• bellonaya gazetelere boy boy "ismimize aldanmayın, allah bin türlü belamızı versin ki kayseri firmasıyız" minvalinden ilanlar verdiren havaydı, aklımda kalmış. hey gidi hey.
 • nerde o eski günler dedirten havadır.
 • havaalanından gelen juventus otobüsünün yoğun bir polis korteji ile ilerlediğini hayal meyal hatırlıyorum televizyonlardan. böyle olaylar da hep bu şikecilere denk geliyor sanki; bir keresinde de sanırım terör nedeniyle maçı başka ülkeye aldırmışlardı, westfalenstadion'da çakmıştık arkadaşlara.
 • ıtalyan marka bir motosikletini yakan bir genç haberlerde dönüp dönüp gosterilirdi. bu ve buna benzer sürü ile anlamsız, mantıksız hareketler silsilesi vardı.

  devam eden süreçte kenya'dan getirilen, bebek kanıyla beslenen terörist için gazetenin birinde pkk kısaltmasına ithafen paket kenya'da kapatıldı başlığı var hafizamda kalan.
 • öğretmenler günü için annem babama hediye kravat bakarken, adını şu anda hatırlamadığım bir marka için, italyan markası olduğunu öğrenip almaktan vazgeçmişti. ki yukarıda da bahsedilmiş, anahtar sözcük o dönemde "birlik" olmaydı, böylesine zihni bölünmüşlük yoktu.
 • ne gömlekler, ne kravatlar yakılmıştı haddi hesabı yok. millet sanki sosyal sorumluluk projesine destek verecekmişçesine, büyük bir ciddiyetle, evindeki tekstil ürünlerini toplar ve şova müsait yerlerde yakardı.

  esasında çoğu da çakma italyan ismine sahip türk firmalarının ürünleriydi. (bkz: abbate) (bkz: ravelli)
 • hürrüyet gazetesi aynı dönemde kupon ile bavul veriyordu. o dönem ki çarkıfelek dekorunun önünde çekilen reklamda, 'italya hariç heryeri gezecek' gibi bir cümle vardı.
 • babam aynen bu zamanlarda askere juventus baskıli çantayla gitmiş...bayağı bir linç korkusu yaşamış anlattiğına göre.

  başlığı görünce aklima geldi bu gereksiz anı da ulan resmen beynimizin karanlık noktalarına erişiyor bağzı başlıklar
 • bir bavul reklamında "x bavulları ile italya hariç bütün dünyayı dolaşacaksınız" şeklinde televizyonlarda yayın yapılan bir dönemdir.
 • zamanın televizyon reklamlarında da hissedilen hava.

  bilen bilir, o dönemlerde gazeteler, televizyonlara sıklıkla reklam verirlerdi. bu reklamların içeriği de genelde gazete kuponlarıyla alınacak - o zamanlar yine kupon muadili ama farklı bi' sistem getirmişlerdi net hatırlamıyorum - ürünlerin tanıtımı olurdu. kampanyası bitene kadar da her gün o reklamlar yayınlanırdı. italyan karşıtlığının olduğu dönemde de babuş gazetelerden biri bu yöntemle okurlarına bavul seti veriyordu ve televizyonda yakışıklı bir dış sesle birlikte reklamını yapıyordu. yaklaşık olarak hatırladığım cümle ise şuydu;

  "bu dayanıklı bavul setiyle asla yarı yolda kalmayacak, italya haricindeki bütün ülkeleri dolaşacaksınız."
hesabın var mı? giriş yap