• ülkede saçma bir şekilde görülen kutuplaşmadır.her kimi atatürkcü bilsem osmanlıyı atıp tutarken her osmanlıyı savunan da atatürke atıp tutuyor.osmanlının geri kalmasında duraklama dönemlerin de bilim eğitim kendini yeteri kadar gösterememiş ve zaten buna rağmen de osmanlı duraklama dönemine girmiştir fakat osmanlının iyi taraflarını yaptığı fetihleri ve devlet yönetimini askeri savaş stratejilerini karar alma mekanizmasını yok mu saymamız gerekiyor atatürkü seviyoruz diye. burdan duyurulur, iki tarafdan da almamız gereken yanlışlar ve doğrular vardır.bu tarz zıtlaşmalar ülkenin iç karışıklığa sürüklenmesini arttırır ve dış devletlerin bu ülke var daha olduğundan beri istedikleri budur.buna ek olarak iki tarafında içinde vatan sevgisi vatan aşkı vardır hem atatürkçülerin hem osmanlıyı savunanların peki bu çatışma niye ? bunları atatürkün ilke ve inkılaplarını savunan bir atatürkçü ve aynı zamanda da daha eski ecdadımız osmalı devletini savunan birisi olarak söylüyorum.

  edit : bazıları mete han ı cengiz hanı atası saymayanlar osmanlıyı atası sayıyor demiş fakat onlarda bizim atamızdır osmanlı ne kadar bizim atamızsa.
 • atatürkçülerin türk dünyasının osmanoğullarından olmadığını, osmanlı taraftarlarının da tek hakimiyet bizde düşüncesinden kaynaklanan inatlaşmadır. 1071 malazgirt savaşından sonra anadoluya bir çok türk beyliği girmiştir. osmanoğulları beyliği de bunlardan sadece bir tanesidir.

  düşün ki soyun karamanoğullarından geliyor ve karamanoğulları beyliğine son veren devlette osmanlı devletidir. yani kabul etmemesi gayet doğaldır.

  türk dünyası osmanoğullarından meydana gelmemiştir, osmanoğulları türk dünyası içinde sivrilip kuvvetlenen bir ailedir.

  anadolu beylikleri
 • insanın seçebileceği ve seçemeyeceği şeyler vardır. kendisinden önce gelen nesli seçemez kimse. osmanlıların devamı olduğumuz gerçeğini inkar edemeyiz. osmanlılar da toz ve gaz bulutundan bu yana var olmuş değildir. onlar da selçukluların devamıdır. yani geçmişimiz, kaç bin sene geriye gidebiliyorsa artık, teoman'dan ya da hz. adem'den bu yana birikerek gelen ve seçim şansımız olmayan bir yanımızı oluşturuyor. bu birikim esnasında dallanıp budaklanmış, türlü coğrafyalara yayılmış, hazmetmiş-hazmedilmiş ve bugüne gelmiş.

  bu seçemeyiş meselenin objektif yanıdır.

  subjektif yanına gelirsek, elbette insanın redd-i miras hakkı da vardır.
  "benim ceddim değil. benim atam yok." ya da
  "ben bir tarihten önceki mirası reddediyorum." veyahut da
  "fatih, kanuni güzel ama ıı mahmut bana ters." ya da olmadı
  "ben kendimi aborjinlere daha yakın hissediyorum. onlar benim atam."
  gibi şeyleri söylemek de mümkündür.

  bunlar insanların hakkıdır. yani isteyen bunu iddia edebilir. kendi tercihidir. kimse herkesin şeyine karışamaz.
 • 15 yıla kadar atatürkçü insan dinine de atasına da bağlıydı. hem de kanıyla canıyla bağlıydı. atatürk ü osmanlı düşmanı ve din düşmanı göstererek günbegün aşağılayarak atatürk'e bagli insanlara çamur attınız. atatürk'e bağlı insanlara dinsiz osmanlı düşmanı yaftası yapıştırdınız. bir insana böyle saldırırsan o adamda senin inandığın değerlere kendisi de inansa bile uzaklaşır. osmanlı sevgisine de dinimize de en büyük zararı siz verdiniz. ülkenin böylesine iki ayrı kutba ayrılmasına da sizler ve peşinizdeki kafasız yalakalarınız sebep oldu.
 • efendim mustafa kemal kimin askeriydi? 1923'e kadar kendi meşruluğunu asla kaybetmemek için ciddi emek sarfetti, sonrasında yeni bir şey inşa etmesine menbi eskisi ile teması olabildiğince kesmeye çalıştı, ama bu tüm kemalistlerin 30 ekim sabahı doğduğu anlamına gelmez.
  kutuplaşma yok, fazla cehalet, içi boş özgüven var o kadar.

  not: osmanlı kimsenin atası değil, bir devlettir.
 • tek atasını osmanlı zanneden, orta asyadaki atalarını, örflerini, adetlerini, arap ve farslarınkine tercih eden kesimin zoruna giden kendi algılarıdır. atatürkçü kesim diye ötekileştirdikleri de kendi kanından, milliyetinden, vatanındandır. itham ettikleri bu kesim osmanlıyı da atası kabul eder, selçukluyu da, göktürkleri de, hunları da... tek farkları okuyup neyin ne olduğunu muhasebe eder iyiye iyi der, kötüye kötü...
 • osmanlı atam değildir, çünkü osmanlı bir ailedir. tahmin ediyorum hiçbirinizde o aileden değilsiniz. dolayısıylada hiçbirinizin atası osmanlı değil.
 • “türk milletinin kökünün dayandığı türk adındaki insan, insanlığın ikinci babası nuh aleyhisselam’ın oğlu yâfes’in oğlu olan kişidir.” mustafa kemal atatürk demiş (dedi diye yine hüloğğğ'lama, aslını redetme)
hesabın var mı? giriş yap