• osmanlının birinci dünya savaşına girdiği ilk yıllarda ordudaki subaylardan fuat uzkınayın çektiği türk siname tarihinin bilinen ilk filmi. adı aynı zamanda senaryosu olarak da kabul edilebilir. tüm olay ayastefanostaki (yeşilköy) rus anıtının yıkılışıdır. lumierre kardeşlerin sinema tarihine ilk film olarak geçen ve sinemanın doğuşu kabul edilen trenin gara girişinin türk versiyonudur.
 • film propaganda amaçlı çekilmiştir. 93 harbinde (1877-1878) yeşilköy'e kadar ilerleyen rus ordusunun bu ilerlemeyi hatırlatmak için yaptıkları abidenin yıkılması, aslında rusların kabul ettirdiği ağır şartların kabul edilmediği anlamına gelmektedir.
 • sponsorluğunu ordunun yaptığı, 14 kasım 1914'te çekilmiş ilk türk filmi
 • infilak ertesine dair toplanasi bir kartpostal serisi de vardir. bu kartpostallarda da sinematografik bir alt anlam aranabilir elbette.
 • cekilip cekilmedigi bilinmeyen bir filmdir. filme ait hic bir belge yoktur.
 • bu filmi görmüş olduğunu iddia eden kişi ömer lütfi akad'dır yamulmuyorsam.
 • aslında ilk türk filmi olması biraz da şanstır. bu yıkımı çekmek için yurt dışından ekip getirtilmiş fakat mitinge katılanlar, bu olay filme alınacaksa bir türk tarafından alınmalı diyerek tepki göstermişler. o zamanlar da kamera kullanmayı bilen hiç bir türk olmadıüı için ortalık biraz karışmış. ordan birilerinin aklına fuat efendi gelmiş, (bu arada fuat efendi film gösterimini biliyormuş, o yüzden akla gelmiş ). film gösteren, çeker de mantığıyla zaten orda olan fuat bey'e bu filmi çektirmişler.

  edit : ayrıca bu filmin, türk sinema tarihi'ndeki ilk film olmasındaki asıl tartışma çekilip, çekilmemesinden çok maneki kardeşlerin osmanlı imparatorluğu için çektikleri belge filmlerinin kimi tarihçiler tarafından ilk türk filmi olarak görülmesidir.
 • nijat özön filmin ordu foto film merkezi demirbaş defterlerinde kayıtlı olduğunu ve kendisinin bunu görüp incelediğini ancak daha sonra bu defeterler bir şekilde kaybolduğu için filmin çekilmiş olduğuna ilişkin hiçbir kaydın kalmadığını belirtir.
 • tarihteki ilk türk filmi olarak bilinir. tabiki şu anki araştırmalarda böyle kabul edilmiyor. ilk türk filmimi bilinmez ama bildiğimiz tek şey fuat uzkınay ın ilk sinemacımızın olduğu. bu filmle ilgili olarak verilen bilgiler genellikle osmanı imparatorluğu'nun birinci dünya savaşı resmi olarak 10 gün kadar ertelenince ulusal duyguları güçlendirmek için bazı eylemler düzenledi. 14 kasım 1914 tarihindeki ayastefanos'taki rus anıtının yıkılmması bu eylemlerden biriydi. bu olayı filme çekmek için önce bir avusturya yapımeviyle anlaşılmış ama son anda filmi bir türk'ün görüntülemesi daha uygun bulunmuş. seferberlik sırasında yedek subay fuat uzkınay bu işle görevlendirilmiş. ve bu filmi çekmiş. bu bir süre böyle kabul edilmiş. ancak bazı araştırmacılar uzkınay'ın bu çekimdeki katkısı bir yana böyle bir filmin varlığından bile kuşkuyla karşılıyorlar. günümüzde bu kuşku hala devam etmektedir. yani elimizdeki tek kesin bilgi ilk sinemacımızın fuat uzkınay olduğu gerçeğidir.
 • kayıp olmasına rağmen imdb'de 26 kişi oylamış, 9.8 puan çekmiş.

  http://www.imdb.com/title/tt0289081/

  edit: 53 oy, 6.7 puan. olm mal mısınız lan, film kayıp kayıp.
hesabın var mı? giriş yap