• copolla'nin joseph conrad ın heart of darkness kitabından uyarlama vietnam filmi, görüntüleri aşmış, tam bir yönetmen filmi. çekimi 6 hafta yerine 16 ay sürmüş, intihar raddesine gelmiş herkes. izlediğim en iyi vietnam filmi. saygı ile eğildim önünde.
 • kafikada mecvut yanılmıyorsam, heralde artık ordan başka biyerde görülmez...
 • sinema dergisinin haziran sayısında "olaylı setler" diye bi yazı wardı da, orda en olaylı set olarak bu filmin setini göstermişlerdi. 12 milyon $ bütçesi olan film, 40 milyon $'a malolmuş.

  bi de bu martin sheen amca kalp krizi başarmış, ölüyomuş... demişler ki;
  - kopola baba, bu martin öldü, napıyoruz...
  demiş ki;
  - ben öldü diyene kadar, o ölü olamaz aslanım...

  bi de koppola'nın kolik olduğunu, ayyaş halde çamurlarda süründüğünü, önüne gelen karıya yazdığını, hatta bununla kalmadığı imâ ediliyor.
 • francis ford coppola'nın bu filmi, bir kült olarak sinema tarihine geçmiş, ismi, sahneleri, konusu bir çok muhabbete ve temaya kaynak olmuştur, türkiye'de kiyamet diye bilinir...

  filipinler'de çekilen film'e çawuş willard rolü için önce harvey keitel seçilmiş, 1 aylık çekimlerden sonra coppola keitel'le tartışıp onu kovmuş yerine martin sheen'i almış ve onu da böylelikle sinema tarihinin en önemli rollerinden birinde oynatarak adam etmiştir.

  çekimlerin yapıldığı bölgede amarkan donanmasının da tatil yapıyor olmasından dolayı ortalık bayağı karışmış... herkes habire kafa çekiyormuş, oyuncular sarhoş geziyorlarmış ortalıkta, hatta coppola'nın ofisinin alt katı genelevmiş, kopola'da pompacının hasıymış o aralar... marlon brando'da filmde albay kurtz rolüyle dimağ uçuran sapık bir portre çizmiştir.
 • filmin 3,5 saatlik yeniden montajlanmis versiyonu cannes film festivalinde oynadi, daha bile muthis oldugu soylendi. bekleyelim gelir belki. mutlu oluruz.
 • joseph conrad'ın heart of darkness kitabının bir uyarlaması olduğunu belirtmiş idik. heart of darkness colonization döneminde deniz ticareti backgroundunda geçerken apocalypse now, setting'i vietnam savaşına taşıyan çok başarılı bir uyarlama olmuş. o kadar iyi uyarlanır yani.o derece.

  vietnam ortamını her zamanki çayır çimen ağaçlar yerine karanlık bir nehri kullanarak çok sürreal görüntülerle vermişler biz izleyiciye, açıklamaya gerek duymayan yönetmen tavrı copolla'ya pek yakışmış, film daha ilk sahneleri ile kült olmak için çekilmiş gibi.

  martin sheen'in depresif ötesi ruh hastası oyunculuğunu görünce anlıyoruz ki boynuz* kulağı her zaman geçemiyor. ayrıca başrollerdeki marlon brando, robert duvall ve denis hopper'ın yanında yan rollerde "morpheus" laurence fishburn'ün 15 yaşında tüyü bitmemiş yetim halini, karizma harrison ford'un muhasebeci kılıklı emireri tiplemesini görmek de mümkün.

  film aynı zamanda t s eliot'un "hollow men" isimli şiirinin bir kısmını da içeriyor. t s eliot, conrad'ın romanını okuduktan sonra yazmıştır bu şiiri, şiirin giriş kısmında, başlıktan sonra da "mistah kurtz-he dead." cümlesi alıntılanmıştır, gemideki zenci miço bay kurtz'ün ölüm haberini bu cümleyle vermektedir. "hollow men", heart of darkness ve apocalypse now, her biri farklı türden ve farklı sanatçıların elinden çıkma eserler olmalarına rağmen neredeyse bir üçleme olacak kadar yakın eserlerdir. colconel kurtz'ün yinelediği "the horror, the horror" kelimelerinin hamlet'de, hamlet'in babasının hayaletine ait bir replik olduğunu da unutmayalım.

  marlon brando, haftalarca geç kalarak sete geldiğinde kafası 0 traşlıymış, 20 kilo fazlası varmış. özellikle yüzünün fazla ışıkta aydınlıkta çekilmesine izin vermemiş, ayrıntılı görüntü aldırmamış, copolla'ya ayrı dert olmuş. fakat brando'nun filmdeki her karesi hafızamız için şenlik, demi-god'lar gibi bakmış gölgelerin arasından.

  filmin vietnam ve kurtz'ün karargahı bölümleri filipinler'de çekilmiş, kurulan dev set kanunlar sebebiyle çekim bitiminde yıkılmak durumundaymış, seti dinamitle yıkıp her saniyesini filme almışlar. copolla bu footage'ı kullanıp kullanmamakta kararsızmış, fakat filmin en sonunda vermek istediği mesaj görüldüğü de üzere "savaşsız, silahsız dünya" olduğu için willard hava kuvvetlerini çağırmazdı, bu filme ters düşerdi demiş ve bu yıkım görüntülerini kullanmamış. bu görüntüleri haspel kader gören basın ise filmin iki farklı sonu olduğunu yazmış. oysa yokmuş böyle bir şey.
 • unlu $afaktaki helikopter saldirisi sahnesinde calan eser wagner'in ride of the valkyries'idir . denecek denmi$ zaten ama, hakikaten cok iyi bir film . ayni zamanda adiyla kelime oyunu yapilarak carmageddon: carpocalypse now! oyununa isim kayincolugu yapmi$ zamaninda .
 • filmin giriş sahnesi bence gelmiş geçmiş en güzel girişlerden birisidir.herhangi bir doors parçası hiçbir filmde bu kadar etkileyici kullanılmamıştır.izlememiş olanlar için anlatmıyorum,ama hayranlıklarımı dile getirerekten bir yerden bulup izleyiniz bu başyapıtı diyorum.
hesabın var mı? giriş yap