• bakin arkadaslar acik secik soyluyorum bunu her kim yaptiysa annesini sikeyim. beni deli dana gibi saatlerce yollarda surundurup sonra da gidecegim adresle hic alakasi olmayan bir yere goturen mappin yapimcisini sikerim. 40 mil fark var lan ayiptir.
  • yılların apple kullanıcısı olaraktan google maps candır, evet. zamanında bir arkadaş ile ebesinin asya'sında bir adrese baktığımızda google maps bir yönde, maps ise google mapsin gösterdiği yer ile ayni uzaklıkta ama tam ters istikametine göstermişti ayni adresi. yazi tura attık, sansa google maps'in gösterdiği yere gittik ve otelimiz karşımızdaydi. iste o günden beri maps uygulamasını açmam, açtırmam. gaziantep'e kebap yemeğe gideceğiz diye yola çıkıp, izmir'e rakı baliğa gitmenin anlamı yok yani.
  • her sürümünde "herhalde artık olmuştur" deyip şans veriyorum ve her seferinde beni ciddi derecede hayal kırıklığına uğratıyor. az buz da değil.

mesela bir önceki sürümde navigasyonu bariz yanlıştı. sağa dönülecek yere "düz git u yap sola dön", dönüş olmayan şeritten döndürme gibi saçma sapan direktifler veriyordu.

ios 16'da o navigasyon problemlerini düzeltmişler. tekrar kullanayım dedim otoyolda ekran kapandı. kilidi açıyorum, tekrar kapanıyor. elimle dokunursam kapanmıyor. yani uygulama harita uygulaması olduğunu unuttu resmen, ekranı önce karartıp sonra komple kapatıyor. düzeltmeye çalışırken kaza yapmak işten değil. kimbilir neden saçmaladı, hiçbir mantığı yok.

yine waze'e geri döndüm. benim sadık yarim waze'dir.
  • google ana ussunde buyuk olasilikla espiriler havada ucusuyordur.
  • hayatınıza gizem katan ve kendinizi interstate 60'daymış gibi hissettiren uygulama. misal, geçen gün beyoğlu'nda var olmayan bir sokaktaydım.
  • dünya'nın canlı görüntüsü, daha apple maps ortaya çıkmadan önce; uzun yıllardır (yaklaşık bir 9 sene) google earth'ta olduğu için paniklemeye şaşırmaya gerek yok.

mac'ine google earth yüklemiş olanlar yıllardır buna canları sıkıldıkça açıp bakıyorlardı zaten.
  • sağ alttaki kıvrık sayfa ucuna tıklayınca çıkan sorun bildir ekranından adres düzeltme ya da konum ekleme gibi taleplerde bulunmak mümkün. adıyla arayıp bulamadığım yerleri ekleyip duruyorum. anladığım kadarıyla başkaları da bunu harıl harıl yapıyor çünkü semtime apple maps'te baktığımda her geçen gün yeni konumlar eklendiğini görüyorum. sonuçta google maps'e de biz ruh üflemiştik, unutulmasın.
  • flyover tour için devlettten izin gerektiği, bu izni alabilmek de bazı ülkelerde imkansıza yakın olduğu için bu özelliği her ülkede sunamayan uygulama.
  • birkaç ay sonra 2024 yılına gireceğiz ama bu merette hâlâ istanbul’un toplu taşıma bilgisini göremiyoruz. ulan bu şehir dünyanın en kalabalık şehirlerinden birisi, içinde 3 tane store’un var. kaliforniya’da uçan kuşun rotasını bile gösteriyorsunuz amk evlatları, biraz da götünüzü kaldırıp şu olaya el atın. tetiklendim yine gece gece
hesabın var mı? giriş yap