• abi bu fiyatlar nedir böyle. malum siteyi açıp ilk ilanı gördükten sonra kapatmak zorunda kalıyorum. sıralamayı artık en yeni ilanlar şeklinde değil de en düşük fiyatlar şeklinde değiştiriyorum. yahu aq tv programlarında bir kişi kalkıp bunu konuşmaz mı.
  • sadece ilk arabasını alacak olanları çıldırtan durum.

daha önce araç almış olanlar ikinci el bile olsa pahalıya okuttuğu için üstüne çok para koymadan bir üst modelini alabiliyorlar.

olan biz asgarilere oldu.
  • peynirin kilosu olmuş anasının dini arabaya çıldıracak hal mi kaldı , şahsen ben 10 yıllık aracımı bugün bakıma soktum 2600 tl bayıldım ekstralarla daha 10 yıl bineceğiz inşallah .şu an arabası varken değiştirmeye çalışan kerizdir gözümde .amörtisörleri yayları değiştirin sıfır gibi oluyor rotları falanda unutmayın oh mis, birde kuaför 500 tl sıfır kokusu bile geri dönüyor.
  • istediğin kadarıncı arabanı al herkesi çıldırtması gereken durum.

amına kodumunun piyasasından bir kere çıkarsan bir daha sattıgın değerde bir araba alamıyorsun araba dediğin teneke her hafta zamlanır mı amk?
  • bir tek ben mi çıldıracak, delirecek noktaya geliyorum? sorun bende mi acaba, her şey normal de bir tek ben mi böyleyim diye düşünmeye başladım artık. sorun bendeyse bir deyin ya. bir tek sen böylesin deyin de bileyim. galiba artık delirme noktasındayım. şöyle bir piyasaya bakayım diyorum elimdeki telefonu falan fırlatasım geliyor. arkadaş ben mi deliyim yoksa bu ülke insanı çok ciddi bir akıl tutulması mı yaşıyor? nasıl alıştırıldı insanlar buna? kendine ford focus alan bir tanıdıkla konuşuyorum, 292 bin tl'ye aldığını falan söylüyor. oldukça normal konuşuyor. ford focus lan ford focus ya. focus. bir tek bana mı anormal geliyor bu işler. keşke akıl sağlığımı kaybetmeden şu ülkeden kurtulabilsem.

edit: çok sayıda mesaj geldi, yalnız değilsin biz de aynı durumdayız diye. cevap veremediğim arkadaşlardan buradan özür diliyorum. çok sayıda mesajda da insanlar peynir, ekmek alamıyor ne arabası tarzında. arkadaş sen bu durumu peynire, ekmeğe indirgersen eğer, araba almayı lüks görürsen, önemli olanın peynir olduğunu düşünürsen daha çook binerler bizim tepemize. şu kafadan çıkmamız gerekiyor. araba almak lüks falan değil, sadece birileri tarafından halkın büyük bir bölümüne lüks hale getiriliyor. hayata yeni atılan, işine yeni başlamış insanlar için araba almak, ev almak hayalden başka bir şey değil artık bu ülkede. ama buna sesini yükseltmez ve peynir de zamlandı dersen eğer, yarın bir gün biri peynir alamıyorum çıldıracağım diye başlık açar. hangisi daha vahim?
  • sadece arabalar değil, her şeyin fiyatı çok fazla arttı. alım gücü düştü.
    yani fakirleştik ve fakirleşmeye devam ediyoruz.
    berbat bir haldeyiz.
    ancak şöyle de bir gerçek var, o arabaları alan bir kitle hala var.
    hatta eskiye göre daha bile kolay alıyorlar.
    çünkü mevduat sahibi olan yurdum insanının parası büyük ölçüde yabancı parada.
    bankada 500 bin doları olan adamın şu an 4 milyon tl si var. bir kaç yıl önce aynı para 3 milyon tl ediyordu.
    millet evde tv izleyip göt büyütürken, parasına para katıyor.
    olan bizim gibi namusuyla ay sonunu getirmeye çalışan maaşlı çalışanlara oluyor.
  • gerçekten artık aklımın hayalimin almadığı ve öngörülemez, günü gününe tutmayan fiyatlardır kendimden örnek verecek olursam:
    4 gün önce bir araç aldım sadece arabanın ötv'si yüzde 220 (3000 cc) idi yani aracın 2.2 katı kadar sadece ötv ödemiş oldum kdv gibi diğer kalemlere girmiyorum bile. aklıma geldikçe içimden küfrediyorum.
    27 ocak günü elektrikli bir araç aldım 5 gün sonra ötv'si yüzde 15'ten yüzde 60'a çıkarıldı.
    eskiden aldığım araçların faturaları hala daha duruyor arada açıp açıp bakıyorum kağıt mendil eşliğinde salya sümük ağlayasım geliyor desem yalan olmaz.
    ve üzülerek söylüyorum, ne yazık ki en kötüsünü görmedik daha dostlar. önümüzde daha çok yol var umalım da 500 bin tl'ye dacia alacak duruma düşmeyelim.
    edit:imla ve küçük bir değişiklik.
  • vazgeçtim artık fiyatlarına bile bakmıyorum. 2020 yılbaşı almaya niyetlendiğim ama elim biraz daha bollaşsın en fazla ne kadar artabilir ki olsun olsun 250.000 tl olsun dediğim 200.000 tl'lik araba yazın 350.bin tl'yi geçti şimdi ise 400 binin üzerinde. el mi yaman bey mi yaman alanı sitsinler diyerek 100 yıllık uykuya yattım. elbet bu ötv bir gün düşecek.
  • sabır gerektirir, ancak hayat da devam ediyor. içinden isyan ede ede kabullenmek durumunda kalıyor insan. eskiden olduğu fiyatları düşünmüyorsun, yurt dışındaki akranlarının bindiği araçlara gözlerini kapatıyorsun, ben böyle bir ülkede yaşıyorum yapacak bir şey yok diyorsun ve kabulleniyorsun.
  • valla bu sıralar beni çıldırttığı için hala almıyorum. iki sene önce 33 bin tl'ye sattığım ford fusion'a 70-90 bin arası fiyat çekiyorlar geçen gün baktım. 2006-2007 model arabadan bahsediyorum. abime geçen sene 63 bin liraya 2014 c4 aldık, şimdi 110-120 bin lira fiyat çekiliyor.
    bakın kaç yaşında arabalar bunlar. sıfır konusuna hiç girmiyorum bile!
    sadece araba da değil. hiçbir şeyin yanına yaklaşılmıyor. ama sorarsan enflasyon falan düşük, ımf'ye falan borç veriyoruz biz!

edit: bir de şöyle bir şey var: bir araba bakıyorsunuz aynı model, aynı marka, aynı yaş 50 bin tl'den 80-90 bin tl'ye fiyat çekiyor millet. bu nasıl bir iş anlamak mümkün değil. önceden bir adabı olurdu. x yaş arabada üç aşağı beş yukarı aynı fiyatlar yazılırdı. şimdi herkes birbirini silkmenin derdinde! galerici yalan dolanlarını bir kenara koyarsak binek alıp-satma yapanlar bile kırk yalanla mal çakma peşinde. millet olarak her anlamda ahlaki yozlaşma yaşadığımız gibi bu alanda da bayrağı önde taşıyoruz.
hesabın var mı? giriş yap