• rootlamak seklinde kullanilir.

  tam cevirisi, koklemek, tam olmayan cevirisi ise cihazin kontrolunu ele almak. normalde bir cihaz aldiginizda cihazin bazi klasorlerine erisiminiz yoktur. ornegin windows'ta gidip windows klasorunu silebilir misiniz? eskiden silebiliyordunuz, windows boyle de mal bir isletim sistemi iste. tovbe tovbe... artik silemiyorsunuzdur umarim. neyse aslinda silemiyor olmaniz ideal. bu yuzden android'de de cihazin sadece sdcard klasoru yani harici ve dahili diskiyle oynayabilirsiniz, bu diger klasorlere ise dokunamazsiniz. telefonu rootladiginizda ise her yere erisim, mudahale yetkiniz oluyor. (bkz: android root)

  edit: rootlayinca telefondaki bilgiler silinir mi: aletin ne olduguna bagli. bazi aletleri rootlarken gorunurde hicbirsey degismiyor, bazilarinda ise rootlamak icin tum bilgileri gozden cikarmak gerekiyor. xda-developers'ta aletinizin rootlama talimatlarinda yazarlar genelde. ama en iyisi, sdcard, rehber vs. hepsini rootlamadan once yedeklemek. rehberi yedeklemenin en kolay yolu google contacts. sim'deki ve aletteki tum contactlari google hesabina import edin, boylece contactlari asla kaybetmezsiniz.
 • türkiye'deki android kullanıcılarının %90'ının "ay garanti dışı kalııır!1!11" diye yapmaktan çekindiği güzellik. bu kadar takan da herhalde bir bizim millet vardır. donanımhaber'deki android forumlarında her iki sorudan birisi "garanti bozulur mu?" olmuş. adam telefonunda yer yetmediğinden şikayet ediyor, link2sd gibi programlar önerilince de "garanti!!!" diyor. ulan yemişim garantisini, demirden korkuyorsanız trene binmeyin o zaman. kihkih.
 • çok şey değiştirebilir.
  ilk önce bu android yazılım hakkında geniş bilgi edinin.
  misal: rootlamak, root yapmak nedir? recovery nedir? kernel nedir? rom nedir? bu işlemler hangi sıra ile yapılır ve neyi değiştirir?
  sonra telefonunuza uygun romlar recoveryler kerneller neler onları bulun.
  xda-developers orta düzeyde bilgiye sahip olduğunuzda size root işleminde yardımcı olabilecek bir forumdur. harika bir forumdur.

  ilk adım benden. rootlamak demek, super user olmak yani admin olarak telefonu kullanmaktır. bu sayede dizginler elinizde olur yani. bilinenin aksine de, telefon şirketleri buna destek verir. korkulacak bir şey değildir.
  rootlama işlemi sonrası, custom olarak istediğini şekilde telefonu şekillendirebilir, hızlandırabilir veya görselliğini arttırabilirsiniz. unattended windows gibi yani.
 • android forumlarinda , kameram calismiyor, reset atiyor, donuyor, wireless çalışmıyor, karsiya ses gitmiyor, gps fail vs bir cok arizali beyanlarin sebebi. bunu yapanlarin en buyuk amaci arka plan ram kullanimini azaltmak yada touchwiz i degistirebilmek. gozden dusmus telefonunuz haric yuklemeyin tavsiyesi verilebilir. arastirmak icin forum sayfalarindaki binlerce sikayete goz atin.
 • sözlükte bir arkadaşın dediğine göre büyük göğüslü android anlamına gelen özellik. rootsuz telefon memesiz kadına benzermiş..
 • xda-developers da ingilizce bilmeseniz bile kendi telefonunuzun ya da tabletinizin bölümüne girdiğinizde oldukça açık bir şekilde anlayabileceğiz işlem ,işin kolayına kaçmadan sadece 10 dakikada forumda ki başlıklara bakarak root yapabilirsiniz youtube üzerinden root videoları izleyebilirsiniz .
 • bizim milletteki ya telefona bir şey olursa korkusunun çok yerinde olduğu işlemdir. aslında android'e özel bir kavram olmayıp, linux işletim sistemine ait genel bir kavramdır. işletim sisteminin en yetkili kullanıcısı olmak anlamına gelir ki, bu en yetkili kavramı "işletim sisteminin kendisini silecek kadar" yetkiyi içerir.

  bu işlerden çok iyi anlamıyorsanız, dikkatli olunuz. root yetkisi isteyen her programa bu yetkiyi vermeyiniz.

  (bkz: bu işlerden anlamak)
 • kingo android root programı kullanılarak gerçekleştirilebilecek olan işlemdir. kingo android root, android cihazlar için root işlemi hakkında fazla bilgisi olmayanlar için geliştirilmiş otomatik root yazılımıdır.

  türkçe açıklama
  indirme sayfası
  desteklenen cihazların tam listesi
hesabın var mı? giriş yap