• dünyanın en soguk ve en rüzgarlı yeridir. yaz ve kış mevsimleri arasnda yüzölçümü inanılmaz şekilde değişir. yüzlerce kilometrelik buzullar oluşur.
  imparator pengueninin, bu, dünyanın en zor şartlarında yaşadıkları görülür. fakat güçlü rüzgardan en az şekilde etkilenmek için hep bir arada birbirlerine yaslanarak dururlar ve periyodik olarak yer değiştirirler.
  ayrıca şapkalı penguenler vardır fakat bu penguenler kışı denizde geçirirler. bazen dinlenmek için ise buz parçalarına çıktıkları görülür.
  havalar ısınıp buzullar ve buz dağları erirken müthiş manzaralar ortaya çıkar. insan kendini o sulara atmak ister fakat o suyun da buzlu su olduğu unutulmamalıdır.
  mink balinasi ile kambur balina yaz aylarında antartika sahillerine gelirler. bu hayvanlar kril sürüleri için gelirler. bazı sürülerde sayıları milyonları bulabilir. kambur balinalar tek bir ağız hareketiyle on binlercesini yutabilir ve 24 saatte 2 ton kril yiyebilirler.
 • antartikanin o buzlu kutlesinin altinda dunyanin %10 u kadar kara parcasi bulunur ki bu kara parcalari takim adalar seklindedir.
 • uluslar arası kodu 672 olan ülke
 • ulke olmayan ve topraklari (buzlari) hicbir ulkeye bagli olmayan, dunyadaki tatli suyun %90'ini barindiran kita..

  dilden bu sekilde yuvarlansa da turkce'de antarktika diye yazilmasi lazim..
 • dünyanın güney kutup dairesi içindeki anakaraya verilen addır. yunanca kökenli bir kelime olup "arktika'nın zıttı" anlamına gelmektedir. (bkz: arktika) ortalama 4000 m kalınlığında bir buz tabakası ile kaplı bir kara parçasıdır. toprakları daha önce büyük britanya, abd, sscb, avustralya, arjantin ve yeni zelanda gibi ülkeler tarafından paylaşılmıştır. fakat şu anda herhangi bir ülkenin hukuki bir hak iddiası yoktur.
 • 1959 yilinda imzalanmis bir anlasmaya gore bu kita uzerinde arastirma disinda hic bir aktivite yapilamaz.
  bu anlasma 50 yilliktir, yani 6 yil sonra bitecektir. ama ozonun delik olmasi, kuresel isinma ve oteki cevre problemlerinin son yillarda gosterdigi artistan dolayi muhtemelen 2009'dan sonra da bu kitaya pek el surulmeyecektir.
  ayrica her mevsimde gidilmesi tehlikeli olan bir kitadir. kisin asiri soguk olmasi, yazin ise uzerindeki delik ozon tabakasindan gunesin uv isinlarina surekli maruz kalmasi ve bunun cilt kanseri riskini arttirmasi
  esas sebepleridir.
  (bkz: amundsen)
 • (bkz: 00672)
 • arktic kelimsesi, büyük ayı takım yıldızına atfenyunanca "ayı" anlamında arkuda kelimesinden türetilmiştir.
 • (bkz: my antarctica)
hesabın var mı? giriş yap