• yildirimin hazır olmayan timur ordusuna aniden saldırmayıp savaşın düzlüğe geçmesine izin vererek taktik hatası yaptığı söylenir... ayrıca osmanlı ordusundaki bazı beyler de moğolların tarafına geçmiş rivayete göre... bu savaştan sonra timur osmanlı devletini kesmiş parçalamış sağa sola dağıtımıştır... (bkz: fetret devri) ama sonuçta ne olmuştur? timur devleti osmanlı kadar yaşayamamıştır... demekki uzun vadede osmanlı kazanmış...
 • yildirim'in en buyuk hatasi, kendi devletinin o sirada timur'un devleti kadar guclu olmadigini unutup, onunla arasindaki diplomasiyi yeteri kadar iyi tutmaya ozen gostermemesidir .

  sava$ sonunda timur osmanli'nin bayagi bir topragini almi$, anadolu beyliklerine kaybettikleri topraklari geri vermi$tir . ancak osmanli'nin en ustun yonlerinden biri sayilacak devlet kurmadaki yetenekleri ve bundan dolayi orgutlerinin saglamligi sayesinde bu yeniden kurulan anadolu beylikleri tutunamami$lardir . timur da daha sonra geri cekildiginden fetret devri gecebileceginden daha kolay gecmi$tir .
 • ankara usulu selamlama (bkz: ça va).
 • 1402 tarihi'nde vuku bulmu$, osmanli devleti'ni $ok etmi$tir. osmanli devleti spy yemi$, tanya girmi$, weather atilmi$ bir rus base'i gibi olmu$tur.
  (bkz: red alert 2) (bkz: red alert)
 • timur'un fil birliğine komuta eden esenboğa isimli bir komutanmış. savaş esnasında savaş alanını sis basmış ve sislerin arasından tank gibi fillerle esenboğanın birliği osmanlı ordusu üzerine kabus gibi çökünce atlar ürkmüş, süvarilerin ödleri bişeylerine karışmış ve malum son gelmiş. o komutanın anısına o alanın ismi şu an esenboğadır. bir havaalanı vardır ve sık sık sis olmaktadır.
 • savaştan sonra timur ne yapayım da şu yıldırımı daha da rezil edeyim diye düşünmüş, aklına yıldırım bayezidin karısını oynatmak gelmiştir.
  o zamandan sonra padişahlar evlendikleri kadınların bir zayıf nokta olduğunu düşünüp evlenmemeye başlamışlardır.
 • timurun ankara savaşındaki amacı doğu (çin) seferine kalkışmadan önce batı sınırlarını güvenlik altına almak istemesidir. keza başarılı da olmuştur. bundaki sebep osmanlı ordusunda yan kuvvetler olarak isimlendirilen anadolu beyliklerinden toplama askerlerin daha önce anlaşıldığı üzere timurun saflarına geçmek sureti ile osmanlı devletine ihanet etmesidir.
 • gerçek ismi "ankara meydan savaşı" olan savaş.!
  (bkz: live in peace)
 • bu savaş ile ilgili detaylı bir eser okumak isteyenlere namık doymuş'un "zafer vaat etmeyen topraklar" adlı eserini tavsiye ediyorum. kitap geçen ay piyasaya çıktı. 258 sf.
 • çubuk ovasında yapılmış savaştır. osmanlı ordusunda bulunan kara tatarlar, savaş sırasında timur'un saflarına katılmış, yine osmanlıların yanında savaşa katılan sırp prensinin takviye birliklerinin cansiperane dövüşü, timur tarafından dahi takdirle karşılanmıştır.
hesabın var mı? giriş yap