegeleri (seçilen ve ardından kendi kararlarını veren »temsilciler» değil) önerirler.

örneğin, anarşistler, senatörleri ve temsilcileri seçmek yerine, toplumumuzda ortaya çıkan çeşitli meselelerle ilgili olarak doğrudan tartışmak, tartışmak ve diyalog kurmak için belki de 200-400 kişilik mahalle meclisleri önermektedir. mahalle kümeleri, her konuda belirli oylarla yetkilendirilmiş delegelerini alt-bölgesel meclisler, bölgesel meclisler ve küresel bir meclis için aynısını yapmak üzere gönderebilirler. bu dört doğrudan demokratik meclis seviyesinden her biri yaklaşık 300 kişi olsaydı, 8.1 milyar insanın doğrudan demokratik öz yönetimine sahip olabilirdi.

bu, bilimsel araştırma geliştirmek, sağlık hizmetlerini koordine etmek veya nüfusu eğitmekle görevli idari kurumlara karşı olacağımız anlamına mı geliyor? tabiî ki değil. ancak, bu tür ajansları yöneten ve manipüle eden elit kontrol sistemi ortadan kaldırılacaktır. bunun yerine, bu ajanslar, meclislerimiz ve yetkilendirilmiş delegelerden oluşan konseylerimiz aracılığıyla aşağıdan yukarıya sorumlu olacak ve yukarıdan aşağıya hükümet kontrolüne yönelik girişimlere rağmen günümüzde birçok dernek ve ajansın çalıştığı gibi kendi alanlarında aktif olanlar arasında gönüllü işbirliği ile doldurulacaktır.
18 entry daha
hesabın var mı? giriş yap