• boş vakitlerde izlenebilir ortalama bir film.

--- spoiler ---

jessica alba'nın oynadığı karakterin tam bir gerizekalı olduğunu düşündüğüm film. sen ki hayden christensen gibi bir adamı kendine aşık etmişsin, daha artık allahtan belanı mı istiyosun kadın? yaşayın işte gül gibi. adam senin için annesini bile kenara itti, nankör anacım bunlar nankör. tamam arkadaşlarınla plan yaptın, onlara da para vereceksin anladık. iyi de kocanda para zaten çuvalla. çok zorlanırsan bir dernek kur, ordaki parayı senin ekibe ver. hayır yani anlamıyorum hayden gibi bir insanı bile bile nasıl mezara sokabiliyorsun? hayır göbekli, yaşlı, pis kokulu biriyle evlenmiş olsan bu yaptığın belki daha anlamlı olurdu ama el insaf be! koskoca hayden christensen. adam gözünün içine bakıyor. evlendiniz de zaten. ondan sonra da gez toz, keyfine bak.

oh be höykürdüm rahatladım.

--- spoiler ---
  • mükemmel bir senaryoya sahip, hayatimda izledigim ve beni sasirdan filmler icinde ilk 5 e kesinlikle girebilecek bir film.. ben saniyordum ki boyle bir e.r. havasinda gecsin, tibbi terimlerin icinde cosalim delirelim, bir nevi ikinci awakening olsun.. ama özellikle filmin ikinci yarisinda film öyle bir kurulmus, oyle bir beklenmedik sekillere gitmis ki hafizalam almadi, öylesine bakakaldim..

filmin bitis jenerigi gecerken arkada sunu demek istiyorum ki; hayatimda izledigim en rahatsiz edici film.. en azindan benim icin.. öncelikle her sey var.. hastane dedin mi ürküyorum zaten, bir de ameliyatta uyanma mevzusu, aldatilma ne bileyim cocuk tacizi.. hayden de mükemmel bir oyun cikarmis ortaya.. yani filmin yarisinda ameliyat masasinda yatan biri ancak bu kadar güzel oynanabilirdi diyebilirim.. ameliyat demisken, sanirim sinemada izleyemezdim bu filmi.. zira dedigim gibi feci rahatsiz oldum.. hizli hizli gectim.. sinemada olsam benim icin bir kabusa donebilir, oracikta gozlerimi kapatip, kulaklarimi ellerimle tikayip "mini mini kuş mini mini kuş" die sarki soyleyebilirdim.. her neyse.. fakat hayden abimizin üstüne lord vaderlik feci oturmus.. film boyunca, ameliyat masasinda oldugu süre boyunca "gücü kullan anakin" dedim.. lord vader da olsa insan sonucta insan..

nette biraz arastirdim bu hadiseyi.. zira ürktüm anasini satayim. baba tarafindan kalpte sorun olan, kendisi hemofili bir birey olarak ameliyat masasina yakin oldugum bi gercek.. bakalim dedim hakket uyanilabiliyor mu, uyanik olarak ameliyata giriliyorsa bunun yüzdesi nedir.. ne kadar sansliyiz ameliyatta her bi boku hissetmek icin?

efendim rakam tam olarak kir iki binde bir.. yuregime su serpildi..

velhasil dedigim gibi hayatimda izledigim en rahatsiz edici filmler siralamasinda ilk bese giriyor.. hos simdi düsündüm siralayamadim 5 film.. bir bu olsun daha düsünücem insallah..

ps: yorumlari entryi yazdiktan sonra okudum da.. yine bir filmi tek begenen ben ciktim arkadas.. nasil igrenc bir sinema zevkim var anlayamiyorum artik.. hayir filmi izlerken bi yandan gaztemi okumus, filmdeki igrenclikleri kacirmis, rahatsiz edici sahnelerde filmi ileri almis, 1 saat 20 dakikalik filmi yarim saatte izlemis olabilirim ama yine de güzeldi lan.. cok sevdim ben.. ama babama tavsiye etmem mesela orasi ayri..
  • bana ilk düşündürttüğü -ki filmi izlemeden önce asla konusunu okumayı sevmem tamamen saf saf izlerim*acaba nolcek* tadında- ne kadar kolay kandırılabilir oldugumdu hala..

--- spoiler ---
    bir filmde temiz yüzlü bir zenci varsa o mutlaka ezilmiş ama iyi adamdır ve gönül hemen ondan yana olur..

bir filmde aristokrat sıska burnu kaf dağında zengin bir kadın varsa o mutlaka kötüdür gönül hemen nefret eder ondan..

bir filmde kadın aşkından sebep hırpalanıyorsa üzülüp ağlıyorsa o mutlaka gerçek aşktır..

ulemmmm hepsi mi yalan olur..

zenci hayvanın önde gideni, aristokrat hatun baş melek, aşık hatunsa fahişenin teki çıktı anasını satıym..
    --- spoiler ---

bir tek istikrarla duygularıma karşılık veren hayden oldu canım benim..bana karşı boş değilmiş o, neyse ki..

filmin kurgusundan bilmemnesinden çapağından püsüründen anlamam ben seyrettim hiç sıkılmadım bitince de bok atasım gelmedi..ayrıca ne diye beğenmemek için efor harcanıyor onu ben hala çözmüş değilim..gayet enteresan bir konu gayet akıcı olarak anlatılmış oynanmış güzel işte allalla..

doktor, o ilk kesme anında uyanık oldugunu farzedince senin de için bitaaaf* olmadı mı ya böyle..
  • filmin en etkileyici sozu sudur:
    - yeni kalbimle de seni sevebilecek miyim?
  • amelıyat masasına yatıp anestezıye tabi tutulmadan once kımılerının elını vıcdanına koyarak (kalbe tekabul eden yer olabılır, bilemedım) "kotu" bır fılm degılmıs demelerını canı gonulden bekledıgım yapımdır.

bir kere hayden christensen oynuyor arkadasım, adamın tukurdugunu yalayacak boyutlarda fanı olabılecek ınsan(d)ım. artı bir.

anestezi teması cok basarılı. cok rahatsız edıcı, bilinc/bilincsizlik arası mı ne boktur tam olarak acıklama getırılmesı zor bır konu. bu yuzden artı ıkı.

gerilimse gerilim, kansa kan. boylece 3 etti.

cesika albanın bacaklarını fılan da gorduk. 4 olabilir.
  • gene hikayemi, senaryomu çalan bir abd yapımı daha. bu benim aklıma gelmişti ve yazmayı planlıyordum. geç kalmayacaksın işte aslanım. aklına geldi mi yapacaksın bir işi. yoksa elin sünnetsizi emeğine el koyar.
    savaş ay ve ferdi tayfur'la bir dernek kurma planımız var. dur bakalım...ancak böyle bir sonuç alırız.
  • film hakkında birçok şey söylenmiş tekrar yazmaya gerek yok onları

--- spoiler ---

bahsedeceğim şey filmden bir ayrıntı
    filmin 28. dakikasında ameliyata girmeden önce clayton'un sam'e söylediği söz
    -sence yeni kalbim seni eskisi kadar sevecek mi?
    yeni kalbi daha kendisine takılmadan sam'den nefret etmişti bile

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

filmden çıkan yegane ders: arkadaş eş dost hikaye, ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar..

fakat anne ölünce söz konusu oğul olunca, 15 senelik doktor arkadaş bile demiyormuş ki saçmalama hatun, oğlunu kurtaracaz diye senin mideni yıkamayıp seni ölüme mi terk edecez diye.. vay anasını..

ayrıca, gerçek hayatta başarılı bir oyuncu olmayan sevgili alba, filmde 1 sene boyunca hayatının rolünü oynamış bir kadını canlandırmaktadır.. enteresan bir tezattır bu da..

--- spoiler ---
  • beklentilerin üzerinde çıkan, insanı fazlasıyla geren film.

--- spoiler ---

filmde bol bol tıbbi terimler kullanılacağını ve adamın orasını burasını yarıp iğrenç görüntüler izleyeceğimi sanmıştım yanılmışım.

başlangıçta bizim çocuk ameliyat masasına yatıyor ve herşeyin farkında olmaya başlıyor. işte biz de orada başlıyoruz kıvranmaya. normalde açık yara bile görmeye tahammül edemeyenler bu sahnelerde kötü olabilirler çünkü clay'in acısını siz de resmen hissediyorsunuz.
    o vakitten sonra filmin akışı biraz değişiyor ve clay yaşamak için çaba sarfetmeye çalışıyor. sam'i görüyoruz o sırada. "hadi kızım, çaktın sen durumu " derken olayın kilit noktasının kız olduğunu farkediyoruz ve büyük bir hayalkırıklığına uğruyoruz. zira clay öyle büyük bir aşkla tutkundur ki sam'e ameliyat masasında bile acıyı hissetmemek için onun gülen yüzüne odaklanmaya çalışmaktadır. bu işin içinden bu çocuk nasıl sıyrılacak derken annesi yetişiyor imdadına. herşeyi anlıyor ve oğlu sayesinde yaşıyor.
    ancak anlamadığım bir nokta var. madem bu kadar zengin bir aileler, lilith kendine asistan seçerken hiç mi araştırma yapmamış? ayrıca sam zamanında o hastanede çalışmış. hastaneye ilk geldiğinde kimsenin ona selam vermemesi de ilginç bir durum. zaten kız, genç. en fazla kaç sene önce çalışmış olabilir ki orada?
    her neyse...

sonuç olarak filmden çıkarılan iki mesaj var:
    - babana bile güvenme
    - ana evladini atmis yar basinda tutmus

düzeltme: "ana evladini atmis yar basinda tutmus" anneler araları iyi de kötü de olsa daima çocuklarını korurlar manasında biatasözü.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

her şey iyi güzel, gerilimli bir film olmuş da, hala annenin nasıl olup da clay'in zihnine girebildiğini çözebilmiş değilim. hayır anladık, clay anestezi sırasında zihinsel olarak uyanık. e peki anne kendini öldürünce ilaçlarla, nasıl olup da clay'in zihninde peydah olabiliyor? bilimsel olarak ilerlerken, birden spiritual öğelere mi geçiş yaptık nedir?

--- spoiler ---

... ha bunların dışında, gayet gerilimli bir film olmuştur. ameliyat sırasında uyanık olma anlarını izleyiciye gayet güzel hissettirmiştir film. valla böyle bir durumu allah düşmanımın başına dahi vermesin. korkunç yahu.
hesabın var mı? giriş yap