• bir rent a car şubesine gidip herhangi bir arabayı saat ya da gün ücreti karşılığında kullanma hakkı elde etme durumu*.
 • en ucuzunu bulma gayretleri sonucunda bela kiralamak ile esdeger hamle..
 • kesinlikle ciddi bir şirketle yapılması gerekir. özellikle son yıllarda bu iş ayağa düşmüştür, üç beş kuruş sermayesi olan kapıya rent a car tabelasını dikmiştir. bu sonradan türeme şirketler belki diğerlerine kıyasla daha ucuz kira bdeli alabilirler lakin o şirketten aldınığız araçla götünüze gireceklerin haddi hesabı yoktur.

  1- periyodik bakımları yapılmamıştır her an sorun çıkarabilirler.
  2- kiralık araçlar için özel bir kasko vardır eğer araç o sistemle kasko edilmediyse herhangi bir kazada hasar bedelini ödemek zorunda kalabilirsiniz, hasar bedelini ödemeseniz bile araçın tamirde geçirdiği günlere mukabil kira bedeli ödersiniz. kaskolar şahıs kaskosudur ve poliçede özel indirimler yapılmıştır (tek şöför, 15 yıl üzeri ehliyet vs.) kaza tutanağında şöför siz olacağınız için sigorta şirketi yaptığı bu indirimleri hasar bedeli üzerinden oranla size rücu ettirecektir.
  bu liste uzar gider daha. reklam yapmak gibi olmasın avis, budget, sixth gibi firmalardan şaşmayın.
 • yakın zamanda araba kiralamış biri olarak şunları söyleyebilirim:

  - kesinlikle birden çok firmaya fiyat sorun. iki kata varan fiyat farkları söz konusu olabiliyor.
  - istediğiniz her markayı bulacağınızı sanmayın. 30-40 firma gezmiş biri olarak söyleyebilirim ki çoğunlukla fiat ve ford marka arabalar bulunuyor.
  - firmalar genelde minimum 2 yıllık ehliyet istiyorlar ancak genelde yakın sürelerdeki ehliyetleri de kabul ediyorlar. mesela benimki 1 sene 8 aylıktı ve kabul ettiler.
  - eğer çalışmıyorsanız ya da sigortanız yoksa acaip belgeler isteyebiliyorlar. mesela ben öğrenciyim dedim memur veya emekli kefil istedi birisi. aynı yer işyeri adresi ve bordro da istedi ki suratına gülecektim nerdeyse. kiralamayı yaptığım firmaya da çalışıyorum diye salladım onlar da sadece işyeri adresi ve telefonunu aldılar.
  - bir günlüğüne kiralama yapan şirket hemen hiç yok. en az iki günlüğüne veriyor çoğu firma.
  - arabayı anladığım kadarıyla iki şekilde teslim ediyorlar: adrese veya firmada. bir tane firma sadece adrese teslim ediyoruz dedi ki bürosu bile olmayan fason bi yer olduğu hissine kapıldım vazgeçtim.
  - ben arabayı teslim aldığımda deposu dolu filan değildi, hatta benzin az uyarısı veriyordu.
  - kiralarken boş bir senet imzalarsınız. arabayı teslim aldıktan sonra senedi geri almayı unutmayın. en azından benim kiraladığım yerde böyleydi.
  - araba kiralamak görebildiğim kadarıyla biraz da şans işi. boktan firmaya denk gelip boktan arabayla sorun yaşayanları da, arabayı teslim sonrasında sorun çıkarıp klima tesisatını kiralayana değiştirteni de duydum. ben özellikle peugeot 206/307 modeli aradığım için sadece bir tane ufak firmada bulabildim ve mecburen tırsa tırsa kiraladım ancak şansıma gayet güzel firma çıktılar. firma dediğim de 2 kişiden ibaret. fiyatları ucuzdu, saçma sapan belgeler istemediler, teslimat sırasında da arabaya şöyle bir bakıp direkt devraldılar ki arabada benim yapıp yapmadığımdan emin olamadığım bir çizik vardı. sanıyorum benden öncekilerden kalan birşeydi, eh en azından bana yamamaya kalkmadılar.
  - araba kiralama firmalarını arıyorsanız http://www.ttrehber.gov.tr/ adresinde isim ile arama kısmında iş dalı kısmına oto kiralama yazıp aratınız.
 • dönem - yıl sonunda eve giderken iki üç kişi toplanıldığında (ideali ikidir fakat) çok mantıklı hale gelen ulaşım biçimi.. tek yönlü kiralamak oldukça mantıklıdır.. hatta örneğin intercity'de arabayı istanbulda teslim ederseniz tek yön ücreti de alınmaz.

  b sınıfı araçlar için 21 yaş ve 1 yıllık ehliyet ararlar..
 • bu konuda fikir edinmek isteyen kişiler http://www.kiralikaraba.com/ daki sitelere göz gezdirilebilir. hatta google vasıtasıyla erişilebilecek eli yüzü düzgün sitelere sahip firmalarla temasa geçilebilir.
 • sadece haftasonları araba kullanan biri iseniz araba almak yerine yapılması en mantıklı eylemdir.
  30 bin liralık 1.6 lt bir arabanın senelik size maliyeti 4000-5000 tl arasındadır. her haftasonu da arabayla biryere gitmem diyorsanız mis gibi kiralayın arabanızı ne bakımıyla ne vergisiyle kaskosuyla vs vs uğraşmayın. bozuldu mu ? bırakın arabayı hemen açın telefon kiraladığınız yere hem yeni araba gelsin hem de sıkıntı çekmeyin..

  özet masraflar...
  kasko + trafik 2000 tl
  vergi 600 tl
  yıllık bakım minimum 2000 tl
  görünmeyen tamir masrafları 1000 tl
 • son zamanlarda erkek arkadaşımla sıklıkla yaptığımız eylemdir. fakat dikkat edilmesi gereken şeyler de var. öncelikle arabadan anlayan biri değillim. hangi araba ne kadar yakar, seri midir değil midir pek bilmem. bizim amacımız çift sürücü olarak araba kiralamak, hem birlikte vakit geçirmek hem de benim direksiyonumu geliştirmek. önceki haftalarda araba kiraladığımız şirket öyle sanıyorum ki franchise şubeydi. baya kurumsal bir yer olduğunu tahmin ettiğimiz şirket aracı full depo teslim etti bizden alırken de petrole bizimle gelerek depoyu o şekilde doldurup teslim aldı. senet, sepet, kürek hiç bir şey istemedi. çift sürücü kiraladığımız araç ile ilgili tüm bilgiler verildi. ruhsat şirket üstüne kayıtlı olmaması beni biraz kıllandırsa da sözleşme falan olması içimi rahatlatan bir unsurdu. az evvel de dediğim gibi arabadan pek anlamasam da 2009 model dizel megan ı günlüğü 90 tl ye kiraladık.

  gel gelelim bugün sevgilim hundai getz i 100 tl ye kiraladı. hem de benim tabirimle merdiven altı sayılan bir yerden. şimdi bunu irdeleyelim. sevgilime kızgınlığımdan sormadım ama bir sözleşme imzalayıp imzalamadığını bilmiyorum da boş senet imzalamış. hadi bu bir nebze kabul edilebilir ama vizesiz araç verilmiş ve 'abi ya mümkünse polis olmayan yerlerde kullan ' diye öğütlenmiş. ruhsat yine şahıs üzerine ve kiralamacı tarafından ikinci öğüt ' abi çevirme, kaza, maza olursa arabayı emanet aldık diye söyleyiverin.' olmuş.yarın allah korusun bir kazaya karışırsak sikerterek bizden kaza bedelini alır bu adamlar gibi geliyor bana.

  şimdi neden kendimle ilgili hikayeyi sizinle paylaştım. şöyle ki;

  kurumsal yerler ya da ne bileyim şehrinizde adı sanı bilinen yerler her zaman daha güvenlidir. araçları ' kiralık oto' olarak özel sigortaya sahiptir. herhangi bir kaza durumunda, çalınma durumunda, anahtar kaybı vbb gibi durumlarda hem hizmet alıp, hem para ödeyip, hem de bir sürü bok püsür ile uğraşmaz senetinizin peşine düşmezsiniz. içiniz rahat eder. elbet trafiğe çıkarken aman kaza yapayım diye çıkmıyorsunuz ama kıçınızı da sağlama almak istiyor insan.

  ikincisine gelince. şu merdiven altı tabir ettiğime. ben yarın bu aracı şehir içinde kullanacağım ama uzun yola da gidebilirdim elbet. ne bileyim polis beni adıyaman da çevirse ve aracı çekse ne bok yiyeceğim acaba. hani bir şey olmaz diyerek böyle yerlerle iş yapmamak en doğrusu sanırım.

  bir de bu konularda titiz ve evhamlı iseniz başkasına işinizi bırakmayın. bu sevgiliniz bile olsa.

  ayrıca yarın bir polis çevirsin, ilk söyleyeceğim komserim biz bu arabayı kiraladık olacak:d
 • ispanya'da sudan ucuz olan hadise. 12 gün için son model bir araca hepi topu 115 € ödersiniz. dolu depo alıp boş depo vermek şartı ile. neymiş trenle ülke gezmeler filan. aklı olan ispanya'da araba kiralar mirim!

  edit: (bkz: ispanya'da araba kiralamak)
hesabın var mı? giriş yap