• bir gün, bademciklerini aldırmak niyetiyle gittigi doktor, uvulasını da alınca enteresan bir vokal stiline kavuşan, ballıların ballısı, sarı saçlı, bembeyaz tenli caz şarkıcısı. dans ederek atıldıgı sahne hayatını daha sonra şarkıcılıga kayarak sürdüren miss o'day, çok geçmeden gene krupa tarafından keşfedilir ve let me off uptown isimli şeysi üç haftada milyonlar satar. kendisi giderek ünlenir, enteresan işlere imza atar, çogu caz şarkıcısı gibi alkol ve uyuşturucu batagından paçasını kurtaramaz. hatta bunlar yetmez, bir ara hapislere bile düşer. yine de kaydettigi bir sürü caz standardı ve muhteşem scat yetenegi ile beyaz caz vokalistleri arasında ilk akla gelen isimlerden biridir.
    cole porter'ın i love you'sunu pek güzel söyler, love me or leave me, tea for two, bewitched de söylemiş oldugu standartlardan bazılarıdır.
  • miles davis ile hatırlanan 'cool jazz' ekolünün vokaldeki temsilcilerindendir kendisi. konuşur gibi söyler. kadın 90'ına merdiven dayadı ve hala şarkı söylüyor. (bkz: helal). web sitesi : www.anitaoday.com
  • 1948 yılında, caz piyasisti count basie ile o zamana kadar kariyerinde geldiği en üst noktaya erişen, 1952 yılında marijuana bulundurmaktan tutuklanan ancak suçsuz bulunan, 1953 yılında bu sefer eroin bulundurmaktan tutuklanan ve 6 ay hapse mahkum olan cazcı.
hesabın var mı? giriş yap