• tavanın üstüne bi kat daha tavan yapıyolar
  alt alta yani
  alçıpanı oluyo alüminyumu oluyo...
  sırf estetik veya mesarif olsun diye yapılan bişey..
 • (bkz: kartonpiyer)
 • içinden geçen tesisatı gizlemeniz gerektiğinde yapabileceğiniz tek şey.. hayat kurtarıcı bi anlamda
 • (bkz: tasyunu)
 • uzerinden elektrik, su, ısıtma ve havalandırma sistemlerini gecirebileceginiz, bu sistemlerin bakım ve onarimini kolaylastiran tavan kaplama cesidi. gavurcası drop ceiling olarak bilinir.
  ayrıca (bkz: cam tavan)
  veyahut (bkz: cam tavan sendromu)
 • ingilizcesi suspended ceiling olarak geçer.
 • (bkz: asma kat)
 • misal, banyo tavanında bulunan özerk bölge sınırlarını belirler...
 • süperpoze çizim denilen şeye ihtiyaç duyuyorsak hep bu asma tavanlar yüzünden bence.
 • alçı levha, metal, taşyünü, camyünü gibi çeşitleri vardır.
  alçıpan, knauf'a ait tescilli bir markadır, marka ismiyle yapılmış genelleme nedeniyle alçı levhalar alçıpan olarak bilinir. kendi özel formlu sac taşıyıcı profilleri veya kutu profille montajı yapılabilir. modüler tavanlara göre daha özgün uygulamalar ve istenen renge boyananilmesi nedeniyle sıkça tercih edilir, ayrıca görece en ucuz asma tavan tipidir.
  metal asma tavanlarsa, gizli taşıyıcısı, flat veya sarkmalı tipte olabilir. modüler taşıyıcılar içerisine plakaların yerleştirilmesi şeklinde yapılır. istendiği zaman sökülebilmesi, silinebilmesi, aydınlatma ve havalandırma sistemleri ile estetik uyumu nedeniyle tercih edilir.
  taşyünü asma tavan yine modüler taşıyıcılar içine taşyünü esaslı plakaların döşenmesi şeklinde yapılır, tamamına yakını ithaldir. suya ve darbeye dayanıksızdır fakat ses ve ısı izolasyonu metal tavana göre daha iyidir.
  camyünü dolgulu asma tavan ise sadece izocam labirent markalı bir üründür, muadilleri olsa da tutunamamışlardır. yüksek dansiteli camyünü levha üzerine vinyl tabaka yapıştırılması şeklinde elde edilir, ısı izolasyonu iyi olsa da fiyatı ve kısa ömrü nedeniyle tercih edilmez. genelde şartnamesinde özellikle belirtilen yerlerde zorunluluktan kullanılır.
  bir de son dönemlerde yaygınlaşan karolam ( bu da marka ismiyle yapılmış bir genelleme) asma tavan var ki bu da alçı levhaların 60x60cm ebatlarında kesilerek modüler taşıyıcı içine yerleştirilmesi şeklinde yapılır. bunun boyalı, vinyl kaplı ve delikli (akustik) çeşitleri bulunur. çin malı olanlar da vardır, kenarları bantlı, üstü alüminyum folyo kaplı olanların tamamına yakını çin malıdır. bunlar alçı levhadan değil, sıkıştırılmış alçı tozundan yapılır, uzak durulmalıdır.

  küçük alanlarda, ofisinizde, mağazanızda çok büyük olmayan metrajlarda tavan kaplaması yaptıracaksanız, en estetik olanı gizli taşıyıcılı modüler tavandır. alçı levhada sıva, boya gibi etkenlerle maliyeti ve uygulaması can sıkar.

  asma tavan kaplaması ile ilgili sorusu olan olursa, her zaman yeşillendirebilir...
hesabın var mı? giriş yap