• medeniyetler besigi anadolumun bir dier adi.
 • (bkz: asiaminor).
 • şu anda üzerinde bulunduğumuz topraklara, bundan birkaç yüzyıl önce ("anatolia"(*) kelimesi daha yaygınlaşmadan...) ele geçirmek isteyen kavimlerin verdiği ad. asya'nın en batı topraklarıdır. nazım hikmet "...kısrak başı gibi..." teşbihi ile süslemiştir. her millet kendi dilinde söylemiştir. öyle ki; 2. dünya savaşı başlangıcı itibariyle büyük güç kazanan emperyalist japon imparatorluğu bile kendisine küçük asya'yı (shò-asia) son ve en büyük hedef olarak göstermiştir. stratejik önemi yüksektir.

  (*)anatolia-anadolu o zamanlar sadece iç anadolu-konya-karaman civarının tanımlamasında kullanılırdı...
 • (bkz: küçükasya)
 • yunanistan da eski ve unlu bir rebetiko toplulugu.
 • progressive rock tarihinde onemli yeri olan, fransa da iki albüm yapip dagilan eril tekeli ve setrak bakirel tarafindan kurulmus sahane grup.bircok progressive rock elestirmeninden olumlu elestiriler almistir(bkz: gepr).simdilerde ankara da ayni isimde jazz yapan baska bir grup vardir,karistirilmamalidir.
  http://www.myndefyre.com/asiaminor/

  diskografi ;
  1.crossing the line (1979)

  preface (4:18)
  mahzun gözler (8:13)
  mystic dance (1:45)
  misfortune (4:30)
  landscape (3:50)
  visions (5:35)
  without stir (1:50)
  hayal dolu günler için (4:38)
  postface (2:00)

  eril tekeli - flute, guitars, and bass
  setrak bakirel - lead vocals, guitars, and bass
  lionel beltrami - drums and percussion
  nicolas vicente - keyboards

  2.between flesh and divine (1981)

  nightwind (6:23)
  northern lights (7:45)
  boundless (3:00)
  dedicace (6:11)
  lost in a dream yell (7:42)
  dreadful memories (3:00)

  eril tekeli - flute and guitars
  setrak bakirel - lead vocals, guitars, and bass
  lionel beltrami - drums and percussion
  robert kempler - keyboards and bass
 • 1979 ve 1980'de fransa'da 'crossing the line' ve 'between flesh and divine' adlı iki enfes senfonik rock albümü çıkartmış fransız-türk melezi topluluk. gitar ve flütte eril tekeli, ön vokaller, gitar ve basta setrak bakırel grubun belkemiğini oluşturmaktaydılar. bir vakit bir yerlerde adana kökenli olduklarını duymuşluğum veya okumuşluğum var. özellikle between flesh & divine gerçekten de kulaklara layık, harika dinamiklerle ve müzisyenlerce hiç zorla(n)madan kotarılmış türk ezgilerinin 70 sonları fransız senfonik rock sesörgüsünün birleştirilmesiyle bezeli, nasıl ortaya çıktığına kolay kafa basmayacak kadar "güzel" bir müziğin bulunduğu bir plak. müzikteki türk havası sadece kuru bir anadolu pop yaklaşımıyla değil, yaratılan melankolik havaya katkıda bulunması için kullanılmış.
  internette ve yazili 'bir kisim basinda', "they are essentially a french band though there are some turkish members in the band" denmektedir yani, "özünde fransız olan bu toplulukta (lütfen-hasbelkader) bir takım türk müzisyenler de bulunmaktadır". ancak grubun orijinal lp veya cd'si elinize geçtiğinde gayet net olarak göreceksiniz ki "all titles by bakırel/tekeli, arranged by asia minor" diye yazar, yani tüm parçalar bizim hemşoların, düzenlemeler grubun. zaten bizim elemanlar dışında sadece iki fransız eleman var ve güya özünde fransız bir grubun kendine asia minor adını vermesi pek bir enteresan(!). arkadaşlar türkiye'de öğrenciyken zamanında (sanırım 1973te) "bu rock müzik işi bu ülkede olmayacak" deyip fransa'ya basıp gitmişler ve ancak 79 civarını bulmuş müziklerini plaklaştırmaları... neyse; cd'ydi, kasetti, empeüçtü, plaktı.. nasıl bulursanız bulun ama bu adamları dinleyin. (hele bir de genesis'in ve camel'ın 70li yıllarını seven/bilen biriyseniz, soundlarına alışma konusunda epey bir avantajlısınız!)
 • eril tekeli ve setrak bakırel tarafından kurulan ve progresif rock yapanı daha önce kurulduğundan orijinali odur diyebiliriz. iki album çıkardıktan sonra dağılan grubun üyelerinden setrak bakırel müzikle uğraşmaya devam etmiş, çeşitli filmlerin müziklerini yapmıştır. resmi kurumlarda yer alan verilere göre eril tekeli ise adana'da çiftçilik yapmaktadır. ayrıca mahzun gözler adlı parçaları müthiştir.
 • grupta flüt, gitar ve bas çalan eril tekeli, 1980 yılında "l'epistmologie anti-methodologique de paul feyerabend" adında bir makale yayınlamış ve şu an adana'da çiftçilik yapıyor gözükmektedir. halen paralel adında bir progresif rock grubunda müzik yapmaya devam ettiğini öğrendik. bir kaç hafta önce tarihi adana kız lisesi'nde müthiş bir konser vermişler. bu grup da asia minor'u oldukça andırıyor, daha da camel'laşmışlar sanki, modern de bir tınısı var. umarım devamı gelir.
 • eril tekeli ve setrak bakırel'in asia minor'ünü beğendiyseniz başka bir türk progresif rock grubuyla tanıştırayım;

  (bkz: nemrud)
hesabın var mı? giriş yap