• lat. withania somnifera; ing. winter cherry.

  bizde henüz yeni yeni duyulmaya başlanan, hindistanda yüzyıllardır bilinen medikal bir bitki.
  düşünceyi temizlediği ve beslediği, sinir sistemini güçlendirdiği bilinir. doğal bir afrodizyak olduğu söylenir.
  bazı kaynaklarda, akciğer kanserini yavaşlattığı, timörleri küçülttüğü ve hemoglobin seviyesini yükselttiği söylenir.

  ashwagandha kullanan kişi bir at kadar güçlü, sağlam ve kudretli olurmuş. bitkinin bu özelliği öne çıktığından olsa gerek, sanskritçe kelime karşılığı "at kokan" anlamındadır. bitkinin henüz türkçe adı yok. yerli literatürde de ashwagandha olarak geçiyor.
 • bitkisel viagra.
 • kortizol seviyelerini dusurmesiyle bilinen faydali bitki.
 • bu bitkinin kökü kronik yorgunluk, tükenmişlik sendromu, dikkat eksikliği ve günlük hayattaki minör anksiyete atakları için kullanılmaktadır. genelde yoğun çalışan insanlara tavsiye edilir.

  bunun yanı sıra yancı olarak yüksek kolesterol ve artrit tedavisinde yancı olarak kullanılır ama ana kullanılışı yorgunluk, tükenmişlik ve anksiyete içindir. bu nedenle, sakinleştirici ve antidepresanlarla kullanılması tavsiye edilmez, etkileşim içindedirler. aynı şekilde, diyabet ve hipertroidhastalarının kullanması önerilmiyor.

  yoğun ve haftada 3 gün sabahlayarak çalışmak zorunda kaldığım bir dönemimde birkaç hafta kadar kullandım bu zamazingoyu. ilk bir hafta pek bir şey hissetmedim ama ilk haftadan sonra daha rahat sabahlayabildim, sabahlamalar kolaylaştı. dolayısıyla tükenme ve yorgunlukla başa çıkmada yardımcı olduğunu söyleyebilirim ama tüm etkilerinin görülmesi için imuneks ve benzeri bağışıklık destekleyiciler gibi uzun dönem (en az bir ay gibi) kullanılması gerekiyormuş.

  aynı şekilde, memorial sloan kettering'deki araştırmalara göre kanserle savaşmada da yardımcı oluyormuş.

  kötü yanı ise, henüz birkaç yıldır ticarileştirilmiş bir ürün. hindistan'da ot ve kök olarak uzun yıllardır kullanıldığı biliniyor ve bir sorun yaratmadığı düşünülüyor; ancak, ticarileştirilmiş hali ile uzun dönemli etkilerini inceleyen bir çalışma yok. yani, diyelim ki sürekli yoğun bir işiniz var ve 5 yıl boyunca kullandınız, ne olacağı bilinmiyor. ancak, kısa süreli kullanımlarda (birkaç ay) güvenli olduğu test edilmiş.

  bağımlılık yapmıyor, bırakınca yoksunluk çekilmiyor. aynı şekilde, bırakınca birdenbire çökmüyorsunuz. çalışmalara göre kahve ile karşılaştırıldığında kahveye (bağımlılık, sürekli doz arttırımı, bırakınca enerjisizlik, vb) göre çok masum kaldığı söyleniyor. 5 ay kullanımdan sonra 1 gün yorgun hissetme ile normal hayata dönüldüğü söyleniyor.

  aynı şekilde toksik değil. yan etkilerinde çok düşük oranda ishal ve mide bulantısı yaptığı söyleniyor, bunlarla karşılaşmadım ama olasılık olasılıktır tabii ki.
 • kökeni hindistan olan bu bitkinin gençleştirdiği söyleniyor. ülkemizde yetişmeyen ashwagandha hindistan'ın ginsengi oalrak biliniyor. cinsel hastalıkları iyileştiren ve isteksizliği gideren bu bitkiyi bulmak için sanırım hindistan'a gitmek şart! ashwagandha, toz ya da tentür halinde kullanılabiliyor.
 • "hint ginsengi" de deniyormuş. kaygı bozukluğu, kilo verme, konsantrasyon artırımı, beyin için faydalı olmasından tutun afrodizyak etkisine kadar gidiyormuş. yalnız ülkemiz sınırlarında yetişmiyormuş bu bitki. sıcak iklim seviyor zannımca o yüzden pahalı.
 • deneyen varsa bir yeşillendirsin buraları.
 • yazılı iletişim esnasında bir durumdan mütevelli çok gülündüğünü belli etmek için, popülist ve amiyane tabirle "random atmak" olarak bilinen, klavyedeki bir takım tuşlara rastsal olarak basmak suretiyle oluşturulan harf topluluğu zannettiğim ve fakat aslen ilaç ismi olduğunu öğrendiğim hede.

  bir tarafımızın dik durmasını sağlamak, stresi azaltmak ve sport performansı denen hadisenin seviyesini artırmak gibi vazifeleri üstlendiği rivayet ediliyor.

  yaptığım küçük çaplı araştırmanın neticesinde öğrendiğim kadarıyla kelimenin etimolojisi sanskritçeye dayanıyor. aşağı-yukarı "güç kuvvet veren" manasına gelen bir ifadeyi sembolize ediyor.

  zahir bir tarafımızın dik durmasını sağlamasının, güç kuvvet vermesiyle arasında yüksek korelasyon vardır diye düşünürken okuduğum satırlar bana bu hedenin bir bitki olduğunu ve içinde afrodizyak bulundurduğunu işaret etti. demek o sebepten bir tarafımızı dik tutuyormuş diye düşünürken aynı zamanda sakinleştirici etkisi olduğunu da öğrendim.

  benim takıldığım konu da bu oldu. hem sakinleştirici etkisi olup hem de aynı anda güç kuvvet verebilmesi nasıl mümkün olabiliyor? performans artırmaya yönelik bir etki tesir ederse bu durum bünyeye ekstra enerji artışı olarak sirayet etmez mi? enerji artışı hareketlilik getirmez mi? hareketlilik nasıl sakin tutar?

  hem sakinleştirici etkisiyle stresi def edecek, hem enerji artışı sağlayıp kuvvet verecek, hem bünyesinde afrodizyak barındıracak, hemi de kanser olma riskini azaltacak; peki zeki müren de bizi görecek mi?

  yukarıda sıraladığım sorulardan ve menşeinin hindistan olmasından istifade ederek trol bir bitki olduğuna kâni olsam da bunun böyle olduğuna dair referans göstereceğim bilimsel bir delilim olmadığından birşey söylemek istemiyorum.

  keza işin aslının ne olduğunu anlatan ve bilimsel verilere dayanan makaleler yok mudur? muhakkak vardır. ben de yukarıda sıraladığım ve benzeri soruların cevabını aramak ve bir sonuca varmak isterdim lâkin ne olduğu o kadar umurumda değil ki sabahın 5.27'sinde hiç bunlara kafa yoramayacağım. yeşillendirmek isteyen varsa da hiç uğraşmasın.*
 • zindelik ve pozitif düşünce aşılayan bir bitki, yalnız buralarda ancak gittigidiyordan bulabiliyorsunuz, bulduğunuz marklardan da en ucuzuna atlamayalım, amazondan incelemesini okuyup öyle alalım, sonrası gamsız hayat..
 • gnc'nin ürünü kendi sitesindeki fiyatı $24.99
  aynı ürün burada 1.389,00 tl

  dolar o kadar arttı mı? çok enteresan.

  t: birçok şifası olan bitki.

  edit: link ve tl fiyatı güncellendi.
hesabın var mı? giriş yap